REKLAMAHullo
REKLAMAmetroouse

(Zdjęcia: z archiwum podróżnika.)

- Właśnie będziemy mieć niepowtarzalną okazję wjechać, jak dostojni goście, na dziedziniec pięknego pałacu, zapowiada już 20. InfoWyprawę autor prezentowanych tras, iławianin Krzysztof Zakreta. Leżące na Pojezierzu Iławskim perły architektury rezydencjonalnej, świadczące o potędze i znaczeniu żyjących tu dawnych pruskich rodów, to właśnie cel naszej wspólnej, już przedostatniej wycieczki. Polecamy i zapraszamy. 

Bałoszyce i Susz - 20. InfoWyprawa.

Ilość zdjęć 31

InfoWyprawa, część 20. Bałoszyce - energetyczne 

Pięć i pół tysiąca lat temu w Mezopotamii (na terenie obecnego Iraku) wynaleziono koło i od razu znalazło ono zastosowanie w garncarstwie. Potem długo czekaliśmy, koła zmieniały zastosowania, aż z dwóch kół w 1817 roku baron Karl Drais von Sauerbronn z Niemiec zbudował pojazd podobny do roweru. Pojazd wprawiano w ruch, odpychając się nogami od ziemi i dlatego nosił nazwę „rower do biegania”, po niemiecku Laufmaschine. W porównaniu z erą pół wieku to pestka, bo tyle jeszcze czekaliśmy, gdy po raz pierwszy w rowerze zastosowano napęd z przekładnią łańcuchową i pedałami. W 1868 roku to rozwiązanie wynaleźli Andre Guilmet i Eugene Meyer. Tak zaczęła się historia roweru, który obecnie produkowany jest w 80 rodzajach. Od lat rower i Pojezierze Iławskie podbija nasze serca, rozwija sprawność, a InfoWyprawy wskazują kierunki rozwoju i realizacji marzeń.

Pojezierze Iławskie to obszar, w którym znajduje się wiele pereł architektury rezydencjonalnej, które świadczą o potędze i znaczeniu żyjących tu dawnych pruskich rodów. Budowane na tych terenach siedziby nie tylko były zgodne z modnymi tendencjami swoich czasów, lecz również nowatorskie, dały podstawę nowemu wzorcowi architektury rezydencjonalnej. Związki z architekturą saską, a potem berlińską skutkowały powstaniem na Pojezierzu Iławskim zespołu rezydencji dalekiego od architektonicznej prowincji. Wyprawy do Ogrodzieńca, Łęgowa, Kamieńca ukazują smutną prawdę, że architektura rezydencjonalna po wojennej zawierusze do naszych czasów nie przetrwała lub przetrwała w formie ruin. To przesłanie historii dla potomnych, niech uczy nas, do czego prowadzi ludzka nienawiść. Niszczyciele, szabrownicy to zarówno Rosjanie, jak i Polacy. Na szczęście los okazał się na tyle łaskawy, że część z rezydencji przetrwała do obecnych czasów. Właśnie będziemy mieć niepowtarzalną okazję wjechać, jak dostojni goście, na dziedziniec pięknego pałacu. Trasa prowadzi zarówno leśną drogą, obok malowniczo położonych jezior, jak i drogami polnymi z dala od cywilizacyjnego gwaru. Przy odrobinie szczęścia uda się nam zaobserwować szykowny lot orła. Odwiedzimy kilka starych i pięknych kościołów – symboli odwiecznej wiary żyjących tu ludzi. Zajrzymy do neogotyckiego pałacu i średniowiecznego grodziska, spotkamy pomniki przyrody i chwały. Wszystkie atrakcje tej trasy gwarantują niepowtarzalność przeżytych chwil, wyciszenie i odprężenie organizmu. Czy po trudach mijających dni jesteście gotowi na chwileczkę zapomnienia? Dzisiejsza InfoWyprawa zaprowadzi Was na salony do energetycznych Bałoszyc i Susza.

Jest to szlak nr 10 z mojego przewodnika i poradnika (nie tylko) rowerzysty „Kierunek; Pojezierze Iławskie” z 2004 roku, który zawiera opis 3940 kilometrów tras rowerowych, wodnych i jedną lotniczą, które po latach ponownie przemierzam.

Trasa InfoWyprawy o długości 59 kilometrów w 85% przebiega drogą twardą. Rozpoczyna się przed dawną halą miejską, obecnie kinoteatrem Pasja. Biegnie Aleją Pojednania, ulicami Konstytucji 3 Maja, Chodkiewicza, Sienkiewicza, przez miejscowości Kamionka, Ząbrowo, Gałdowo, Jakubowo Kisielickie, Krzywiec, Bałoszyce, Susz, Ulnowo, Falknowo, Chełmżycę, Szczepkowo. InfoWyprawę zakończymy obok rzeźby „Muszla” Igora Szuma znajdującej się na skwerze nad Małym Jeziorakiem z piękną wokół panoramą. Atrakcje tej trasy to również ścieżki dydaktyczne, jeden z siedmiu na świecie - ośrodek szkolenia kapitanów statków żeglugi wielkiej, piękne wiejskie kapliczki, plaże, place zabaw dla dzieci, siłownie na powietrzu, pomniki, stare, przepiękne kościoły i wiekowy grobowiec. Po pokonaniu 26 kilometrów zajrzymy do Bałoszyc i XVIII-wiecznego pałacu Manfreda von Brunneck-Bellschwitza leżącego na terenie dawnej Kapituły Pomezańskiej. Oprócz atrakcji pałacowo-hotelowych na terenie parku znajdziemy słynny Czakram Bieli. To jeden z centrów energetycznych skoncentrowanej energii Ziemi i Kosmosu dający organizmowi odprężenie, zdrowie i długowieczność. Po tej InfoWyprawie, tego właśnie Wam wszystkim życzę. Do zobaczenia na szlaku!

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie:-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączona prezentacja trasy i film, który zrealizowałem podczas rowerowej eskapady. Poprowadzi on Państwa i ukaże nie tylko wspomniane wyżej atrakcje. Przypomni czasy romantycznych wypadów, te czasowo odległe, bliskie i te obecne.

Do zobaczenia na szlaku!

Iławskie atrakcje w jednej zakładce. Kolejna InfoWyprawa na Infoilawa, wszystkie w jednej zakładce. Masz w sobie pasję podróżowania i poznawania okolic Iławy pieszo, rowerem, samochodem, kajakiem czy samolotem, zastanawiasz się, gdzie właśnie ruszyć na wyprawę? Już nie musisz! Wszystkie atrakcje w jednej zakładce InfoWyprawa na Infoilawa!

https://www.infoilawa.pl/infowyprawa

Opracował: Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia, wideo: z archiwum podróżnika.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMASzkoła2
REKLAMAreperator
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5486 sekundy