REKLAMApluszak
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ16 lipca 2021, 15:05 komentarzy 7
Trasa Iława - Susz.

Trasa Iława - Susz. (Fot. Piotr Złamaniec.)

Odebraliśmy dotychczas ponad 230 zgłoszeń dotyczących skutków szalejącej nawałnicy, mówi "na gorąco" rzecznik iławskiej straży st. kpt. Krzysztof Rutkowski.

Krótka, ale niezwykle gwałtowna burza z nawalnymi opadami deszczu i wichurą przetoczyła się przez powiat iławski w piątkowe wczesne popołudnie.

- Na tę chwilę nie mamy informacji o osobach poszkodowanych. Można się jednak spodziewać strat. Działamy i prawdopodobnie będziemy działać w terenie do późna w nocy. Jednostki cały czas się przemieszczają - często z jednej interwencji jadą prosto na drugą - relacjonuje aktualną sytuację w powiecie iławskim st. kpt. Rutkowski. - Nawałnica nadeszła od strony Lubawy. Tam podejmowaliśmy pierwsze interwencje. Następnie burza uderzyła w Iławę, nie oszczędziła też pozostałych części naszego powiatu. Mamy prawdziwy "armagedon": połamane drzewa i konary, zalane posesje i drogi.

Z najgroźniejszych odnotowanych sytuacji: w Zalewie piorun uderzył w budynek mieszkalny; na szczęście pożar szybko opanowano, spaleniu uległa tylko wersalka. Na Jezioraku w Iławie przewróciła się łódź, pomocy udzielił WOPR. W Karasiu na przejeżdżający samochód spadł konar - osoba ta nie ucierpiała. Podobne zdarzenie miało miejsce na drodze między Ławicami a Kałdunami. Drzewa przewracały się na samochody także w Iławie (przy kortach na stadionie miejskim), Wielowsi i między Ząbrowem a Kamionką.

W Rakowicach, po tym, jak zabrakło prądu, świnie zaczęły dusić się w oborze. Zwierzęta były zagrożone także po tym, jak w Szczepankowie zalało budynek gospodarczy. 

W wielu miejscach mieszkańcy utknęli w domach, czy sklepach po tym, jak nawalny deszcz zamienił ulice i chodniki w rwące potoki.

Wiele dróg w powiecie iławskim jest obecnie zablokowanych przez powalone drzewa. Taka sytuacja ma miejsce m.in. na jednej z głównych arterii komunikacyjnych powiatu - na DK16 między Iławą a Stradomnem. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin. 


Nadesłaliście na nasze skrzynki mnóstwo zdjęć i nagrań szalejącej nawałnicy i jej skutków. Materiały te dodajemy na bieżąco w artykule dostępnym pod tym linkiem.


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPS QUALITY

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Koloi 7 ponad rok temuocena: 58% 

  Prosze. Nie wrecz nalegam o wyciagniecie kosekwencji wobec wojtow burmistrzow miast i zarzadcow drog odpowiedzialnych za stan drzewostanu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Strażak- ratownik 6 ponad rok temuocena: 75% 

  W lesie pomiędzy Wikielcem a Iławą, Stradomnem a Iławą drzewa wyglądają tak, jak by przeszła trąba powietrzna. Wiele drzew w Iławie było zdrowych A się złamały.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator 5 ponad rok temuocena: 45% 

  Kiedy do głów naszych włodarzy dotrze, ze przydrożne drzewa należy usunąć! Za to lasy rżną na potęgę. Smutne to.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Obserwator 4 ponad rok temuocena: 35% 

  A idiotów należy umieszczać w zakładach psychiatrycznych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bch 3 ponad rok temuocena: 64% 

  Ja to bym takich wszystkich pseudo ekologów przywiązał do tych drzew właśnie w czasie takiej burzy . Bo masz rację można ścinać puszczę, lasy tropikalne a Pruchniate stoją przy drodze .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Co to się Panie wyprawia! 2 ponad rok temuocena: 85% 

  Zwłaszcza te stare, sadzone jeszcze przez Niemców, źle pielęgnowane i obrośnięte jemiołą. Czy to tak trudno domyślić się, że przy każdym silniejszym wietrze będą się łamać?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Olaf 1 ponad rok temuocena: 89% 

  Smutny jest brak świadomości. Brak świadomości, co tak naprawdę jest główną przyczyną, że drzewa przy drogach się przewracają lub łamią. Z pewnością nie fakt, że drzewa tam rosną, ale co wcześniej tym drzewom ludzie zrobili "pielęgnując" je. To jest przyczyną. A przyczyną nawałnic jest wycinanie drzew zewsząd, bez zastanowienia, a nie wycinanie w lasach, bo wycinanie w lasach gospodarczych, poza puszczami, które są lasami naturalnymi, mamy lasy gospodarcze, gdzie drzewa się sadzi po to, aby pozyskać materiał, gdy osiągną odpowiednie rozmiary.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4255 sekundy