REKLAMAGabinet Okulistyczny Helena Tretau
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 lipca 2021, 14:17 komentarzy 1

(Fot. Info Iława.)

Kiedyś - szalupa ratunkowa eksploatowana na zbudowanym w 1981 r. radzieckim zbiornikowcu "Che Guevara". Teraz, po modernizacji, jako "ECO-mobilna jednostka naukowo-badawcza" przemierza cały kraj i nie ominęła Iławy.

Niecodzienna jednostka zawinęła do Portu Iława przy ulicy Chodkiewicza w minioną niedzielę.

Na pokładzie są pracownicy i studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Załoga wymienia się co jakiś czas, bo rejs to aż czteromiesięczne przedsięwzięcie! Żeglugę rozpoczęli w maju w Raciborzu, a zakończą w sierpniu na Mazurach. Po drodze m.in. Gliwice, Wrocław, Poznań, Szczecin, Trójmiasto i Elbląg, skąd Kanałem Elbląskim ekspedycja dotarła do Iławy.

W trakcie rejsu badacze oceniają przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne otoczenia szlaków wodnych, jakość obsługi oraz poziom bezpieczeństwa wodnego ruchu turystycznego. Prowadzą też analizę infrastruktury związanej z gospodarowaniem odpadami komunalnymi i kontrolują jakość powietrza, wody i osadów oraz czystość trasy, m.in. dzikie wysypiska.

- Przeprowadzimy badania, które pozwolą określić aktualny stan szlaków, w tym środowiska naturalnego oraz infrastruktury technicznej. To pomoże określić kierunki bezpiecznego i zrównoważonego rozwoju, m.in. zastosowanie  napędu elektrycznego w żegludze śródlądowej – mówi Stefan Nowak, prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, czuwający nad projektem. 

Ciekawostką dotyczącą samej jednostki jest nie tylko jej pochodzenie, ale i napęd elektryczny, łódź jest też wyposażona w panele słoneczne.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Info Iława.

REKLAMANAJLAK

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~ 1 13 dni temuocena: 83% 

    Szkoda, ale artykul zostal napisany po wizycie tej jednostki w porcie. Taka promocja wydarzenia jak i portu!

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3477 sekundy