REKLAMASpeed
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 lipca 2021, 11:14 komentarzy 8

(Fot. UM w Suszu.)

Ulice i chodniki wokół placu Starego Miasta w Suszu to teraz plac budowy. W ramach gminnej inwestycji jest tutaj przebudowywana ich nawierzchnia. Część z tutejszych przedsiębiorców ma do urzędu żal, że prace zostały tak zaplanowane, że - w ich ocenie dłużej, niż to jest konieczne - znacznie utrudniony jest dostęp do ich biznesów, a oni ponoszą wymierne straty. - Mieliśmy lockdown przez koronawirusa, a teraz mamy kolejny, lokalny - usłyszeliśmy. Na zastrzeżenia odpowiada Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski. 

Jeden z przedsiębiorców prowadzących swój niewielki biznes na Starym Mieście w Suszu tak opisuje związane z gminną inwestycją uciążliwości:

W  Suszu na ruchu okrężnym Starego Miasta znajduje się kilkanaście małych biznesów. Czas pandemii nie był dla nich lekki. Większość może nie przetrwać następnego lockdownu. Urząd Gminy zlecił remont kamiennej drogi i chodników na ruchu okrężnym i ulicach przyległych. 

Prace rozpoczęły się 2 tygodnie temu. Problem polega na tym, iż wykonawca, zamiast wykazać się odrobiną logicznego działania, postanowił rozkopać i zamknąć większość ulic, co utrudnia dojazd i dojście do małych sklepów, jak i dostawy towaru. Podobno prace mają potrwać aż do końca września. Nikt nie poinformował przedsiębiorców o planowanych pracach i związanych z nimi utrudnieniach w prowadzeniu biznesu. Prace tego typu powstają dzięki podatkom obywateli, a w tym przypadku obywatel nawet nie został o nich ostrzeżony. Prace można było przeprowadzić stopniowo, zapewniając dostęp do sklepów. Właściciele sklepów czują się poszkodowani i już w pierwszych tygodniach odnotowali straty w swoich małych lokalnych biznesach. Ludzie wolą robić zakupy tam, gdzie mogą zaparkować i bezpiecznie dojść po zakupy, co w tym rejonie nie jest niestety możliwe. W Suszu i tak ciężko jest konkurować z marketami, jak POLO czy Biedronka. 

Chcielibyśmy uzyskać ze strony Urzędu Gminy wyjaśnienia, dlaczego nie uprzedzili nas o tak zaawansowanych remontach oraz dobrze byłoby poznać planowany koniec tych prac. Chcemy się również dowiedzieć czy Urząd ma jakiś pomysł, jak nam pomóc w tym ciężkim czasie, gdy nie z naszej winy jesteśmy narażeni na straty finansowe. Nikt, kto ma odrobinę zmysłu biznesowego, nie zaprzeczy, iż takie prace zdecydowanie odbiją się na obrotach biznesów usytuowanych w ich sąsiedztwie. Rozumiemy, iż UG nie wykonuje bezpośrednio prac, a jedynie zleca ich wykonanie na podstawie przetargu, ale wierzymy, iż ma wpływ na sposób ich wykonania i stanie w obronie swoich podatników lub przyjdzie im z pomocą. Wszyscy dzwonili do UG, ale wszyscy nas wodzą za nos, są pogłoski, że remont nie skończy się do grudnia".

O komentarz poprosiliśmy w Urzędzie Miejskim w Suszu. Do sprawy odniósł się burmistrz - Krzysztof Pietrzykowski

Przedsiębiorcy skarżą się na rozkopanie i zamknięcie w jednym czasie wielu ulic i chodników wokół placu na Starym Mieście, co utrudnia dojazd i dojście do ich sklepów i powoduje wymierne straty. Ich zdaniem należało to robić stopniowo, etapami, zapewniając w miarę możliwości dostęp do części sklepów. Jak urząd się do tego odniesie?

Informujemy, że w pierwszym etapie prac została rozebrana część jezdni na ul. Starego Miasta, następnie ruszyły prace związane z korytowaniem i układaniem warstw konstrukcyjnych. Jednak przy wykonywaniu prac ziemnych zauważono przecieki na sieci wodociągowej. 

Następnym słabym punktem sieci są częste awarie przyłączy wodociągowych. W związku z powyższym podjęto decyzję o wymianie rurociągu. Obecnie wymienione zostały już sieci wodociągowe i przyłącza od ul. Wąskiej do ulicy Kościuszki i zwolniono plac budowy. Wymieniono również sieć od ulicy Kościuszki do ul. Iławskiej, wykonano badania wody celem otrzymania pozytywnych wyników i w dniu 19.07.2021r. otrzymamy informację o wynikach badania, tj. 3 dni od wykonania poboru próbki. Jeżeli wyniki się potwierdzą, że są dobre, dokonamy przełączenia wszystkich przyłączy odcinka od ul. Kościuszki do ulicy Iławskiej. Planowany termin przełączeń to 20.07.2021r. i tego samego dnia zostanie zwolniony plac budowy. W dniu 21.07.2021r. Zakład Usług Komunalnych Spółka z o.o. planuje się przemieścić na ulicę Słowiańską i tam zacząć prace. Planowana przebudowa sieci wraz z przyłączami - termin realizacji to około 2 tygodnie. 

Kolejny zarzut dotyczy braku wcześniejszej informacji o utrudnieniach. Czy rzeczywiście takiej informacji ze strony urzędu dla przedsiębiorców zabrakło?

Informację o utrudnieniach na ul. Stare Miasto i ul. Kościuszki była zamieszczona na profilu facebookowym  i stronie internetowej Gminy Susz w dniu 11 czerwca 2021 r. w momencie otrzymania informacji od wykonawcy o terminie rozpoczęcia prac, które rozpoczęły się w dniu 21.06.2021 r.

Kiedy jest planowane całkowite zakończenie robót na Starym Mieście i ul. Kościuszki? Jak będą wyglądały utrudnienia w najbliższym czasie, czy ulegną zmniejszeniu?

Planowany termin zakończenia prac według umowy jest na dzień 30.09.2021 r. W związku z wyłączeniem placu budowy w części jezdni (lokalizacja sieci wodociągowej) postanowiono dokonać remontu nawierzchni chodników.

Prace odbywają się systematyczne, a wykonawca stara się odtwarzać dojścia na bieżąco.  

Na dzień dzisiejszy wykonane zostały już dwa odcinki chodników, natomiast kolejne dwa są przygotowane do wymiany, jednak muszą zostać wykonane przyłącza wodociągowe do nieruchomości przyległych, by móc dokonać wymiany nawierzchni chodników. Planowane zakończenia chodników na Starym Mieście jest do końca lipca. Wykonanie chodników ma na celu zapewnienie ciągów komunikacyjnych dla pieszych. Termin realizacji może ulec zmianie, ze względu na prace dodatkowe wykonywane przez Zakład Usług Komunalnych w Suszu, które związane są z wymianą sieci wodociągu na Starym Mieście  wraz z przyłączeniami do budynków. Występujące chwilowe utrudnienia dla pieszych powinny prawie całkowicie zniknąć do końca miesiąca. Wymiana starej sieci wpłynie na poprawę jakości wody, jak również ograniczy możliwość wystąpienia awarii w przyszłości na wymienionych odcinkach.            

Do utrudnień przyczyniło się też odkrycie, iż część sieci wodociągowej jest w złym stanie i wymaga naprawy. Jak wyglądają najważniejsze informacje w tym zakresie? Kiedy można się spodziewać zakończenia tych prac?

Wykrycie przecieków spowodowało zwiększenie zakresu prac, jak również prace wyłączyły  część placu budowy, co skutkuje przesunięciem się z wejściem w prace na jezdni. Zakończenie prac Zakład Usług Komunalnych przewiduje na końcówkę miesiąca lipca.

Prace ziemne w gęstej zabudowie miejskiej zawsze niosą utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym, za które przepraszam mieszkańców. Główne utrudnienia powodują prace dodatkowe przebudowy sieci wodociągowej. Jednak po odkryciu sieci i uwidocznieniu ich stanu nie mogłem się zgodzić na ułożenie nowych dróg i chodników na starej awaryjnej sieci wodociągowej.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Gminna inwestycja w obszarze staromiejskim dla miejscowych przedsiębiorców wiąże się z istotnymi utrudnieniami. Jak się okazuje, przyczyną jest nie tylko realizacja zaplanowanych wcześniej robót, ale też nieprzyjemna "niespodzianka" w postaci odkrycia konieczności remontu odcinka sieci wodociągowej.
Zdjęcia: UM w Suszu.

REKLAMATom-bet

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Susz to my 8 ponad rok temuocena: 94% 

  Susz zatrzymał się 30 lat temu co tam jest pytam ???? zero inwestycji, zero pracy, dlaczego nie ma tu inwestorów którzy budowali by tu swoje biznesy i tworzyli by miejsca pracy?? ale tak to jest jak radnymi są ludzie którzy mają w Suszu swoje biznesy i boja się inwestorów zewnętrznych ? bo by trzeba było płacić więcej bo jak nie to ludzie by odeszli do innej firmy bo płacili by więcej proste ??? a pan burmistrz i radni powinni być wymienieni już dawno ale jak się postawi wiatę nad jeziorem to Senior głosuje

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SAS 7 ponad rok temuocena: 92% 

  Nie wiem o której pracę się zaczynają ale po godz. 15 żywej duszy nie widać na placu budowy, dla mnie słabo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~R 6 ponad rok temuocena: 100% 

  Ludzie powinni wziąć taczkę i powieść takiego włodarza do różanki na wysypisko

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~susz 5 ponad rok temuocena: 96% 

  No Panie Burmistrzu, naprawdę zdzierając bruk z przed I wojny światowej naprawdę nikt nie przewidział, że będą tam "rury" do wymiany?:)Zamiast wyborów Burmistrzów i bezradnych Radnych, taniej i korzystniej dla społeczności byłoby zatrudnianie "menedżerów" w wyniku konkursu.Ten system jest bez sensu, osoby zaradne pracują w korporacjach lub mają własne firmy, a do "samorządów" idą niezaradne miernoty i taki mamy efekt.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 4 ponad rok temuocena: 27% 

  Nie byłoby remontu to by narzekali na dziury w drogach. Skupcie się na dobrej pizzy i miłej obsłudze, bo na razie wyższy poziom to dopiero pierwsze piętro.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czas na zmiany 3 ponad rok temuocena: 96% 

  Jak na fotce. I kamieni kupa. Jak by tak prowadzili przekop mierzei to nikt by nie pojechał do Krynicy Morskiej. Burmistrz musi odejść. Czas przewietrzyć magistrat od kolesiostwa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 2 ponad rok temuocena: 88% 

  Ale ta droga nie była robiona jakiś czas temu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Romek 1 ponad rok temuocena: 93% 

  Ktoś do jasnej choinki wybrał te władze do rządzenia, więc przy następnych wyborach otworzyć oczy szeroko i nie słuchać tych pierdoletów co obiecują w kampaniach wyborczych. Bo do rządzenia to trzeba mieć jaja. Pozdro i precz z covidem

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6055 sekundy