REKLAMACatering
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 lipca 2021, 14:03 komentarzy 3

(Zdjęcia: z archiwum podróżnika.)

Nie tylko wygodne obuwie i rower, ale też... kubki smakowe należy przygotować, aby wziąć udział w wycieczce wyjątkowym - kulinarnym szlakiem turystycznym "Iława na talerzu". Podróżnik Krzysztof Zakreta właśnie go opracował i prezentuje dzisiaj - w ramach 11. odcinka InfoWyprawy. 

- Jest to ukłon w stronę iławskich restauratorów, tak bardzo sponiewieranych przez pandemię i wprowadzone obostrzenia - podkreśla autor trasy.

Do tego piękne zdjęcia: kulinarne i krajobrazowe... To widać, że smakuje!

Posmakuj Iławy! Jedyny taki - kulinarny szlak turystyczny po naszym mieście.

Ilość zdjęć 30

Stres to jedno z pojęć, za pomocą którego określa się charakterystyczne cechy warunków życia współczesnego człowieka. Szybkie tempo, zmieniająca się forma pracy, nadmiar bodźców i informacji oraz warunki rodzinne, zawodowe i społeczne, powodują duże obciążenie układów organizmu odpowiadających za równowagę psychosomatyczną i zwalczanie stresu. Skutkiem stresu jest nie tylko złe samopoczucie, ale szereg chorób wynikających z obciążenia organizmu. Ważne w ich zapobieganiu jest świadome wyłączenie się od problemów szkolnych lub zawodowych w czasie wolnym od nauki lub pracy. Wszystko, co stwarza przyjemność, pozwala zredukować stres. Jeśli posiadamy jakieś hobby, należy je konsekwentnie rozwijać, przeznaczając na nie konkretny czas w tygodniu. Nie popadajmy jednak w skrajność, planując wolny czas co do minuty, bo to też jest stresujące. Istnieje dużo metod i sposobów zwalczania stresu, poprzez metody relaksacyjne, np. medytacje, jogę, autohipnozę, terapie ziołowe lub ruchowe. No tak, ale do tego potrzebna jest fachowa wiedza. Najlepszy dla nas jest więc sport. Sport, który równomiernie obciąża poszczególne partie mięśni, daje możliwości medytowania i koncentracji, pozwoli poznawać iławskie piękno, historie i smaki. Ktoś zapyta, czy jest taki sport? Ależ oczywiście, to połączona ze sportem kulinarna turystyka wędrowna, biegowa, rowerowa iławskimi trasami, do której czytelników nie muszę namawiać.

Przygotujcie kubki smakowe, włóżcie wygodne obuwie, siadajcie na rower i ruszajcie na pierwszy w historii właśnie pojawiający się w iławskiej przestrzeni Kulinarny Szlak Turystyczny – Iława na talerzu. Trasa dedykowana jest iławskim restauratorom, mieszkańcom, turystom Iławy i okolic.

Wiedzie 6,5-kilometrowym najpiękniejszym iławskim traktem, przez 13 restauracji, od wschodu do zachodu słońca. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, rozkoszując się zarówno przepięknymi pejzażami, jak i delektując się ofertami potraw o wyrafinowanych smakach. Szlak ten dzięki staraniom restauratorów każdego dnia ewoluuje, dostarczając nowych doznań wizualno-zapachowo-smakowych w trosce o Twoją pełną satysfakcję. To propozycja dla aktywnych - także dla Ciebie. Przecież to widać, że smakuje. Iława na talerzu, ruszamy - przyjemność gwarantowana!

Tak jak przed laty, przemierzając rowerem, odkrywałem i upajałem się pięknem krajobrazowym Pojezierza Iławskiego, okolicznymi zamkami, pałacami, dworami, kościołami, rezerwatami, jeziorami, itp., tak teraz przy współpracy wielu iławskich restauratorów odkrywam i przedstawiam Państwu zachwycający, niezwykle barwny i smakowity, degustacyjny szlak. Jest to czwarty mój miejski szlak nr 30.4 - pomysł inspirowany moim przewodnikiem i poradnikiem (nie tylko) rowerzysty „Kierunek: Pojezierze Iławskie” z 2004 roku, który zawiera opis 3 940 kilometrów tras rowerowych, wodnych i jedną lotniczą, które po latach ponownie przemierzam, tym razem nie rowerem (bo za łatwo), a pieszo. 6,5-kilometrowa trasa bulwarem nad Jeziorakiem w 100% przebiega drogą twardą, w 85% ścieżką rowerową. Polecana jest mieszkańcom i turystom pieszym, biegającym, rowerzystom i kierowcom ceniącym sobie wyrafinowane smaki degustowane nad brzegiem najdłuższego w Polsce. Nasza wyprawa rozpoczyna się od Przystań Sobie, wiedzie przez Tajlove Grill Hut, Tiffi, Port 110, La Stella, U Czapy, Kaper, Sowę, Don Corleone, Burgers & Pancakes, Stary Tartak, Pod Żaglami i Pod Omegą. Na trasie znajdziemy liczne atrakcje podniebienia, nie tylko lody tajskie, halibuta na szparagach, spaghetti z owocami morza, chrupiące kalmary, zupę rybną z dorszem, grillowany stek z frytkami i warzywami gotowanymi, pierś z kaczki z zapiekanymi ziemniakami, sandacza w sosie borowikowym, kotlet schabowy z jajkiem sadzonym, pizze, burgery, ciasta i napoje. Dla formowania ciała, tężyzny i przyjemności znajdziemy na trasie również siłownie, plaże, wypożyczalnie sprzętu pływającego, boiska, place zabaw, przystanie wodne, rzekę Iławkę, tramwaj wodny Ilavia, Aleję Żeglarską, promową przeprawę na wyspę, hotele i pensjonaty. Tę kulinarno-krajobrazową ucztę dopełni urzekający klimat, pejzaż i gorące słońce.

Cudze chwalicie, iławskich smaków nie znacie - to poznacie :-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia w najbliższym czasie Kulinarnego Szlaku Turystycznego - Iława na talerzu. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączona prezentacja trasy i film, do którego realizacji zaprosiłem restauratorów znajdujących się na trasie. Poprosiłem ich o udostępnienie mi sześciu swoich zdjęć potraw polecanych i serwowanych iławskim mieszkańcom i turystom lub zadeklarowałem się, że zdjęcia przygotowanych przez nich potraw wykonam. Co z tego wynikło - zobaczcie sami. Film poprowadzi Państwa i ukaże wspomniane wyżej atrakcje trasy, pobudzi zmysły, smak, wyobraźnię, przypomni radosne czasy: te odległe i całkiem niedawne. Polecam! Do zobaczenia na trasie.

Opracował: Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: z archiwum podróżnika.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAPS QUALITY

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ann 3 ponad rok temuocena: 0% 

  co za dramatyczna antyreklama Iławy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Nie da się tego czytać...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~olo 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Od kiedy istnieje takie miejsce jak BURGIEROWNIA ??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAAndrzejki
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6491 sekundy