REKLAMAZDZ
REKLAMAsuknie
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 lipca 2021, 15:08 komentarzy 26

(Fot. Info Iława.)

Nie ustają starania Fundacji Zamek Szymbark ukierunkowane na podniesienie z ruin, odbudowę i nadanie nowych funkcji tutejszemu XIV-wiecznemu zabytkowi - jednemu z najcenniejszych w naszych stronach. 

Chociaż wciąż niewiele się o tym mówi publicznie, postępy projektu są znaczące, a ambitny plan odbudowy zamku nie tylko pozostaje aktualny, ale zaczyna nabierać tempa.

Dzisiaj na szymbarskim zamku odbywa się ważne spotkanie z udziałem partnerów przedsięwzięcia, potencjalnych sponsorów oraz przedstawicieli różnych szczebli władzy. Przygotowania na zamkowym dziedzińcu trwały od kilku dni. Według nieoficjalnych informacji portalu www.infoilawa.pl nowi właściciele zamku dokonają na tym zamkniętym spotkaniu prezentacji swoich planów dotyczących zabytku. Zakładają one pełną odbudowę tego obiektu wraz z nadaniem zabytkowi nowej funkcji nowoczesnego centrum konferencyjnego z zapleczem hotelowym, generującego znaczący ruch i organizującego wydarzenia na skalę ogólnopolską, a nawet międzynarodową.

W rozmowie z portalem www.infoilawa.pl właściciel zamku Grzegorz Słyszyk potwierdził, iż takie spotkanie się dzisiaj odbywa. Zapowiedział też publiczną prezentację swoich zamierzeń i efektów dotychczasowej pracy, co ma nastąpić w najbliższym czasie. 

Czy zatem do odbudowy zamku rzeczywiście dojdzie? Projektowi z pewnością kibicuje wielu mieszkańców i wydaje się, że szanse są większe, niż kiedykolwiek wcześniej. Do tematu wrócimy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMABetiko

24Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~oto kontekst żenujących wypocin 24 ponad rok temuocena: 77% 

  cytat z 35-tego """"""""""""""" W różnych formach wypowiedzi nie zawsze trzeba uporczywie trzymać się tylko ograniczonej tematyki niczym pijany płotu. Można przedstawić szerszy kontekst określonego rodzaju problemów. Ty najwyraźniej byłbyś przerażony, gdybyś ten płot musiał puścić. Także mógłbym określić Twą wypowiedź żenującymi wypocinami, ale jednak sobie daruję. Dobranoc.;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;no i pa , bo jak przyjdzie pielęgniarka , to wyłączy 35-temu światełko.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~proktolog 23 ponad rok temuocena: 33% 

  Analizując częstotliwość twych posiedzeń przy klawiaturze zalacałbym pilną terapię twych hemeroidów. Muszą ci już poważnie dolegać. Jednocześnie gorąco odradzam leczenie twej skołatanej i bezmyślnej głowy. Szkoda zachodu - już nie warto. Nie rokuje żadnej nadziei.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ideał sięgnął bruku 22 ponad rok temuocena: 61% 

  oto kopia całego wpisu , który zamieścił geniusz 35-ty.................

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oto słownictwo mistrza 21 ponad rok temuocena: 60% 

  bo 35-ty poniżej powiada tak : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, Czy nic więcej durniu nie potrafisz poza klepaniem w kółko słów z cudzego wpisu? To zatrudnij się jako papuga w ogrodzie zoologicznym. Zmieniasz swoje nicki jak katarynka, ale ciągle jesteś tą samą ciamajadą umysłową. ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czerwony jak burak 20 ponad rok temuocena: 46% 

  a teraz nasz wszechwiedzący czerwony komentator 35-ty powinien opowiedzieć jak to zamek w Szymbarku został spalony w 1946 przez Armię Czerwoną i od tego czasu pozostaje w ruinie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do tego niżej i wyżej w jednej osobie 19 ponad rok temuocena: 58% 

  Czy nic więcej durniu nie potrafisz poza klepaniem w kółko słów z cudzego wpisu? To zatrudnij się jako papuga w ogrodzie zoologicznym. Zmieniasz swoje nicki jak katarynka, ale ciągle jesteś tą samą ciamajadą umysłową.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~35-ta plajta 18 ponad rok temuocena: 41% 

  bo 35-ty jak ten dziejopis Wincenty Kadłubek ma podobny dryg do opisywania bajdurzeń fantastyczno - bajkowych.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xcxc 17 ponad rok temuocena: 93% 

  Nie wiem w czym jest problem - jest właściciel, ma plany, no to wykłada kasę z kieszeni i się buduje/remontuje..... aaaa pewnie jakieś publiczne wsparcie by się przydało.....;) Nie, nie, nie, nie - prywatne, to niech z prywatnej kasy powstaje, bo jak będą zyski to i tak do prywatnej kieszeni trafią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~autochton 16 ponad rok temuocena: 95% 

  Też trzymam kciuki, byłem na zamku w Rynie, świetnie to wygląda.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szerszy kontekst 15 ponad rok temuocena: 46% 

  a 35-ty napisał poniżej " Najczęściej bowiem" "żenujące wypociny" i uporczywie TRZYMA SIĘ SWEJ TEMATYKI JAK PIJANY PŁOTU .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 2 14 ponad rok temuocena: 52% 

  Ale do tego czasu ciągle będziemy karmieni, niczym gęsi kluskami, fantastycznymi planami i obiecankami świetlanej przyszłości zapadających się ruin. Czyli "inwestycji" przechodzących systematycznie z ręki do ręki w długim szeregu tzw. biznesmanów liczących, że wyniku wciśnięcia ich następnemu spekulantowi uda się zarobić nieco grosza. A pamiętacie np. podobne szlachetne i przepojone tzw. głęboką troską obiecanki prezesa Lorenza ze spółki Amelo, że jego ziemniaczanka już nie będzie niemożebnie śmierdziała? I co? Nie śmierdzi? Z takim samym żałosnym i zerowym skutkiem zobaczymy kiedykolwiek przynajmniej prowizorycznie zabezpieczone przed dalszym zniszczeniem mury pięknego niegdyś zamku w Szymbarku. Lepiej więc "porzućmy wszelkie nadzieje"...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ale jaja 13 ponad rok temuocena: 100% 

  Vietnamie poniżej ...tzn. że chciałeś powiedzieć , że ten 35-ty jest po prostu kiejstutkiem ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Vietnam 12 ponad rok temuocena: 100% 

  Do Robert. Bo to pisze kurierowski kundelek zwany kiejstutkiem chłopem z Ostródy. To taki maruda internetowy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~klusek z gęsi 11 ponad rok temuocena: 51% 

  smród z ziemniaczanki to ulubiony temat 35-tego i "porzućmy wszelkie nadzieje"... że 35-ty się zmieni .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 do Roberta 10 ponad rok temuocena: 51% 

  To przeczytaj Robercie całość mojej wypowiedzi, a nie tylko ledwo jej trzecią część. Może wtedy coś zrozumiesz. Zdaję sobie sprawę, że czytanie czegokolwiek może sprawiać Ci niejaką trudność i przychodzi Ci to z oporami, ale może jednak spróbuj. O prąd się martw, nie Ty za niego płacisz. A co Amelo ma wspólnego z tematem artykułu? Może dla Ciebie nic. Ale chciałem przypomnieć czytelnikom rozumnym (Ty najwyraźniej z tego grona sam się wykluczasz), że "biznesmenów" obiecujących gruszki na wierzbie mamy w naszym otoczeniu dość wielu i nie należy zbytnio podniecać się ich obiecankami. Tym bardziej, że rzadko który ma zamiar ich dotrzymywać. W różnych formach wypowiedzi nie zawsze trzeba uporczywie trzymać się tylko ograniczonej tematyki niczym pijany płotu. Można przedstawić szerszy kontekst określonego rodzaju problemów. Ty najwyraźniej byłbyś przerażony, gdybyś ten płot musiał puścić. Także mógłbym określić Twą wypowiedź żenującymi wypocinami, ale jednak sobie daruję. Dobranoc.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robert 9 ponad rok temuocena: 53% 

  Przeczytałem do końca ledwo ten trzeci komentarz i naszła mnie myśl : " jak bardzo mocno ten iławianin 35 musi mieć negatywne nastawienie do wszystkiego co go otacza?". Inaczej mówiąc, chłopie o z całym szacunkiem o czym są te Twoje wypociny? Ci nie szkoda prądu na nie ? Co ma wspólnego Amelo z tematem z artykułu? ŻENADA.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35, cd. 8 ponad rok temuocena: 51% 

  Najczęściej bowiem chodzi tylko o to, by zrobić dużo szumu, aby wcisnąć obiekt zabytkowy w ręce kolejnego spekulanta. Oczywiście po wyższej cenie. Czyli posłużyć się tym samym mechanizmem, który od dawna dobrze widzimy w przypadku niszczejącej ruiny pałacu w Kamieńcu lub znikających z powierzchni ziemi resztek wstydliwiej ruiny dawnego młyna nad naszą Iławką. W efekcie końcowym zamek w Szymbarku oraz pałac w Kamieńcu z czasem zapadną się w niebycie, skończą tak samo smutno jako przykłady ludzkiej bezmyślności i woli barbarzyńskiego niszczenia. W sumie nad bramami wejściowymi zarówno na teren zamku w Szymbarku oraz pałacu w Kamieńcu winno się już dawno zawiesić metalowe napisy z cytatem ze średniowiecznej "Boskiej komedii" Dantego - "Wy, którzy tu wchodzicie, porzućcie wszelką nadzieję". Przy wejściu do młyna nad Iławką nie trzeba zawieszać żadnego napisu, gdyż młyna już po prostu nie ma. Za jakiś czas podobny los spotka zamek w Szymbarku jak i pałac w Kamieńcu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 35 7 ponad rok temuocena: 54% 

  Ile już słyszeliśmy takich obiecanek-cacanek? Świetlane zapowiedzi, wypowiedzi, prezentacje, skromne imprezki na trawie dla lokalnej społeczności, spotkania, konwektyle bardzo ważnych osób z towarzystwa tzw. sponsorów (którzy wcale nimi być nie chcą), przeróżnych rzekomych partnerów biznesowych oraz oczywiście zawsze głodnych i spragnionych lokalnych urzędników różnych maści i szczebli. A przy okazji pewnie darmowa wyżerka i wyszynk. Można by już na temat spisać grubą kronikę dziejową na miarę dziejopisa Wincentego Kadłubka, który też miał podobny dryg do opisywania bajdurzeń fantastyczno - bajkowych. A niezabezpieczone mury się kruszą, cegły wypadają lub są rozszabrowywane przez okolicznych mieszkańców na budowę chlewików czy skromnych kurników. Ale najczęściej chodzi tylko o to, by znaleźć gdzieś forsę na jakieś fantasmagoryczne pomysły, które z góry spisane są na zaplanowane plajty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 6 ponad rok temuocena: 62% 

  Całkowicie popieram twoje wypowiedzi szkoda tylko że jest tak dużo naiwnych w tym cyrku iluzji

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 5 ponad rok temuocena: 73% 

  Jest Zamek w Rynie... Zamek Krasicki... Mortęgi i inne... Oby Szymbark podążył tą samą drogą. Trzymamy kciuki ;-).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marian 4 ponad rok temuocena: 68% 

  Jak wyremontują podobnie, jak Pałac Mortęgi to będzie spoko

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~HANS 3 ponad rok temuocena: 57% 

  Oby coś drgnęło w tej sprawie. Zamek do tej pory broni się sam i walczy z naturą. Jedni go zniszczyli, może w końcu znajdą się jacyś co go odbudują, BYŁO BY PIĘKNE MIEJSCE W NASZY REGONIE

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~On 2 ponad rok temuocena: 84% 

  Tak odbudują jak, jak Wojtek M. Zamek w kamieńcu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szymbark 1 ponad rok temuocena: 55% 

  Po co to, komu na co, w jakim celu to nie te czasy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4395 sekundy