REKLAMAprofi
REKLAMABiblioteka
wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 sierpnia 2021, 11:01 komentarzy 33
Na zdjęciu Marcin Fornahl.

Na zdjęciu Marcin Fornahl. (Fot. Info Iława.)

Przy tej grze będziemy mogli bawić się w domach - podczas rodzinnych czy towarzyskich spotkań. Nauczyciele w szkołach będą mogli ją wykorzystać, aby bawiąc, uczyć dzieci i przemycać historyczne ciekawostki. Turyści, goście - dzięki niej w przystępnej formie dowiedzą się co nieco o odwiedzanym mieście. Tak można by długo wymieniać. Czy wiecie, że właśnie powstaje towarzyska gra o Iławie?

"Mistrz wiedzy o Iławie", bo tak się nazywa, to projekt iławianina Marcina Fornahla. Jak opowiada, będzie to pełnoprawna gra towarzyska, inspirowana "Wtedy kiedy", bestsellerem firmy Egmont.

Realizacji z prawdziwego zdarzenia, rozumianej jako profesjonalne wydanie gry, ten projekt doczeka się dopiero teraz, ale jego historia sięga kilku miesięcy wstecz.

- Zarys tej gry stworzyłem podczas lockdownu. Graliśmy w nią w wąskim gronie znajomych podczas pandemii - opowiada pomysłodawca i autor "Mistrza wiedzy o Iławie", mieszkaniec naszego miasta Marcin Fornahl. - Gdy usłyszałem o Konkursie Inicjatyw "Twórz Lokalnie" Iławskiego Centrum Kultury, realizowanym przy finansowym wsparciu Narodowego Centrum Kultury, pomyślałem, że to dla mnie szansa, aby dopracować "Mistrza" i trafić z nim do szerszego grona odbiorców. I... udało się! Mój projekt znalazł się wśród zwycięzców konkursu, a to oznacza, że został przekazany do realizacji. Do zespołu tego projektu dołączył Miłosz Zakrzewski, autor innej zgłoszonej do tego konkursu inicjatywy.

Profesjonalnie wydana gra już wkrótce ujrzy światło dzienne. Inspirowana jest, za zgodą właściciela, znaną grą "Wtedy kiedy". To, jak można przeczytać na pudełku, gra imprezowa, dla 2-8 graczy w wieku od 10 do 110 lat. Podobnego opakowania, tylko związanego z Iławą, doczeka się "Mistrz". Istotę zabawy stanowi quiz wiedzy o mieście.

- Gracze mają za zadanie umiejscowić w czasie wydarzenia związane z Iławą: od średniowiecza do współczesności. Nie muszą jednak podawać dokładnie roku, tylko umieścić dane wydarzenie na osi czasu, która jest budowana w trakcie gry, czyli określić, czy dane wydarzenie miało miejsce wcześniej, czy później, a może w tym samym czasie, co inne zdarzenia, które w trakcie gry już się pojawiły. Każdy gracz tworzy swoją linię czasu, dokładając do niej kolejne wydarzenia. Sam przygotowałem dotąd 180 pytań. Teraz chciałbym w tej projekt włączyć mieszkańców - zachęcam do zgłaszania propozycji kolejnych zagadek. To mogą być wydarzenia z przeróżnych dziedzin życia i z różnych okresów - jedynym warunkiem jest, aby były związane z naszym miastem - mówi iławianin.

Swoje propozycje pytań możecie publikować w komentarzach - poniżej i na Facebooku. Przykłady to:

 • Nastąpiło oddanie do użytku dworca PKP Iława Główna - chodzi o istniejący do dzisiaj budynek (1905 rok).
 • Wtedy nastąpiła lokacja Iławy (1305 rok).

f

Jakie Wy macie pomysły? Prosimy wskazać zarówno wydarzenie, jak i datę (rok). Wasze pytania mają szansę stać się częścią gry, która zostanie wydana na początek w 100 egzemplarzach. Trafią do szkół i informacji turystycznej. Finałem tego projektu będzie turniej wiedzy o Iławie w miejskiej fosie.  

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

31Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Muzyk 31 2 miesiące temuocena: 100% 

  W którym roku Henryk Wiśniewski wstąpił do PIS

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Camerata 30 2 miesiące temu

  1986 Założono chór "Camerata"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ICK 29 2 miesiące temu

  1995 Powołano Ilawskie Centrum Kultury

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Król 28 2 miesiące temuocena: 90% 

  A można wydarzenia z przyszłości? Bo ja mam jedno: 2023 - Wtedy Dawid Kopaczewski nie został ponownie wybrany na burmistrza Iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 27 2 miesiące temu

  W którym roku pobudowano basen w Iławie? A od którego roku zbierano na ten cel pieniądze

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grzegorz 26 2 miesiące temuocena: 88% 

  W którym roku Iławę zaczęto reklamować jako miasto turystyczne bez atrakcji i wydarzeń przyciągajacych turystów? lub- Od którego roku w Iławie nie ma zakładów pracy bo jakiś baran stwierdził że zarobimy kokosy na turystach?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~??? 25 2 miesiące temuocena: 95% 

  a w którym roku urodził urodził się znany radny ormowiec z rodowodem z PZPR ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~parodia 24 2 miesiące temuocena: 100% 

  dietki pabira ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wskazówka ? 23 2 miesiące temuocena: 93% 

  lech pewnie rok później

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ha 22 2 miesiące temuocena: 100% 

  Ja mam pytanie za 100pkt. W którym roku zniknie dziura wstydu między szpitalem a dworcem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~l 21 2 miesiące temuocena: 100% 

  w którym roku rada zdecydowała by zakłady sweedwood nie powstały w Iławie tylko by korzystniej było by były w Lubawie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 20 2 miesiące temuocena: 100% 

  w którym roku upadła fabryka domów

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~info pewne 19 2 miesiące temuocena: 100% 

  fadom padł w 1994

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~w 18 2 miesiące temuocena: 100% 

  W którym roku sprzedano ciepłownię miejską?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xxx 17 2 miesiące temu

  Ile szkół podstawowych jest w Iławie ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~przykład 16 2 miesiące temuocena: 38% 

  Przykład 2018 - Burmistrzem Miasta zostaje Dawid Kopaczewski

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 15 2 miesiące temuocena: 43% 

  Ile jest rondów w Iławie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Boczek NW 14 2 miesiące temuocena: 100% 

  Rondów? W jakim to języku? Bo na pewno nie w polskim.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~J. M. 13 2 miesiące temuocena: 100% 

  1974 - film Gniazdo (Wielka Żuława)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~J. M. 12 2 miesiące temuocena: 100% 

  1985- turniej miast Iława - Jasło

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dd 11 2 miesiące temuocena: 67% 

  Jak byłem gówniakiem to takie coś było w podstawówkach na konkursie - cała wiedza z książeczki grubości zeszytu o nazwie "Iława w pytaniach i odpowiedziach". Pomysł nie nowy. Powiem tak, lubię historię ale wolałbym by zrobić grę gdzie mogłaby być Iława, gdybyśmy mieli duże zakłady pracy, drogę ekpresową, obwodnicę i kilka węzłów. Gdzie byłaby Iława gdyby społeczeństwo wybierało posła z ziemi iławskiej, dzięki któremu byśmy mieli łatwiej o dotacje, mielibyśmy wiadukty nad torami. A tak to na zasadzie, że jedni za porażkę uznają srebrny medal, a inni się cieszą, że drużyna wygrała mecz w 5 lidze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~as 10 2 miesiące temuocena: 67% 

  Piłkarskie:1. Jeziorak Iława w ćwierćfinale Pucharu Polski2. Jeziorak Iława z historycznym awansem do 2 ligi (obecnej 1 ligi)alboRozpoczęcie budowy Osiedla PodleśnegoRozpoczęcie budowy Osiedla XXX-Lecia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Daty 9 2 miesiące temu

  Proszę podać daty tych wydarzeń

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kibic 8 2 miesiące temuocena: 50% 

  W tym toku zespół Jezioraka zagrał w 1/4 Finału Pucharu Polski.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 7 2 miesiące temuocena: 60% 

  Gdzie w Iławie powstało pierwsze rondo :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ejno 6 2 miesiące temuocena: 100% 

  Kiedy, w tej grze chodzi o to kiedy, a nie gdzie :-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rada Kobiet 5 2 miesiące temuocena: 85% 

  Moja propozycja: Wtedy w Iławie powołano pierwszą Radę Kobiet, ale okazało się, że i tak nie ma prawa działać. :-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mumin 4 2 miesiące temuocena: 88% 

  Ktoś mi zrobił dzień. Dzięki

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3964 sekundy