REKLAMAprofi
REKLAMAOlszta

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza, że pora zacząć myśleć o jesiennym sadzeniu kwiatów. Z cebulek, które umieścimy w ziemi we wrześniu i w październiku na wiosnę wyrosną piękne wielobarwne rośliny. Przygotowania do nowego sezonu w ogrodzie powinny więc ruszyć pełna parą już  za kilka tygodni. Jakie gatunki kwiatów warto wybierać? Które z nich będą stanowić najpiękniejszą ozdobę? Kiedy zacząć sadzenie? Podpowiadamy.

Tulipany

Tulipany to jedne z najbardziej popularnych kwiatów. Występują w różnych odcieniach kolorystycznych i w tysiącach odmian. Wśród nich znajdują się prawdziwe perełki o nietypowych kształtach, chociażby tulipany Papuzie, Strzępiaste czy Exotic Sun. Między innymi takie unikatowe  gatunki możesz zamówić przez Internet na stronie: https://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Jesienne_Tulipany-Tulip-3217.html. Tulipany mogą tworzyć wielobarwne mozaiki, które ożywią krajobraz przed domem. Gdzie je sadzić? Kwiaty te lubią miejsca nasłonecznione i żyzną, lekką, wilgotną glebę. Sadzi się je we wrześniu aż do drugiej połowy października. Powinny być umieszczane w grupach, a nie w rzędach, ponieważ w jednej linii nie prezentują się najlepiej. Cebulki mogą pozostać w ziemi przez kilka lat, ale najlepiej wykopywać je na przełomie czerwca i lipca, żeby w ciągu lata nie dopadły ich choroby. Po tym krótkim odpoczynku na jesieni możemy ponownie wsadzić je w ziemię. Tulipany dobrze prezentują się w sąsiedztwie innych roślin cebulowych, np. hiacyntów. Jeżeli zastanawiasz się co jeszcze warto zasadzić w swoim ogrodzie obok tulipanów, inspiracji możesz poszukać w artykule: „Kwiaty do ogordu - start sezonu jesiennego”. 

Hiacynty

Hiacynty także będą wspaniałą ozdobą ogrodu. Ich kwiaty zebrane są w grona i mogą przybierać różne barwy: czerwoną, niebieską, fioletową, różową czy czerwoną. Lubią rosnąć na dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych stanowiskach. Podobnie jak tulipany, dobrze czują się w ziemi lekkiej i żyznej. Ten gatunek roślin również sadzi się we wrześniu i w październiku. Po opadnięciu liści, a więc na przełomie czerwca i lipca, cebulki należy wykopać i podsuszyć. Przy zakupie cebulek trzeba sprawdzić czy nie są one zniszczone i nie mają znamion żadnych chorób. Jeśli chcesz mieć gwarancję, że otrzymasz zdrowe, dobre jakościowo cebulki hiacyntów zamów je na stronie: https://www.cebule.pl/pol_m_Cebule-i-Klacza-Jesienne_Hiacynty-Hyacinthus-3237.html.

Lilie

Lilie prezentują się niesamowicie i nigdy nie wychodzą z mody.  Występują w wielu odmianach i przybierają najróżniejsze barwy. Można sadzić je na wiosnę lub jesienią, maksymalnie do połowy października. Lilie raczej nie tolerują cienia, dlatego powinny rosnąć na dobrze oświetlonych stanowiskach. We wrześniu cebulki należy wykopać i przesadzić w inne miejsce. Niestety lilie źle znoszą niskie temperatury, dlatego miejsca, w których znajdują się cebule należy przykryć na zimę trocinami lub korą. 

Szachownice

Szachownice to jedne z najbardziej niezwykłych roślin. Wyglądają bardzo oryginalnie, dzięki czemu zawsze przykuwają uwagę. Na łodydze szachownicy pojawiają się podłużne liście. Między nimi kwitną zwisające dzwonkowate kwiaty, z których wystają długie pręciki. Kwiaty wyglądają okazale, przez co nie sposób ich przeoczyć. Na szczęście uprawa tych roślin nie jest zbyt skomplikowana. Dobrze rosną na nasłonecznionych stanowiskach w żyznej glebie. Lubią wilgoć, ale z podlewaniem nie należy przesadzać. W tym przypadku wykopywanie cebul nie powinno odbywać się co roku. Najlepiej, żeby pozostały w tym samym miejscu kilka lat, dzięki czemu będą rosnąć gęsto i bujnie. 

Czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny jest mało wymagającą, ale za to niezwykle efektowną rośliną. Na łodydze(dłuższej lub krótszej w zależności od gatunku) osadzona jest kolorowa okrągła główka z drobnymi kwiatami. Cebulki powinno się sadzić we wrześniu w dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych miejscach. Należy pamiętać o zastosowaniu nawozu wieloskładnikowego w czasie kwitnienia i o ścięciu kwiatostanów po ich przekwitnięciu. Dużym atutem tej rośliny jest jej wysoka odporność na mróz. 

Jeżeli chcesz, by ogród wspaniale prezentował się w przyszłym sezonie, jeszcze w tym roku musisz zacząć niezbędne przygotowania. Wybierz swoje ulubione gatunki roślin, kup zdrowe, okazałe cebulki i zasadź je tej jesieni, a za kilka miesięcy wielobarwne kwiaty staną się najpiękniejszą ozdobą domu czy działki. 

Artykuł sponsorowany.
 

TEMATY polecamy
REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.3727 sekundy