REKLAMAPatrz
SKOK

(Fot. PKP PLK.)

KOLEJOWA CIEKAWOSTKA: Wagon-szatnia, który przez 30 lat był częścią Specjalnego Pociągu Ratownictwa Technicznego, stacjonującego w Iławie, trafił z naszego miasta do Wrocławia. 

Tutejszy Klub Sympatyków Kolei, który - w charakterze darowizny - otrzymał wagon od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., będzie go wykorzystywał jako muzealny eksponat, aby pomóc zachować pamięć o historii kolei.

Wagon zakończył swoją służbę na torach, ale współpraca na linii kolejarze - pasjonaci historii kolejnictwa pozwoliła dać mu drugie życie.

- Jest to wagon typu 101A, wyprodukowany przez Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego w Poznaniu w 1963 roku. W Polskich Liniach Kolejowych przez 30 lat był częścią Specjalnego Pociągu Ratownictwa Technicznego. Służył jako szatnia dla zespołu do usuwania skutków zdarzeń na sieci kolejowej w województwie warmińsko-mazurskim. Na co dzień wagon ten stacjonował w Iławie - przybliża szczegóły Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jak dodaje, wagon uzupełni muzealną kolekcję 4-osiowych wagonów pasażerskich. Będzie on atrakcją i źródłem informacji o historii kolei. Wartość przekazanej darowizny to ok. 16 tys. zł. To kolejna darowizna PLK dla Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Wcześniej organizacja otrzymała od zarządcy infrastruktury kolejowej wagon kryty, wagon techniczno-gospodarczy typu 209C oraz dwa radiotelefony Radmor FM 3006.

- Pielęgnowanie pamięci o historii kolejnictwa w Polsce to niezwykle ważne zadanie, z którego świetnie wywiązują się liczne muzea i skanseny kolejowe. Wspieramy tę działalność, przekazując zabytkowe elementy taboru oraz infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że dzięki darowiźnie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu oraz Grodziska Kolej Drezynowa (tam trafiły elementy torów - szyny, podkłady kolejowe, śruby, wkręty - przyp. red.) wychowają kolejne pokolenia miłośników i pracowników kolei w Polsce - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Kolejarze wiedzą, jak ważne jest przekazywanie następnym pokoleniom historii o kolei, dlatego wspieramy instytucje i organizacje zajmujące się ochroną zabytków kolejowej techniki oraz promujące wiedzę o kolei. Dzięki współpracy PLK z samorządami, szkołami i jednostkami kulturalno-oświatowymi „wysłużony” sprzęt zyskuje drugie, nie mniej ważne, życie i pomaga przyszłym pokoleniom poznać historię kolei - dodaje Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAAndrzejówka
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAMatamatyka
REKLAMAGaleria Jeziorak
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4028 sekundy