REKLAMALavard
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ3 września 2021, 12:30 komentarzy 6

(Zdjęcia: z archiwum podróżnika.)

Wszyscy znacie je świetnie, a czy kochacie? Dzisiaj w InfoWyprawie z Krzysztofem Zakretą na tapecie bulwary nad Małym Jeziorakiem w Iławie. Przekonajcie się, może jeszcze czymś Was zaskoczą?

InfoWyprawa, część 19.  Bulwar nad Małym Jeziorakiem - uwielbiany

Bulwar nad Małym Jeziorakiem - wydanie współczesne.

Ilość zdjęć 12

Nad Małym Jeziorakiem w Iławie - zdjęcia archiwalne.

Ilość zdjęć 8


W Sopocie Monciak, w Zakopanem Krupówki, a między nimi Iława z bulwarem nad Małym Jeziorakiem. Te trzy reprezentacyjne miejskie deptaki mają wspólny mianownik, przyciągają swoich mieszkańców i rzesze turystów. 


Zapewne czynnikiem wabiącym są znajdujące się tu restauracje i ogródki restauracyjne, miejsca do zabawy, tańca, sportu, rekreacji i wypoczynku, sklepy, a także miejsca, w których rozpoczyna się lub kończy wiele imprez sportowo-kulturalnych. To na nich najczęściej spotkamy swoich znajomych, znanych ludzi, czy wszelakich pasjonatów. 

Atrakcyjność turystyczna iławskiego deptaka rozpoczyna się w 1920 roku wybudowaniem na północnym brzegu Małego Jezioraka promenady Geserichsess, która w PRL-u nazywała się Aleja Pojednania, a od 2000 roku Bulwar Jana Pawła II. W przeszłości, nad brzegiem znajdowały się porty, zakłady rzemieślnicze, młyny, spichlerze, browar, koszary wojskowe, szkoła, mleczarnia i wille. 

Przełomem dla rozkwitu bulwaru był rok 1994, w którym to pierwszy raz w Iławie nad Małym Jeziorakiem zabrzmiał festiwal Old Jazz Meeting Złota Tarka, w 1995 roku wybudowano bulwar okalający Mały Jeziorak, a w 2006 roku zlikwidowano mleczarnię, co przyczyniło się do rozkwitu handlu, gastronomii i wielu wydarzeń sportowo-kulturalnych. 

Obecnie bulwar wokół 26-hektarowego i głębokiego na 6,4 metra Małego Jezioraka to najbardziej tradycyjny, uwielbiany iławski miejski szlak turystyczny. Swoim położeniem i infrastrukturą doskonale motywuje do aktywności nie tylko miłośników treningów i wypraw pieszych, nordic walking, biegowych, czy rowerowych. Co ciekawe, długość tego szlaku nie liczy się w kilometrach, a w okrążeniach.

Monciak o długości 635 metrów, Krupówki z tysiącem metrów długości blado wypadają w porównaniu z naszym bulwarem o długości 2 400 metrów z traktem pieszo-rowerowym, przystanią tramwaju wodnego Ilavia, pomostami, wypożyczalniami rowerów, rowerów wodnych, łodzi pływających, z przepiękną o każdej porze roku panoramą Iławy z fontanną. To tu rozpoczyna się wiele imprez kulturalnych, liczne pokazy, występy gwiazd, zawody wędkarskie, Popołudnie z Kulturą Ukraińską, Dni Iławy, Święto Gęsi, Szanty nad Jeziorakiem, Old Jazz Meeting Złota Tarka, Fama Rock Festiwal, Soundlake Festival. Przez bulwar przebiegają sportowe wydarzenia, m.in. parkrun, Biegacze i Rowerzyści przeciw Nienawiści, Rowerowy Rajd Papieski w hołdzie św. Janowi Pawłowi II, Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka - 72 km, Regaty Smoczych Łodzi o Złote Wiosło Jezioraka, Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Wodnym, Pływacki Rajd dookoła Małego Jezioraka, Półmaraton La Rive im. Antoniego Gierszewskiego, Yellow Cup, Polska Biega. Na bulwarze początek lub finał ma wiele prywatnych zmagań sportowych i wiedzie jedna z wielu InfoWypraw - Kulinarny Szlak Turystyczny, Iława na talerzu.

Gdy pod koniec 2020 roku zacząłem przygotowywać się do realizacji tego szlaku w formie wideo, nagle pojawił się projekt ustanowienia rekordu Guinnessa, Let's Go! Łącząc pasje, dwie pieczenie upiekłem na jednym ogniu, tak powstał ten szlak o numerze 30.5. Przepięknie położony bulwar, bliski jak na wyciągnięcie dłoni, jest zarówno szlakiem turystycznym, historycznym i kulinarnym. Jesteście gotowi? Dziś zabieram Was na InfoWyprawę uwielbianym Bulwarem nad Małym Jeziorakiem.

Trasa wiedzie Bulwarem Jana Pawła II, Aleją Pojednania, ul. Konstytucji 3 Maja i ul. Mickiewicza. Przemierzając 2 400-metrowy szlak, spójrzmy na to miejsce z perspektywy XIV-wiecznego obserwatora. Zobaczmy lustro wody znajdujące się około 5 metrów ponad obecnym i ówczesny brzeg Małego Jezioraka. Oczami wyobraźni dostrzeżmy fosę, wypełnioną wodą, łączącą Jeziorak z rzeką Iławką, miejskie mury obronne z basztami, zamek komornictwa, prezbiterium i nawę czerwonego kościoła (wieżę dobudowano w 1550 roku) oraz długi drewniany most. Obecnie w towarzystwie ptactwa wodnego na trasie ujrzymy amfiteatr, halę sportowo-widowiskową, wypożyczalnie rowerów, rowerów wodnych i łodzi, skwer, dawne liceum miejskie teraz mechanik, place zabaw, pływalnię, hotele, apartamenty, restauracje i cukiernie, pomosty i most łukowy - dawniej zwodzony oraz wielką wyspę z kadru filmowego, a także port Iława, tunel dawnej wąskotorowej linii tartacznej, stary młyn parowy, spichlerz i galerię handlową. Do zobaczenia na uwielbianym szlaku.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie:-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w dowolny sposób w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączona prezentacja trasy i dwa filmy z 2021 i 2017 roku. Poprowadzą one Państwa i ukażą bulwar wczoraj i dziś, latem i zimą, nocą i za dnia. Przywołają wydarzenia czasowo odległe, bliskie i te obecne - jakże miłe.

Iławskie atrakcje w jednej zakładce. Kolejna InfoWyprawa na Infoilawa, wszystkie w jednej zakładce. Masz w sobie pasję podróżowania i poznawania okolic Iławy pieszo, rowerem, samochodem, kajakiem czy samolotem, zastanawiasz się, gdzie właśnie ruszyć na wyprawę? Już nie musisz! Wszystkie atrakcje w jednej zakładce InfoWyprawa na Infoilawa!

https://www.infoilawa.pl/infowyprawa

Opracował: Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: z archiwum podróżnika.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATom-bet

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Matka 6 miesiąc temuocena: 100% 

  Takie piękne miejsce między kinem a jeziorem - obecnie faktycznie jest tam tylko pijalnia alkoholu. Wystarczy wyciąć te żywopłoty aby był prześwit a drzewa oczywiśce zostawić aby był cień.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawiak 5 miesiąc temuocena: 50% 

  Kiedyś znajdziemy się na zakręcie hahahaWidać że pan Zakrętka ma parcie na ratuszowe salony

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~vst 4 miesiąc temuocena: 56% 

  Tak patrząc na pierwsze zdjęcie, to jednak wolę teren między kinem a jeziorem zadrzewiony, jak teraz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polas 3 miesiąc temuocena: 100% 

  Zdecydowanie bez krzaków lepiej, drzewa mogą zostać. Ale żywopłot zlikwidować bo teraz te fajne miejsce to tylko melina dla małolatów i pijaczków.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zig Zag 2 miesiąc temuocena: 67% 

  Jak widac na zdjęciu głównym, to wieczne obsadzanie każdego wolnego skrawka ziemi nie koniecznie pomaga estetyce miejsca. Fotka do przemyslenia dla obecnej władzy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~VVV 1 miesiąc temuocena: 100% 

  Tru. Na starym zdjęciu wygląda to niebo lepiej niż dziś...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7297 sekundy