REKLAMAZDZ
REKLAMAZielona aleja 2

(Fot. materiały prasowe.)

Degustacja regionalnych potraw, pokazy produktów regionalnych, spotkanie z lokalnymi twórcami i gotowanie na żywo z gwiazdami świata kulinariów, konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, a do tego mnóstwo historycznych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Fundacja Zamek Szymbark zaprasza 18 września od 11:00 do 18:00 pod zamek w Szymbarku na "Międzypokoleniowe spotkanie z tradycją Warmii i Mazur", które odbędzie się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2021. 

Celem "Międzypokoleniowego spotkania z tradycją Warmii i Mazur" jest promocja kultury regionu poprzez prezentację lokalnych wyrobów, potraw oraz osób uprawiających ginące zawody, dlatego najważniejszym punktem programu jest możliwość spotkania się z kilkunastoma lokalnymi producentami żywności, a przede wszystkim z ich produktami. Odwiedzający wydarzenie będą mogli skosztować m.in. pysznych produktów od „Sery z Jelenia”, naturalnych przypraw i herbat z „Turowskiego Młyna” oraz „Wróćmy do ziół”, owoców i warzyw z ekologicznych gospodarstw, wędlin z Gietrzwałdu, miodów i innych pszczelich smakołyków z aż dwóch pasiek, ryb i przetworów rybnych z Iławskiego Gospodarstwa Rybnego, a na dorosłych uczestników czekają nalewki „21 smaków” oraz piwa regionalne. Podczas degustacji będzie można poznać i przypomnieć sobie tradycyjne smaki regionu, a także podzielić się swoimi przepisami na dania regionalne. Niematerialne dziedzictwo regionu często umyka kolejnym pokoleniom, a rzadkie umiejętności kultywowane w małych społecznościach zanikają. Dlatego organizatorzy postanowili odświeżyć kulinarną historię regionu, zapraszając do współpracy Koła Gospodyń Wiejskich i organizując dla nich konkurs na najlepsze danie regionalne, w którym znajdziemy smaki historii, kształtującej przez wieki lokalną kuchnię i społeczność. 

Międzypokoleniowe spotkanie mieszkańców to także doskonała okazja do przekazania wiedzy o ginących zawodach młodszym (ale nie tylko) pokoleniom. Podczas imprezy będzie można podziwiać pracę m.in. rzeźbiarzy, hafciarek i innych artystów i rękodzielników, a także wystawy artystów i historycznych zdjęć zamku. Spotkaniu z lokalnymi twórcami i producentami towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje: pokazy kulinarne w wykonaniu Krzysztofa Malinowskiego, Kurta Schellera oraz Walentyny Jałochy i Michała Procia, którzy częstować będą regionalnymi daniami. Na uczestników imprezy czeka: historyczna podróż po Zamku w Szymbarku z przewodnikiem Dariuszem Paczkowskim, harcerskie zabawy dla dzieci i pokazy rekonstrukcji historycznych. Dla dzieci i dorosłych zapewne dużym przeżyciem będzie spotkanie z 42. Batalionem Lekkiej Piechoty w Morągu, który przygotował pokazy sprzętu wojskowego, a także paintball dla dzieci i przejażdżki quadem po okolicy. Iławska Grupa Ratownictwa zadba o bezpieczeństwo imprezy, szkoląc jednocześnie z udzielania pierwszej pomocy. "Międzypokoleniowe spotkanie z tradycją Warmii Mazur" będzie jednocześnie metą corocznego iławskiego Pomarańczowego Rajdu Rowerowego organizowanego przez Urząd Miasta Iławy.


 

REKLAMAPS QUALITY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5754 sekundy