REKLAMASadek2
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ25 lipca 2021, 13:21 komentarzy 40

(Fot. Archiwum własne.)

W nowym tygodniu mają być prowadzone w Powiatowym Szpitalu w Iławie negocjacje w sprawie wynagrodzeń zatrudnionych tutaj ratowników medycznych, wynika z udostępnionego portalowi www.infoilawa.pl listu otwartego tej grupy zawodowej. Ratownicy uważają, że za swoją odpowiedzialną i pełną poświęceń pracę powinni otrzymywać więcej pieniędzy.

ILE ZARABIAJĄ OBECNIE?

Jak wynika z listu, teraz ratownicy medyczni zatrudnieni w Powiatowym Szpitalu w Iławie mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości nieco ponad 30 zł za godzinę pracy.

- Na początku lipca 2021 roku podpisaliśmy w szpitalu aneksy do naszych umów, które określają stawkę 30,54 zł za godzinę pracy - czytamy w liście.

Jednak, jak podkreślają ratownicy, część z tych pieniędzy to dodatek ministerialny, zagwarantowany im ustawowo i otrzymywany przez wszystkich ratowników medycznych w kraju.

- Czyli nadal mówimy o pieniądzach, jakie nie pochodzą z budżetu naszego szpitala, czy też wynikają z kontraktowania zespołów ratownictwa medycznego z funduszem zdrowia, a nasza stawka zasadnicza nadal wynosi 20,50 zł i 22,00 zł brutto za godzinę pracy (w zależności od posiadanego wykształcenia: czy 2-letnie studium policealne, czy studia licencjackie; są to, jak wynika z pisma, stawki na umowie cywilnoprawnej, czyli tzw. kontrakcie) - piszą ratownicy. - Warto również nadmienić, że stawka za tzw. „dobokaretkę” obecnie wynosi 3.191,10zł, czyli każdy Zespół Ratownictwa Medycznego, jaki jest zakontraktowany w Powiatowym Szpitalu w Iławie, jest opłacony właśnie taką stawką za każdą godzinę gotowości do podjęcia działań i udzielania świadczeń zdrowotnych mieszkańcom powiatu iławskiego i powiatów ościennych. Szpital iławski ma zakontraktowane 4 zespoły podstawowe oraz 1 zespół specjalistyczny z lekarzem (tu stawka za dobokaretkę jest nieznacznie wyższa, ale nie posiadamy dokładnych danych co do jej wysokości). Łatwo jest więc policzyć, ile pieniędzy trafia do budżetu szpitala z jednej doby, tygodnia, miesiąca czy roku stacjonowania pięciu zespołów ratownictwa medycznego.

Ratownicy porównują też swoje wynagrodzenie do kierowców transportu sanitarnego zatrudnionych przez szpital w Iławie (oni "mają stawkę 22,00 zł brutto za godzinę pracy") oraz kolegów po fachu zatrudnionych u innych dysponentów. Jak wynika z ich oceny, ratownicy z iławskiego szpitala mają "nieporównywalnie niższą stawkę zasadniczą w odniesieniu do ich stawek".

- Nie skłamiemy, jeśli posuniemy się do określenia, że nasze stawki są uwłaczające pracy ratownika medycznego i odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjentów, jaką z tego tytułu ponosimy i jednocześnie jedne z najniższych w Polsce - podkreślili ratownicy. - Dyrektorzy ościennych szpitali, dbając o ratowników medycznych, potrafią ich doceniać i mając świadomość odpowiedzialności ratownika za jego pracę, ustalają godne wynagrodzenia za świadczone usługi. W Szpitalu Powiatowym w Iławie tak się nie dzieje. Założenia dyrekcji szpitala nastawione są wyłącznie na oszczędności kosztem zespołów ratownictwa medycznego lub, jak wielokrotnie tłumaczono, dla wyrównania strat nierentownego SOR-u. Z ostatnią argumentacją trudno nam się pogodzić w sytuacji, w której lekarzom dyżurującym na SOR w ostatnim czasie podwyższono wynagrodzenia o 15,00 zł brutto za godzinę pracy w dni powszednie i 20,00 zł brutto godzinę pracy w dni świąteczne.

NEGOCJACJE LADA DZIEŃ

Do stołu negocjacyjnego strony, tj. dyrekcja iławskiego szpitala oraz przedstawiciele zatrudnionych tutaj ratowników medycznych, mają zasiąść w nowym tygodniu. "Dyrektor Orkiszewska wyznaczyła termin spotkania na dzień 29 lipca 2021 roku na godzinę 12:00", stało się tak na wniosek zainteresowanych, wynika z pisma.

Ratownicy nie ukrywają, że będą "żądali znacznego wzrostu zasadniczej stawki godzinowej za świadczone usługi medyczne". Co, jeśli nie dojdzie do porozumienia?

- Podejmiemy kolejne kroki, doprowadzające w efekcie do sytuacji, gdzie zespoły ratownictwa medycznego, których dysponentem jest Powiatowy Szpital w Iławie, pozostaną bez obsady, a co za tym idzie, karetki nie wyjadą do zgłoszeń na terenie powiatu iławskiego. Będziemy szukali pracy tam, gdzie nas samych się szanuje, a naszą pracę się ceni i wynagradza adekwatnie do położonej na nas odpowiedzialności - czytamy w liście.

Na tydzień przed spotkaniem negocjacyjnym ratownicy zaapelowali do władz samorządowych wszystkich gmin w powiecie iławskim o "poparcie społeczne" dla ich postulatów płacowych.

- Szanowni Państwo, podczas kolejnych fal pandemii nie wysiedliśmy z karetek. Służyliśmy Wam z narażeniem własnego zdrowia i życia. Na co dzień ratujemy Wasze matki i Waszych ojców, Wasze dzieci, Waszych najbliższych. Dziś my, ratownicy, zwracamy się do Państwa z apelem, aby nie dopuścić do sytuacji, w której zespoły ratownictwa medycznego nie wyjadą do chorych w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Powiatowy Szpital w Iławie nie jest prywatną firmą. Jest dobrem nas wszystkich. My chcemy Wam służyć najlepiej, jak potrafimy. Wy jako mieszkańcy macie prawo do usług medycznych na najwyższym poziomie - napisali.

Do tematu wrócimy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

40Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Ratownik Bogacz 40 5 miesięcy temuocena: 0% 

  Ty, Pacjent. Jakie obowiązki( patrz medyczne czynności ratunkowe) ma Ratownik po licealnej ,a jakie po Licencjacie ? Takie same wiec nie pier…głupot . Przed licealnymi jakie szkoły musiał kończyć? Jaką wiedzę, doświadczenie i umiejętności ma ratownik po studiach ,a jakie ratownik po licealnej po 10-15 latach w zawodzie ? Praktykowałeś. Znasz to z autopsji ? Wiec zamilcz ,gdy następnym razem będziesz chciał błysnąć obszerną wiedzą na temat tego zawodu i procesu kształcenia, które ustawodawca narzuca ,a nie ma wpływu na to ratownik . W jakich czasach się kształcił z takich ma dyplom ale obowiązki te same i ten sam tytuł zawodowy. Sami eksperci widzę . Odważne wpisy ,gdy zamiast personaliów wyświetla się Nick. Poczytaj ustawę o PRM, potem dopiero błyszcz „Złotymi myślami z podręcznika dla akwizytorów”.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stanisław 39 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Jeśli oczekujecie wsparcia mieszkańców i samorządu to uczciwie by było przedłożyć do publicznej wiadomości wasze zeznania podatkowe. Po stronie przychodów szczególnie, bo koszty typu leasing na dwuletnie auto to luskus przy rzekomej pensji 4 tys. Jeśli oczekujecie poważnego traktowania to wpierw bądźcie uczciwi wobec nas pacjentów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patryk 38 6 miesięcy temuocena: 83% 

  Takie sprawy załatwia się bezpośrednio u zleceniodawcy, a nie na forum. Jak widać straszenie, napiętnowanie publiczne to sposób działania podwykonawców. Żenujące zachowanie, brak klasy biznesowej, co potwierdza, że poziom załatwiania spraw, negocjacji jest słabym standardem współpracy ze strony ratowników, skoro były określone stawki, zleceniobiorca przewidzieć powinien waloryzację, koszty, zus to winą możecie obarczać samych siebie. Jeżeli ktoś płacił więcej to dlaczego nie skorzystaliście z ich oferty?Nikt nie zaprzecza, że powinniście być sowicie nagradzani, ale widziały gały co brały, przed tym trzeba prowadzić negocjacje, a nie teraz straszyć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piotr 37 6 miesięcy temuocena: 82% 

  Porozumienie podpisane z początkiem lipca 2021, a kilkanaście dni później lament że za mało?. Wygląda mi to na podburzanie załogi przez jedną osobę, w dodatku publiczną. Nie od wczoraj wiadomo że ma parcie na stanowisko dyrektora szpitala, stąd tyle go w mediach w ostatnim czasie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 36 6 miesięcy temuocena: 21% 

  Gadasz bzdury, całe środowisko ma już dość …

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Znany i lubiany 35 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Sprawa jest prosta wypowiada się kontrakt cała grupa zawodowa i dyrektorka może z naczelna wsiąść i obstawić jedna karetkę .Niestety do puki ratownicy w Iławie nie zmienia swojego taktu rozumowania to będą pracować na swoje życzenie za półdarmo. Średnio w Iławie są mniejsze stawki o 12-15 zł na godzinie w porównaniu z INNYMI POWIATAMI nie dysymilacja miastami a powiatami. Do puki będą pracować ludzie mało ambitni to niestety tak będzie ( wiem, ze jest sporo bardzo wykształconych i dobrych chłopaków ale co z reszta) o sprzęcie już nie wspomnę dramat a wręcz ŻENADA pani Dytektor powinna się wstydzić za to jak funkcjonują ZRM w Iławie Zespół P w Iławie to jeżdżący złom praktycznie bez wyposażenia dramat.P. S.Trzymam za was kciuki abyście mogli godnie zarabiaćNie wspomnę już o tym, że rzadko kiedy jest S z lekarzem A ktoś kto zajmuje się karetka wodna to prawo kawał dobrej roboty

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sprawiedliwy 34 6 miesięcy temuocena: 80% 

  Nie wiem o co te kłótnie drodzy państwo. Każdy by chcial więcej ale życie to nie bajka a szantaże typu: " Jeśli nie dostane tyle to nie wyjedziemy do pacjenta " są na poziomie 5-cio letniego dziecka które nie posprząta zabawek bo nie dostało lizaka. Jeśli ratownicy nie wyjadą na wezwanie to oprócz konsekwencji prawnych może ich sięgnąć zemsta ze strony rodziny i znajomych osoby poszkodowanej, a wtedy załatwią się własną bronią bo nikt do nich nie wyjedzie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawda 33 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Po części ma Pan rację. Ale dlaczego ma być zemsta. Rozwiążą kontakty i tyle. Karetki będą puste. Każdy może się z pracy zwolnić i nikt z tego konsekwencji nie wyciągnie. A jeśli wystąpi straszenie czy szantaż ze strony rodzin to raczej te osoby nakręcą sobie bata za co ja będę bardzo dopingował, ażeby szybko ich prawo dopadło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bezstronny 32 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Do "sasha"...Czlowieczku...Piszesz o rzeczach o których nie masz bladego pojęcia jeśli chodzi o strażaków. Fakt.25 lat i można odejść na emeryturę...zależną często od komendanta. Po drugie.Sluzba trwa 24h.W tym czasie są szkolenia,cwiczenia, prace gospodarcze częstokroć z zakresu remontowo-budowlanego,elektrycznego, wodno-kanalizacyjnego itp...no i akcje.Zakres wiedzy strażaka to ratownictwo z wielu dziedzin:medyczne, chemiczne,wysokosciowe, wodno-nurkowe,teczniczne, drogowe, gaśnicze itd...Ze wszystkich dziedzin są rozliczani i sprawdzani przez przełożonych różnych szczebli.Do tego czesto nieprzespane noce, huśtawka jeśli chodzi o stres, jego narastanie i opadanie...można w nieskonczoność.Niech każdy pilnuje swojego tyłka i robi co do niego należy.Medycy mają troszkę miejszy zakres i rodzaj obowiązków niż strażacy i nie da się ich porównać 1:1 bo medycy są fachowcami w jednej dziedzinie a strażacy...kurde...w każdej...bo muszą,nawet pacjentów im znoszą w ramach pomocy...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 31 6 miesięcy temuocena: 88% 

  Skoro ratownik będący również radnym miejskim zarabia ponad 120 tys rocznie to w tej branży nie dzieje się krzywda. To co mnie wkurza, to ich ciągłe żądania o więcej i stawianie się ponad wszystkimi zawodami. Zapytajcie się strażaków o ich płace. Nie różnią się wiele, a odpowiedzialność podobna. Czy słyszymy o strajku strażaków? Jak się nie podobają warunki pracy i płacy to proszę nie podpisywać następnego kontraktu. Młoda kadra już się szkoli. Dajcie pracować tym, którzy chcą a nie czują się zmuszeni. Niestety w ostatnim czasie coraz częściej słychać o butnej postawie niektórych ratowników, o braku podstawowej empatii do drugiego człowieka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 30 6 miesięcy temuocena: 94% 

  Skoro ratownik radny zarabia ponad 120 tys rocznie to daje 10 tys miesięcznie, oddać zus około 1600 i inne koszty prowadzenia działalności gospodarczej to i tak wam zostaje około 7 tys miesięcznie. To mało? Wolne żarty. Takimi roszczeniami zniechęcacie do siebie ludzi. Jak nigdy to pochwalę dyrekcje szpitala bo widać kto ma głowę na karku. Wielu ratowników w iławskim szpitalu ma ukończone dwuletnie policealne studium medyczne , może stąd ta niska stawka?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sasha 29 6 miesięcy temuocena: 17% 

  To pogadaj ze strazakami o pensjach... Jeden z kolegów od kiedy przeszedł do PSP powiedział że czuję ile zarabia, do tego 25 lat służby i NARA pewna spora emerytura, A jeszcze co do pensji średnio 4-5 tys na rękę - dajcie tyle ratownikom z tymi samymi przywilejami a skończą się problemy zarówno płacowe jak i kadrowe, a co ważne strażacy obdarzeni największym zaufaniem /zgadzam sie/ ratownikow się gnoi ile wlezie!! Robimy za poz w 90% może tam się ludzie wyladujcie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Basia 28 6 miesięcy temuocena: 88% 

  Zawsze będzie im mało , chcieli by zarabiać więcej od lekarzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaa 27 6 miesięcy temuocena: 29% 

  Stolarz a ratownik medyczny to jednak jest różnica kolosalna, jeśli chodzi o odpowiedzialność, siedzę i umiejętności. Co za głupie porównania. Ratownicy powinni zarabiać dobre pieniądze i cieszmy się, że są. A jak ktoś uważa, że no przecież on też tyle zarabia pracując jako stolarz albo sprzedawca i nie marudzi, to jest ograniczony intelektualnie. Bo tego się nie da porównać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~skaner 26 6 miesięcy temuocena: 45% 

  300 godzin miesiąc w miesiąc … niech walczą o swoje, nie chciałbym tej roboty robić za te pieniądze …

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 25 6 miesięcy temuocena: 50% 

  do Anty rolnik widać żeś Pan miastowy sprowadzić zawsze można gąbkę przypominającą mięso mrożone sprzed kilku lat.. Rolnik ma o tyle gorzej, że nie moze w żadem sposób negocjować ceny bo nie przetrzyma żywizny- nie ma żadnej ceny gwarantowanej np na wieprzowinę, ma o tyle gorzej że poprostu nie może godnie zarobić a rządzący mydlą śmiesznymi dotacjami (tak jak dać dziecku cukierka na pocieszenie). Wymogi dla małych gospodarstw są takie jak dla wielkich ferm- nie do spełnienia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anty rolnik 24 6 miesięcy temuocena: 57% 

  Do rolnik i jeszcze ku.. Drogi blokujecie.. Bo też wam wiecznie mało. A w garażach najnowszy sprzęt. To wy się powinniście wstydzić.. Nie pasuje na roli to nie rób. Jedzenie zawsze można sprowadzić, a nie kupować od was ten śmietnik i gadać, że dobre bo od lokalnych rolników.. Wstydziłbyś się

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rolas 23 6 miesięcy temuocena: 100% 

  A kursu ile płacisz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rolnik VII 22 6 miesięcy temuocena: 57% 

  Zapraszam na rolę będziesz robił po ponad 500 godzin zobaczymy ile wytrzymasz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xd 21 6 miesięcy temuocena: 69% 

  Ja pracuję za 15zl/godz i się nie ogłaszam że mi malo przeliczając waszą pracę macie ponad 4tys co miesiąc źle wam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hds 20 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Kk jak Ci się dom zawali to dupa jesteś nie budowlaniec. Przestańcie pić na budowach to domy będą stały.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kk 19 6 miesięcy temuocena: 60% 

  Kolego dopiero się uczę zarabianie grubych pieniędzy przede mną ale na tą chwilę wspiera mnie praca na budowie i tu jest również duża odpowiedzialność wybuduje dom on zostanie zniszczony przez wiatr i też ją za to odpowiadam również nie pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ajm 18 6 miesięcy temuocena: 43% 

  No debil... no deblill... załóżmy, że pracujesz w blizej nie określonym zakładzie pracy. Jeśli spadnie Tobie np deska to nikt nic z tego nie zrobi. Jeśli im spadnie człowiek, pójdą siedzieć. Ty maszodpowiedzialnośc za maszynę, a oni za życie ludzkie.. a i tak całe miasto w nich jedzie... zastanów sie co piszesz.. a poza tym to mogłeś się uczyć i byś miał więcej ;) Nie pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stolarz 17 6 miesięcy temuocena: 46% 

  Chyba jakiś chiński kalkulator masz... Policz chłopie nim głupoty napiszesz... 160 godz x 30 zł =4800 podejmij ZUS (1500 odejmij ksiegowa 150) zostaje 3150 odejmij podatek i co... Zostaje ok 2600 NIE DAJCIE SIĘ PANOWIE I PANIE

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wpisz swój nick 16 6 miesięcy temuocena: 79% 

  jak wam za mało to zapraszam na stolarnie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maciej 15 6 miesięcy temuocena: 58% 

  Zgadam się. Wiecej zarobią to na pewno. Tylko zadajcie sobie pytanie kto was będzie ratował? Albo o zgrozo gdzie będziecie chodzić jak was dupki i paluszki będą boleć jeśli sor zamkną? Bo nie oszukujmy się, ale z każdą pierdołą tam chodzicie, siedziałem na poczekalni i przyglądałem się. Szacunek, że chce im się siedzieć w tym pierdolniku...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 14 6 miesięcy temuocena: 87% 

  Nasze stawki są uwłaczające. A w oświadczeniu majątkowym 127 tys z działalności i 13 tys diety radnego. W garażu dwuletni SUV Renault. Leasing wiec jeszcze podatek pomniejsza. Wszystkie dane z BIP UM Ilawa, dotyczy jednego z ratowników.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawda 13 6 miesięcy temuocena: 75% 

  Przyjdzie 4fala tk się odkujecie, kupicie nowe samochody, działki i domy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hahaha 12 6 miesięcy temuocena: 25% 

  Żal dupe ściska? :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bch 11 6 miesięcy temuocena: 75% 

  Pizza, obiady ,oj żeby już był październik

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lotso 10 6 miesięcy temuocena: 89% 

  Uwłaczające? To popatrzcie na wasze samochody i domy. Uwłaczający to jest ten szantaż, który stosujecie. Każdy chciałby tyle zarabiać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jolka 9 6 miesięcy temuocena: 25% 

  Idź do szkoły zrób zawód ratownika lub pielęgniarki, zainwestuj w siebie kilkadziesiąt tysięcy z własnej kieszeni i chodź popracuj i zobaczysz jak jest po drugiej stronie... Jest nas tak mało że dla każdego starczy godzin na kontrakcie i będziesz miał tyle samo albo i więcej bo w wielu miastach stawki są duuuzo większe!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sławek 8 6 miesięcy temuocena: 90% 

  Irku też tak pomyślałem. Styl pisma, jego roszczeniowość, wręcz agresja to styl naszego lokalnego ministra zdrowia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Irek 7 6 miesięcy temuocena: 42% 

  Chyba spod pióra znanego TS pismo wyszło')

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lekarz 6 6 miesięcy temuocena: 83% 

  30,54 zł za godzinę pracy to mało? większość czasu siedzą i w karty grają darmozjady !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławaik 5 6 miesięcy temuocena: 88% 

  To nie Warszawa czy Trójmiasto tu nie pracuje się jak w kombinacie tylko przeczekuje godziny. A i tak jak pojadą do chorego to na czuja „leczą”. W dużym mieście szybko by wypadli z branży. Siedzieć cicho i liczyć kasę bo i tak za duŻo korzystacie przy okazji walki o lepsze zarobki w dużych miastach dla ratowników, którzy rzeczywiście coś potrafią i pracy maja bardzo dużo

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pacjent 4 6 miesięcy temuocena: 84% 

  Oczywiście Pan Doktor ma rację miałem z nimi przykre doświadczenie zrobił łaskie że odpowiedział i dupe z fotela podniósł

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dcx 3 6 miesięcy temuocena: 53% 

  Zarobki 90% obywateli są uwłaczające także ten tego ratownicy. Jedziemy na tym samym wózku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wed 2 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Jo cywil, bo ci co zarabiają krocie, to strasznie uczeni są. Znajomości trzeba mieć.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Cywil 1 6 miesięcy temuocena: 33% 

  Ten tego , to trzeba było się uczyć

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAMatamatyka
REKLAMAGaleria Jeziorak
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4517 sekundy