REKLAMAFigura
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 sierpnia 2021, 14:45 komentarzy 1

(Fot. Krzysztof Zakreta.)

Znane i lubiane Siemiany są celem wycieczki, którą polecamy Wam na ten weekend w ramach 16. odcinka InfoWyprawy z Krzysztofem Zakretą. - Nie pytajcie, czy warto! Na wyprawę wybieramy się przed wschodem słońca - radzi podróżnik.

Do Siemian na 16. InfoWyprawę.

Ilość zdjęć 24

InfoWyprawa, część 16: Siemiany - turystyczne

Nazywany welocyped, bicykl, w Polsce rower, jego nazwa pochodzi od brytyjskiej firmy Rover, w przeszłości produkującej rowery. Rower to jedno lub wielośladowy pojazd napędzany za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch siłą mięśni nóg lub rąk poruszających się nim osób. Służy do przemieszczania się na różne odległości, dojeżdżamy nim do pracy, urzędów, sklepów, służy nam również do celów zdrowotnych, rekreacyjnych, turystycznych i do uprawiania sportu. Rekord Polski w 24-godzinnej jeździe rowerem od 24 VIII 2008 roku wynosi 864 km i należy do olsztynianina Bolesława Krawczyka. Rekord świata w 24-godzinnej jeździe to 915 km pokonanych ze średnią prędkością ponad 38 km/h i od 11 VII 2020 roku szczyci się nim luksemburczyk Ralph Diseviscourt. Mój największy pokonany dystans to trasa Iława – Łapy 293 km w 11:58. Światowy rekord prędkości na klasycznym rowerze 14 IX 2007 roku ustanowił Niemiec Markus Stöckl, osiągając prędkość 210 km/h podczas zjazdu ze śnieżnego stoku. 

W naszych wspólnych InfoWyprawach, które możecie odbyć w letniej, jesiennej, zimowej, czy wiosennej scenerii, nie chodzi o długość trasy, nie chodzi również o czas jej pokonania, chodzi o delektowanie się architekturą, historią, przyrodą, krajobrazami Pojezierza Iławskiego i okolic. Długo się więc nie zastanawiajmy, ruszajmy na kolejną ciekawą InfoWyprawę. Bogactwo otaczających Iławę terenów leśnych, liczne jeziora sprzyjają uroczym pieszym i rowerowym wycieczkom. 


Dzisiejsza trasa prowadzi do znanej w Polsce miejscowości turystycznej po wysokim i płaskim brzegu najdłuższego jeziora w Polsce.


Piękno tej trasy jest i będzie powodem wielu wspomnień, a być może natchnień do poetyckich, malarskich, czy fotograficznych realizacji. Jesteście gotowi pokonywać ścieżki i drogi leśne usłane korzeniami starych drzew, podziwiać słońce wschodzące nad brzegiem jeziora i konarami rosłych drzew, słuchać porannego śpiewu przebudzającego się ptactwa, wpatrywać się w delikatne opadanie kropel porannej rosy, obserwować wędrującą do wodopoju zwierzynę? Tak? To stawiam warunek - na wyprawę wybieramy się przed wschodem słońca. Czy jesteście gotowi sprostać temu wyzwaniu? Nie pytajcie, czy warto. Dziś zabieram Was na InfoWyprawę zachodnim brzegiem Jezioraka do turystycznych Siemian i brzegami wielu leśnych jezior.

Jest to szlak nr 2 z mojego przewodnika i poradnika (nie tylko) rowerzysty „Kierunek: Pojezierze Iławskie” z 2004 roku, który zawiera opis 3 940 kilometrów tras rowerowych, wodnych i jedną lotniczą, które po latach ponownie przemierzam, tym razem nie rowerem (bo za łatwo), a pieszo.

Ponad 44-kilometrowa InfoWyprawa w 25% przebiega drogą twardą. Jest dobrze przygotowana do wypraw pieszych i rowerowych. Rozpoczyna się na iławskiej Alei Pojednania, prowadzi wzdłuż brzegu Jezioraka, ulicami Konstytucji 3-go Maja, Sienkiewicza, następnie przez Sarnówek i Siemiany, brzegiem jezior Osa, Mały Gardzień, Gardzień, przez rzekę Osa, osady Gardzień i Gardyny, brzegiem jezior Stęgwica, Twaruszek, przez lasek miejski na iławski bulwar nad Małym Jeziorakiem. 

Podziwiać będziemy wiele jeziornych wysp, w tym Wielką Żuławę - największą w Polsce wyspę w obszarze miejskim, na której w 1973 roku, w wybudowanym potężnym grodzisku, kręcono sceny historycznego filmu Gniazdo. Na trasie Maxa Toeppena ujrzymy kurhany z wczesnej epoki żelaza, jesion wyniosły, pomniki przyrody. Zachwycą nas bajeczne krajobrazy siedmiu jezior i ośmiu jeziornych wysp. Ujrzymy pola namiotowe i kempingowe, ośrodki wczasowe, ekomarinę, amfiteatr, wypożyczalnie sprzętu wodnego, z wieży widokowej podziwiać będziemy siedem wysp. Odwiedzimy ruiny dawnego pałacu i park, w którym przez długie lata zamieszkiwała córka brata cesarza Francji Napoleona Bonaparte. W Siemianach zajrzymy do restauracji, a jeśli dobrze zaplanujecie wyprawę, traficie na jeden z wielu odbywających się tu koncertów i festiwali muzycznych. Siemiany to znakomite miejsce do relaksu i fascynacji naturą, wiedzieli o tym również Aleksander Minkowski – pisarz, reportażysta i scenarzysta filmowy, Zbigniew Nienacki – pisarz i dziennikarz, Edward Stachura – poeta, prozaik i pieśniarz oraz wiele innych zacnych osób. Z wyprawy powrócimy w znakomitych nastrojach, zrelaksowani, zaspokojeni kulinarnie, muzycznie i fizycznie. Wspominając wyprawę, zacnie zakończycie znakomity słoneczny dzień. Do zobaczenia na szlaku!

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie:-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączona prezentacja trasy i film, który podczas pieszej wyprawy zrealizowałem. Poprowadzi on Państwa i ukaże wspomniane wyżej atrakcje trasy, pobudzi zmysły, wyobraźnię, przypomni czasy: te historyczne, odległe i jakże miło wspominane. Film ten zawiera również zdjęcia z wycieczek, które w 2007 roku organizowałem z „Echem Iławy”.

Iławskie atrakcje w jednej zakładce. Kolejna InfoWyprawa na Infoilawa, wszystkie w jednej zakładce. 

Masz w sobie pasję podróżowania i poznawania okolic Iławy pieszo, rowerem, samochodem, kajakiem, czy samolotem, zastanawiasz się, gdzie właśnie ruszyć na wyprawę? Już nie musisz! Wszystkie atrakcje w jednej zakładce InfoWyprawa na Infoilawa!

https://www.infoilawa.pl/infowyprawa

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego rowerzyści poruszają się po drogach publicznych, jeżeli nie stwarza to zagrożenia, w kolumnach dwóch jednośladów, w grupach po 15 jednośladów, z 200-metrowym odstępem między grupami. Przed wyruszeniem na wyprawę pamiętajmy o założeniu i zapięciu na głowie kasku rowerowego, który uratował już niejedno zdrowie i życie. Dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Wynika z tego, że nie może poruszać się po jezdni, ścieżce rowerowej, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła opiekująca się dzieckiem może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku. Pamiętajmy, że przez przejścia dla pieszych nie przejeżdżamy na rowerach i hulajnogach, przeprowadzamy je na drugą stronę jezdni - tak wiele ostatnio wypadków. Kierowcy samochodów zobowiązani są wyprzedzać rowerzystę w odległości nie mniejszej niż jeden metr. Zgodnie z ogólnopolską inicjatywą rowerzyści proszą o „150 cm dla rowerzysty”.

Opracował: Krzysztof Zakreta.
Zdjęcia, wideo: Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMAModera

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~zarobiony 1 2 miesiące temuocena: 100% 

    Cóż Panie Krzysztofie tylko pogratulować pasji i mam nadzieję ,że ja kiedyś też skorzystam z Pana przewodnika / chociaż w części/. Jeszcze raz wielki szacunek.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4435 sekundy