wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 września 2021, 16:00 komentarzy 4

Jak za najlepszych lat wypełniły się trybuny stadionu przy ulicy Sienkiewicza w Iławie. Bezpłatne wejściówki na spotkanie Jezioraka Iława z Lechią Gdańsk, klubem z piłkarskiej ekstraklasy, rozeszły się jak świeże bułeczki, a iławski klub miał ich do rozdania 1 500.

Przyjazd do Iławy drużyny z najwyższej w Polsce klasy rozgrywkowej w piłce nożnej, duża frekwencja i fakt, iż zgromadzeni na miejskim stadionie kibice nie żałowali gardeł, aby dopingować swoich, to wszystko złożyło się na atmosferę prawdziwego piłkarskiego święta, a jeśli ktoś woli - bardzo udanych urodzin klubu, bo w końcu ten mecz to spóźnione obchody jubileuszu 75-lecia Jezioraka Iława, jaki wypadł w roku ubiegłym. Sfinansowano go ze środków IBO, Iławskiego Budżetu Obywatelskiego.

Piłkarska megagratka! Jeziorak Iława podejmował Lechię Gdańsk, zespół z piłkarskiej ekstraklasy.

Ilość zdjęć 18

W tym meczu po raz pierwszy pojawili się na ławkach trenerskich nowi szkoleniowcy zespołów. Trenerów zmienił w ostatnim czasie zarówno Jeziorak, który zatrudnił Wojciecha Tarnowskiego, jak i Lechia, gdzie teraz zespół prowadzi Tomasz Kaczmarek. Wojciech Figurski, były już trener Jezioraka, zwolniony po kontrowersjach związanych z integracyjnym wyjazdem zespołu, otrzymał przed tym meczem wyrazy wdzięczności i wsparcia od zawodników, którzy przed pierwszym gwizdkiem wyszli na murawę z transparentami "Murem na Figurem" i "Dziękujemy Figur".

Jeziorak Iława - Lechia Gdańsk 0:3 (0-0)
(Mecz towarzyski).
Iława, 4 września.
0:1 - Flávio Paixão (48')
0:2 - Joseph Ceesay (69')
0:3 - Joseph Ceesay (82')

Mecz przebiegał pod dyktando gości, co nie może dziwić, biorąc pod uwagę różnicę w klasach rozgrywkowych. Jednak Jeziorak radził sobie, dzielnie, a czasami szczęśliwie, się broniąc i od czasu do czasu nawet groźnie kontratakując. Z ciekawych sytuacji w pierwszej odsłonie można wymienić tę z 5. minuty, kiedy to po uderzeniu głową przez Zwolińskiego piłka trafiła w poprzeczkę Jezioraka. Z kolei z 14. minucie strzał zawodnika Lechii obił nasz słupek. Swoją okazję, w 10. minucie, miał też Jeziorak.  Szansa na bramkę pojawiła się po wspólnej akcji Sedlewskiego i Wacławskiego; ten drugi znalazł się w doskonałej sytuacji, ale bramkarz gości był na posterunku. Pomimo dużej przewagi gości pierwsza odsłona spotkania zakończyła się bezbramkowym remisem.

Pierwszego gola w tym meczu kibice obejrzeli w pierwszych minutach drugiej połowy. Na listę strzelców Lechii wpisał się wówczas Flávio Paixão, otwierając wynik spotkania i wyprowadzając gdańszczan na prowadzenie. Lechia w tej części spotkania przycisnęła; na 0:2 podwyższył w 69. minucie Joseph Ceesay. Ten sam zawodnik w 82. ustalił wynik meczu na 0:3.

Wielkiej sportowej niespodzianki zatem nie było, ale w tym towarzyskim spotkaniu to nie wynik był najważniejszy. To były udane urodziny Jezioraka, z licznym udziałem kibiców i sympatyków, spragnionych piłki na wysokim poziomie.

Jeziorak Iława: Ciura, Kowalski, Zalewski, Słomski, Sagan, Sedlewski, Czarnota, Kwiatkowski, Galas, Nowiński, Wacławski. Trener: Wojciech Tarnowski.

Lechia Gdańsk: Alomerović, Pietrzak, Gajos, Zwoliński, Diabate, Haydary, Maloča, Nalepa, Zjawiński, Makowski, Sezonienko. Trener: Tomasz Kaczmarek.

Zdjęcia, wideo: Info Iława.