REKLAMAhullo
SKOK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ14 lipca 2021, 12:24 komentarzy 2

(Fot. KP PSP w Iławie.)

Iławscy strażacy podsumowują interwencje związane z likwidacją skutków anomalii pogodowych z 12 lipca. Najbliższa doba też może być niespokojna - wynika z wydanych ostrzeżeń meteo.

W dniu 12 lipca nad powiatem iławskim przemieszczał się groźny front burzowy. Intensywnym opadom towarzyszył bardzo silny wiatr, który wywracał drzewa, łamał konary i zrywał elementy pokryć dachowych. Strażacy powiatu iławskiego wyjeżdżali do tego typu interwencji 27 razy, nie obeszło się również bez lokalnych zalań i podtopień, gdzie interweniowano 6 razy.

W godzinach wieczornych iławscy strażacy odebrali zgłoszenie, że w miejscowości Mały Bór u ujścia rzeki Iławki do Drwęcy na obozowisku przy lesie niemal w centrum burzy znajduje się czternastoosobowa grupa harcerzy wraz z opiekunką. Strażacy, używając swoich uterenowionych samochodów, ewakuowali harcerzy z obozowiska i przetransportowali ich do miejscowości Małdyty, gdzie noc spędzili w świetlicy. Kolejnego dnia strażacy pomogli ewakuować kajaki i sprzęt, który pozostał w obozowisku.

Nadchodzące godziny mogą przynieść kolejne niebezpieczne zjawiska pogodowe. Portal Info Meteo - Elbląg ostrzega przed możliwym, gwałtownym epizodem burzowym, jaki od godziny 12:00 w dniu 14 lipca do godziny 6:00 w dniu 15 lipca może objąć południowo-zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego. 

- W zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego w ciągu najbliższej doby dojdzie do rozwoju początkowo niebezpiecznych burz superkomórkowych, które całkiem możliwe, że mogą lokalnie oddawać opad gradu o średnicy przekraczającej nawet 6 - 7 cm! [...] Burze zaczną piętrzyć się późnym popołudniem. Wieczorem i w pierwszej części nocy ze środy na czwartek najpewniej połączą się w jeden lub dwa klastry o znacznej trajektorii generujące ulewne, czasem nawalne opady deszczu. Ich nadmierna ilość może doprowadzać do punktowych podtopień, zalań - ostrzega Info Meteo Elbląg.

Pogodowy alert drugiego stopnia (pomarańczowy) dotyczący gwałtownych burz m.in. dla powiatu iławskiego wydał też IMGW-PIB.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad. W miarę rozwoju sytuacji ostrzeżenie może być aktualizowane - czytamy w alercie, który obowiązuje od godziny 21:00 w dniu 14 lipca do godziny 6:00 w dniu 15 lipca. 

Dla Mazowsza wydano najwyższy - trzeci stopień ostrzeżenia przed burzami.

Red. kontakt@infoilawa.pl, na podstawie: KP PSP w Iławie, Info Meteo - Elbląg i IMGW-PIB.
Zdjęcia: KP PSP w Iławie.

REKLAMASensolandia

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~Kolo skaut 2 6 miesięcy temuocena: 88% 

    Tego nie idzie juz sluchac i czytac. Wezcie juz tych wszystkich harcerzy i nie robcie byle szumu. Albo jest wyprawa albo nie. Zawracanie dupy sluzbom bo ktos sie wybral do lasu. Jesli potrzebowal potem pomocy to znaczy ze nie byl do tego przygotowany i powinna byc kara albo zakaz takich biwakow dla organizatora. Burze byly sa i beda i nie biota sie z zekundu na sekunde. Jest parno to wiadomo ze cos sie swieci. I niech nikt nie mowi ze dzieci sie tam czegos ucza bo jedyne czego to panikowania i z byle czym zawracania dupy innym........

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Prawda 1 6 miesięcy temu

    Prawda organizatorzy powinni ponieść konsekwecje

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAMatamatyka
REKLAMAGaleria Jeziorak
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5563 sekundy