REKLAMASalon okulistyczny
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 września 2021, 21:04 komentarzy 48

(Fot. materiały autora koncepcji.)

Potencjał Wielkiej Żuławy, dzisiaj jeszcze w ogromnym stopniu niewykorzystywany, mógłby się stać dla Iławy nowym kołem zamachowym rozwoju na następne dziesięciolecia, co do tego w mieście zgadza się wiele osób. Ale już konkretnych koncepcji zagospodarowania wyspy jest wiele, kontrowersje budzi także kwestia samego skomunikowania Wielkiej Żuławy ze stałym lądem.

Gdy przed kilkoma dniami publikowaliśmy wizję dla Wielkiej Żuławy Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego, lokalnego polityka, robiliśmy to z nadzieją na ożywienie lokalnej debaty na ten temat. I tak się stało.

Dzisiaj prezentujemy kolejną koncepcję, tym razem autorstwa Krzysztofa Mądrego. 

To iławianin, działacz sportowy, pracownik Iławskiego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji (zaprezentowana wizja jest jednak wizją mieszkańca, nie ICSTiR). Nie dziwi, że w jego marzeniach Wielka Żuława jawi się jako nowoczesne "Sport Center" z prawdziwego zdarzenia. 

- Wielka Żuława może być kołem napędowym sportu i turystyki sportowej. Do tego niezbędny jest most - przekonuje Krzysztof Mądry. 

Jak wymienia, na wyspie mogłoby się znaleźć miejsce na następujące aktywności (widoczne na załączonej, poglądowej wizualizacji i zdjęciach):

 • - fitness i trening funkcjonalny, crossfit;
 • - joga dla ciała i umysłu;
 • - fitness centrum - duża siłownia dla każdego, wewnętrzna i zewnętrzna;
 • - rowery - ścieżka wokół wyspy z wylotem przez most i dalej do miasta, itd;
 • - boisko treningowe do piłki nożnej z bieżnią okólną;
 • - sporty rakietowe - tenis stołowy, tenis, tenis wiosłowy (paddle tennis), squash, tenis plażowy, badminton;
 • - kajaki, SUP-y, wioślarstwo, windsurfing;
 • - treningowa hala sportowa dla sportów halowych - koszykówka, siatkówka, futsal, piłka ręczna - z pomieszczeniami do sportów walki, tańca oraz ćwiczeń dla osób starszych (wzmacniające ćwiczenia budujące siłę i gibkość);
 • - ścianka wspinaczkowa;
 • - miejsce na trening golfowy.

f

Do tego autor tej koncepcji widziałby na Wielkiej Żuławie niską zabudowę hotelową (wręcz domki - bliźniaki na kilkanaście osób), z restauracją i parkingami.

- Około 90% wyspy jest w posiadaniu miasta Iławy. W związku z tym wydaje się idealnym rozwiązaniem zrobić to w formule PPP (partnerstwa publiczno-prywatnego - mówi Mądry i dodaje: Pomysł na zagospodarowanie pod szeroko rozumiany sport to przyszłość dla Iławy. Miejsce zatrudnienia znajdą tu ludzie z wykształceniem turystycznym, sportowym, jak i instruktorzy różnych specjalizacji. Społeczeństwo cały czas szuka miejsc wyjątkowych. Stajemy się aktywniejsi, bardziej rozumiemy konieczność zdrowego odżywiania, doceniamy czas spędzany aktywnie i z chęcią za to płacimy. Często wyjeżdżając daleko od miejsca zamieszkania. Zaprośmy ludzi z dalekich miejsc do nas na największą wyspę śródlądową w Polsce. Miejsce to dałoby możliwość organizowania obozów całorocznych dla grup zorganizowanych, które szukają miejsc, gdzie mają wszystko w jednym miejscu oraz dla osób indywidualnych na wypoczynek z nutką aktywności sportowej, z pięknymi widokami na Jeziorak z czterech stron.

Inspiracji poszukacie na załączonych zdjęciach i zostawcie swoją opinię w komentarzu: co myślicie o takim - sportowym - pomyśle na Wielką Żuławę?

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Wielka Żuława Sport Center - koncepcja sportowego zagospodarowania wyspy.

Ilość zdjęć 10

REKLAMANAJLAK

48Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Roman 48 10 dni temuocena: 100% 

  Zdecydowanie nie. Po co niszczyć tak piękne okolice przyrody jak jest wyspa. Jest jedyna okolica gdzie można zapomnieć o zmartwieniach i odpocząć od zgiełku miasta i zresetować baterie. Nie niszczmy tego. Lepiej było by usprawnić przeprawę promową i brzegi do cumowania, oraz ogarnąć troszkę bardziej drogę szutrową na wyspie i było by bardzo wporządku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 47 11 dni temuocena: 100% 

  Stanowcze nie !!! Precz od wyspy .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 46 11 dni temuocena: 80% 

  Kolejny Iławski geograf który twierdzi że to największa wyspa śródlądowa w Polsce .... Niestety to bajka .... A pomysł fajny tylko małorealny Już nikt nie chce molochów .... Pandemie będą nawracać

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a może 45 11 dni temuocena: 100% 

  a może, pojektant otrzeźwieje ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bez przesady z tą MĄDROŚCIĄ 44 11 dni temuocena: 100% 

  może jeszcze tory kolejowe by się przydały ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~a 35-ty nie ma zdania ? 43 11 dni temuocena: 40% 

  ktoś słusznie zauważył , żeby przenieść ziemniaczankę na wyspę ,,, wtedy nasz ulubiony komentator miałby się czym delektować

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uczulony? 42 10 dni temuocena: 78% 

  Masz durniu jakieś uczulenie? Dzień bez tępego myślenia o innych komentatorach dniem straconym?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sru tututu 41 11 dni temuocena: 90% 

  jak widać bywają pomysły chore . bo na wyspie młyńskiej nikt nie nocuje ,. Na psim wybiegu pieski nie hasają . jedyną nadzieją .nowe pomysły ....... a może wyspa byłaby idealnym miejscem na jakiś kosmodrom dla startów promów kosmicznych .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~:) 40 11 dni temuocena: 100% 

  Czy ja o czymś nie wiem, że w okolicach Iławy mamy złoża gazu i ropy , bo ten projekt z Dubayem mi się kojarzy. Jeszcze tylko wyspę w kształcie palmy wysypać na Jezioraku i najwyższy 1kilometr w górę Ratusz pobudować na środku by zarzadzadzajacy mieli wspaniały widok na dalekosiężne plany ... Gratuluję fantazji Panu rzucającemu projekt ,lub zazdroszczę dostawcy specyfików, które pomagają w snuciu tak odważnych pomysłów :)Powodzenia Ziom

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ZR 39 11 dni temuocena: 100% 

  Jeżu, koszty budowy takiego molocha na wyspie będą przeogromne. Trzeba by wybudować potężny most żeby ciężki sprzęt tam wjechał, a to już będzie zniszczenie całego uroku wyspy. Proponuje najpierw odnowić stadion z dobrym zapleczem lekkoatletycznym. Poza tym przestańcie opowiadać bajki o turystyce jako kole zamachowym Iławy - 40 lat już to koło się macha... Widać, że Ratusz z jakiś powodów chce chyba wyprzedać wszystko - tylko pytanie co mieszkańcy z tego będą mieli ? Sorry ale ten projekt jest skierowany dla turystów z grubym portfelem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Powiślak...II 38 11 dni temuocena: 78% 

  takie wielkie plany -za duże miliony złotych /może to kiełbasa przed wyborcza.../-wyspa i pomosty na jezioraku..??- a po wyborach ,,na to nima piniendzy i nie bendzie.../???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Powiślak... 37 11 dni temuocena: 10% 

  Z wyspą świetny pomysł -tylko musi być dobrze przemyślany- opłacalność -służyć mieszkańcom-imprezy krajowe i może międzynarodowe.../bo już było kilka przymiarek i wyszło wielkie ,,ppffuu,, -most obowiązkowy.../lepsze to niż wielkie pomosty na Małym Jezioraku .../ z szacunkiem - J A...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jimmy 36 11 dni temuocena: 100% 

  Zabudować to nie problem, wejdzie inwestor wykupi zabuduje, stworzy 200-300 miejsc pracy za najższą krajową i tyle będzie z wyspy. Sztuką jest zostawić ją naturze i chronić Jeziorak. Może powalczyć o strefę ciszy. Ograniczyć hałas, postawić na ekologię. Całe towarzystwo skuterowe generujące hałas silnikowy i kabaretowy polsatowski śmiech próbować przenieść do Sopotu nad martwy Bałtyk.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ZR 35 10 dni temu

  200-300 ? 50 sezonowo maks

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~w 34 11 dni temuocena: 78% 

  sport to pralnie pieniędzy. Dość

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wicia 33 11 dni temuocena: 100% 

  Z tych zdjęć to wydaje mi się że ta wyspa jest za mała na to wszystko

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pacjent 32 11 dni temuocena: 100% 

  jak wyspa za mała , to zabudować wszystko , włącznie z drewnianymi podkładami kolejowymi w ostródzie / z której chyba kiejstut pochodzi /

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tnt 31 11 dni temuocena: 75% 

  Naturalnie nie ciekawy pomysł .....Zauważyłem ze duzo ludzi pisze żeby zostawić wyspe naturze i z tym sie zgadzam.Moze fajne ZOO z prawdziwego zdarzenia ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tajgerłóds 30 11 dni temuocena: 60% 

  Zróbmy pole golfowe ale bez infrastruktury. Dla miejsowych za parę złotych, dla biednych i dzieci za darmo, a dla turystów za 100zł za godzinę. Inwestycja żadna, zrobienie kilku placków kosiarką.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~edek 29 11 dni temuocena: 38% 

  chyba nigdy nie musiałeś zakładać trawnika czy murawy. Jesli twierdzisz, że zrobienie pola golfowego to mozna za prawie darmo - tylko kosiarką oblecieć. Hahahah

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nuo 28 11 dni temuocena: 50% 

  Podoba mi się twój pomysł z polem golfowym. Jest fajne pole pod Pasłękiem, Fin bodajże je prowadzi.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 27 11 dni temuocena: 89% 

  panie Madry partnerstwo publiczno - prywatne to jak sprzedarz wyspy Biednym cwaniakom a my mieszkancy Ilawy i tak juz od kilku ladnych lat mamy tylko Ceny Turystyczne wszystkich towarow przez caly rok a wiec skonczcie ze sprzedarza majatku miasta i pomyslcie o nowych zakladach pracy dajacych Godne zarobki mieszkancom ILAWY

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Burmistrz Krzysiu;) 26 11 dni temuocena: 91% 

  Krzysiu ty nie Mądry tylko Glupissssss;):););););)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jana 25 11 dni temuocena: 100% 

  A co dla przeciętnego mieszkańca? Wszyscy mamy być sportowcami? Czy wszystkich mieszkańców będzie stać na takie atrakcje? Wyspa nie może być enklawą dla ludzi bogatych... trochę to przypomina pomysły wójta z Wilkowyj... Country Club tylko dla elity...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wsn 24 11 dni temuocena: 100% 

  Nie za dużo już tego sportu za publiczne pieniądze? Wydatki duże, a korzyści z tego żadne. No chyba że mowa o korzyściach producentów odzieży sportowej czy działaczy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A. 23 11 dni temuocena: 100% 

  Beznadzieja!Jak z tak pięknego zielonego terenu można chcieć zrobić betonową pustynię!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bzzzzzzzdura 22 11 dni temuocena: 100% 

  a może tak , wybieg dla kotów ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 21 11 dni temuocena: 93% 

  NIE PROSZĘ PANÓW, NIE TA DROGA - WIELU Z WAS MA UROJENIA...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bb 20 11 dni temuocena: 10% 

  .. może aquapark

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wok. 19 11 dni temuocena: 100% 

  A może by tak ocalić ją. Człowiek to najgorszy szkodnik na tym globie. Żeby zabetonować wyspę? Zostawcie ten skrawek naturze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Junior Dev 18 11 dni temuocena: 100% 

  Tylko kto to wszystko miałby utrzymać po sezonie letnim. Byłaby piękna katastrofa finansowa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyspa 17 11 dni temuocena: 100% 

  Proponuje grunty miejskie wyprzedwać dalej za "grube miliony", a jeszcze grubsze na tym samym zarobi ten co kupił i dalej sprzedał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nic głupszego nie widziałem 16 12 dni temuocena: 100% 

  Piękne .... brakuje mi jednak jeszcze lotniska na wyspie bo te które jest w Berlinie to troszeczkę za daleko ... Może jeszcze zakład karny tam przenieść ... widziałbym jeszcze jakąś wieżę tak na 200 m wysoką aby można było to wszystko podziwiać I na koniec dorzucić do projektu dodatkowe dwa mosty aby nie było ,, korków " jak tłumy zaczną tam walić .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~heretyk 15 11 dni temuocena: 100% 

  jeszcze przenieść tam cały Luwr i wybieg dla psów .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Miszcz 14 12 dni temuocena: 100% 

  Zostawcie wyspę w spokoju Bo ona od tych głupich pomysłów już ma dosyć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 13 12 dni temuocena: 67% 

  Pomysł głęboki i taki powinien być. Nie inny - oskonałość, ale jego realizacha to za 30 lat i kasa.....no własnie: około 1 milard złotych polskich - tak w sumie, przy dzisiejszych kosztach

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stary pryk 12 12 dni temuocena: 100% 

  I tak misterny plany pójdzie w piz..... może za 100 lat jak nas nie będzie. Napierw niech ogarnia anfi i resztę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój 11 12 dni temuocena: 100% 

  Oczom nie wierzę że to już 1 kwietnia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dydek 10 12 dni temuocena: 100% 

  chłopa ewidentnie poniosło.najgorsza rzecz jaka można zrobić to "wynaturzyc" wyspę.sport, sport, sport, a kto tam niby będzie ten sport uprawiał? z niemirc będą przyjeżdżać poćwiczyć .. hahtemat zagospodarowania wypy jak najbardziej do poruszenia ale gdzie w taki sposob! jasny gwint trzeba uważać bo ludzie naprawdę maja fantazje a niedaj bóg trafi się taki co ma wpływy i będzie chciał swój pomysł w życie wprowadzic

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PGR! 9 12 dni temuocena: 100% 

  A ja bym na wyspę sprowadził krowy, owce , osły,konie, psy pasterskie i przegnał tych wszystkich wizjonerów, pseudo nowobogackich turystów i wyspę pozostawić jak za dawnych czasów .Wystarczy oddać jedną działkę w prywatne ręce a będzie tabliczka "teren prywatny wstęp wzbroniony" i nawet policja będzie spierd..lać rakiem bo takie prawo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żegnaj Wielka Żuławo... 8 12 dni temuocena: 96% 

  To jakiś żart? Przecież ten projekt wygląda niczym męczący sen kompletnie pijanego architekta. A przy okazji - jakież poszanowanie dla ojczystego języka - fitness, crossfit, paddle tennis, squash, futsal, badminton, windsurfing... Wejście na teren tylko po szybkim egzaminie z angielszczyzny. Widocznie autorowi zasobów ojczystego języka w gębie braknie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cinek 7 12 dni temuocena: 95% 

  Ja pierdu, co raz lepsze pomysły..... Zostawcie wyspę naturze, ona tyle lat dawała radę sobie sama, i zajmijcie się realnymi potrzebami społeczeństwa. Panie Krzysztofie, a może tak zrobicie coś z istniejącą bazą - tartanu brak, stadion w pożal się boże stanie, zadaszonego boiska do piłki w okresie jesienno - zimowym brak, tylko jedna hala, która jeszcze została zaanektowana przez zagraniczny zespół - tu jest pole do popisu!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marmoto 6 12 dni temuocena: 94% 

  Ja bym proponował przenieść ziemniaczanke na wyspe

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bruce lee 5 12 dni temuocena: 23% 

  jestem za

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Icstir weźcie się do roboty! 4 12 dni temuocena: 60% 

  Jeżeli już tyle obiektów do tyłu dyscyplin to baza hotelowa musi być duża, zeby ściągać kadry, drużyny i inne na zgrupowania, zeby w jednym czasie móc zapełnić te kilka obiektów w jednym czasie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kos 3 12 dni temuocena: 93% 

  Zostawcie wyspę ptakom. Miejsca pod różne inwestycje nie brakuje w innych miejscach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wyspiarz 2 12 dni temuocena: 13% 

  Absolutnie jestem ZA. Ale wstęp na wyspę to minimum 50 zł.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bik 1 12 dni temuocena: 100% 

  Tak.... W mieście nie potrafią tego zrobić a na wyspie się uda...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6544 sekundy