REKLAMAAldortax
REKLAMAPatrz

(Fot. Krzysztof Zakreta.)

Niestety - pora już kończyć nasz letni cykl "InfoWyprawa z Krzysztofem Zakretą"! Podróżnik od dokładnie 21 tygodni inspiruje i zachęca do aktywnego poznawania uroków Pojezierza Iławskiego. W dzisiejszej, już ostatniej InfoWyprawie zabiera nas na wycieczkę,  która jest po prostu... naj! Kto jeszcze nie pokonał wokół Jezioraka, ten niech jak najszybciej nadrobi tę zaległość, bo warto. Pomogą Wam załączone materiały.

Wokół Jezioraka - 21. InfoWyprawa jest naj!

Ilość zdjęć 34

InfoWyprawa, część 21. Jeziorak - naj

Przed nami 21. InfoWyprawa szlakami Pojezierza Iławskiego, nadszedł więc czas na podsumowanie. Czas pracy nad InfoWyprawami to była dla mnie świetna zabawa połączona z miłymi wspomnieniami. Wspólnie przemierzyliśmy trasy autorytetów, wokół Iławy, papieskie, miejsca marzeń, najpiękniejsze, pokoleń, niezwykłe, pierwsze, sielankowe, atrakcyjne, kulinarne, duchowe, daliśmy radę w górę i do boju, jednoczące, niesamowite, turystyczne, spod Słońca, przez Kurnik, uwielbiane, energetyczne i właśnie naj

Pokonaliśmy 1182,9 km. Czytelnikom najbardziej podobała się InfoWyprawa: Radomno, Kulinarna, Dół i Wokół Iławy. Widzowie najchętniej oglądali trasy: Szlaku Pawła Adamowicza, Wokół Iławy, Radomno, Kamionka i Rajdu Papieskiego. Włodarzom miasta Iławy najbardziej przypadła do gustu InfoWyprawa Wokół Iławy, Radomno, Kamionka, Kulinarna i Bulwarem nad Małym Jeziorakiem. Przed nami 21. - ostatnia InfoWyprawa, ze zrealizowanych przeze mnie dotąd około 100 niepowtarzalnych wypraw.

21 to wartość liczbowa zwana oczkiem, jest liczbą naturalną, jej dzielniki to 1, 3, 7, 21, a w roku '21 XXI wieku właśnie na portalu Infoilawa powstało 21 InfoWypraw. W tych opracowaniach przedstawiłem Państwu opis 21 turystycznych tras pieszych, nordic walking, biegowych, rowerowych, samochodowych i trasę lotniczą wraz z filmami i prezentacjami szlaków. Jest to dotychczas największa ilość tras turystycznych zaprezentowanych w ciągu jednego sezonu turystycznego w lokalnych i nie tylko lokalnych mediach. Iława najlepiej inspiruje mieszkańców i nie tylko. Inspiruje również najdłuższe jezioro w Polsce Jeziorak z największą w Polsce, w obszarze miejskim, wyspą Wielka Żuława. Wokół Jezioraka corocznie odbywa się Rowerowy Rajd Papieski i Iławska Sztafeta Biegowa wokół Jezioraka – 72 km. Jeziorak inspiruje również indywidualistów, którzy bez pomocy jakichkolwiek urządzeń pokonali go za pomocą własnych mięśni, to biegacze Radosław Etmański (2016), Mariusz Kostkowski (2017), Krzysztof Zakreta (samotnie 2018), Mariusz Bartkowski (2020), Radek Kamrowski (2021) oraz pływacy Cezary Zapadka (2015), Agata Wacławska-Matyjasik (2019) i Michał Czerniak (2021).
 
Rower jest najlepszym przyjacielem człowieka, co twierdzi wiele osób i kombinuje jakby nim życie uatrakcyjnić. Najcięższy rower na świecie waży 940 kg, skonstruował go Frank Dose. Najdłuższy rower na świecie ma 35,79 m i można nim jeździć. Najdłuższego skoku rowerem na 85-metrowej skoczni dokonał Johannes Fischbach, osiągając odległość 50 m. Najdłuższy skok rowerem z miejsca wynosi 4,02 m, dokonał tego Vittorio Brumotti. Najdroższy rower na świecie Gold Extrime Mountain Bike firmy The House Solid, pokryty 24-karatowym złotem, diamentami, szafirami, kosztuje - bagatela - pół miliona dolarów. Najdroższy seryjny rower szosowy Pinarello Dogma F12 Disk i górski BMC Fourstroke kosztują po 60000 zł. Najlżejszy rower o masie 2,7 kg skonstruował Jason Woznicki z Arizony. Najlżejszy produkowany seryjnie rower to Emonda SLR 10, waży zaledwie 4,6 kg. Najszybszy rower na świecie zbudowali studenci z Toronto, osiągnął on prędkość 139,45 km/h. Najwięcej, 55,089 km w ciągu godziny, przejechał rowerem Viktor Campenartsa. Największy dystans, 122432 km w ciągu roku, pokonał rowerem Kurt Searvogel. Największy rower na świecie ma długość 7,8 m, wysokość 3,7 m, średnicę kół 3,3 m i wagę 150 kg. Najwyższy rower na świecie zaprezentowano w Białymstoku, ma 7 metrów wysokości, którym Adam Zdanowicz przejechał 100 metrów.

Jest ciepło i słonecznie. Na iławskich ulicach i chodnikach tętni turystyczny ruch. Jedni przygotowują się do turystycznych wyjazdów, dokonując ostatnich formalności i zakupów, inni wypoczynek zaplanowali na nieco później. Część osób postanowiła jednak pozostać, by sprawdzić, co takiego przyciąga tu rzesze turystów. Na to pytanie odpowiedź znajdziemy w słowach piosenki „Hej Mazury, jak wy cudne, gdzie jest drugi taki kraj...”. W tym momencie nie oglądajmy się na innych i sami postanówmy zorganizować coś, co długo będziemy wspominać. Szczególne możliwości spędzenia niepowtarzalnych chwil stwarzają walory krajobrazowo-turystyczne Pojezierza Iławskiego. Jest takie powiedzenie, że powinniśmy w swoim życiu wybudować dom, spłodzić potomstwo, posadzić drzewo i odbyć wyprawę rowerową lub pieszą wokół całego Jezioraka. Kolejność realizacji tych celów pozostawiam Wam do wyboru, poza jednym. Dłużej już nie możecie zwlekać i narzekać, że jesteście za młodzi, że w tym wieku to już za późno lub, że nie znaleźliście jeszcze odpowiedniej partnerki lub partnera. To już ostatni moment na pozytywną i jedynie słuszną decyzję – jedziemy! Zabieram Was wokół najpiękniejszego i najdłuższego w Polsce Jeziora Jeziorak.

Jest to szlak nr 4 z mojego przewodnika i poradnika (nie tylko) rowerzysty „Kierunek; Pojezierze Iławskie” z 2004 roku, który zawiera opis 3940 kilometrów tras rowerowych, wodnych i jedną lotniczą, które po latach ponownie przemierzam.

InfoWyprawa wokół Jezioraka o długości 80 kilometrów w 90% przebiega drogą twardą. Dedykowana jest wprawionym sympatykom turystyki pieszej i rowerowej. Można ją zrealizować w ciągu jednego dnia ze wspólnym grillem w Śliwie lub Dobrzykach, można z noclegiem na trasie, np. w Siemianach. InfoWyprawę rozpoczynamy na ulicy Sobieskiego z parkingu przy XIX-wiecznym elektrycznym młynie Zwillenberga, obecnie Stary Spichlerz. Podążamy brzegiem Małego Jezioraka, ulicami Niepodległości, Dąbrowskiego, Lipowy Dwór, przez obszar Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i miejscowości Szałkowo, Kwiry, Gizerek, Makowo - ośrodki wczasowe, Sąpy, Urowo, Mozgowo, Zatokę Kraga, leżące między Piekłem a Dauby Boreczno, Śliwę, Rąbity, Dobrzyki, Jerzwałd, Jezioro Płaskie, Jezioro Jasne, Jeziorno, Siemiany, Gardzień i Gardyny. Naszą wyprawę zakończymy w Iławie na ulicy Biskupskiej przed lub na pływalni miejskiej. Ruszajmy!

Atrakcje tej trasy to na początku przystań tramwaju wodnego Ilavia, park miejski z fontanną żaba i rzeźbami greckich bogów z 1721 roku, pochodzącymi z pałacu w Kamieńcu, ratusz miejski z 1912 roku, krótki most na Iławce, oczywiście najdłuższe jezioro w Polsce z największą w Polsce wyspą w obszarze miejskim, z grodziskiem uwiecznionym w filmie „Gniazdo” z 1974 roku. Mijamy budynek dawnej rzeźni miejskiej, stacje Papieskiej Kalwarii Pojezierza Iławskiego, miejsce, w którym dwukrotnie pływał i przebywał ks. kard. Karol Wojtyła, wiejskie kapliczki, dawny park dworski w Urowie, Kanał Iławski od 1880 roku łączący jeziora Jeziorak i Drużno. Zobaczymy wrota bezpieczeństwa Zagadka, stare i piękne kościoły, m.in. kościół gotycki z 1330 roku z ołtarzem dłuta Gellerta z 1697 roku, XIX-wieczny dworek Georga Apla w Rąbitach, wybudowany w latach 1311-84 najstarszy kanał wodny w Polsce łączący jeziora Jeziorak i Ewingi. Zajrzymy do Jerzwałdu z siedzibą Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich z ogrodem dydaktycznym ukazującym różnorodność roślinności, ptactwa i występującej tu zwierzyny. Odwiedzimy grób i dom pisarza Zbigniewa Nienackiego, zwanego Panem Samochodzikiem, a także przedwojenny młyn i tartak Murscha, amfiteatry w Jerzwałdzie i Siemianach, zobaczymy Kanał Jerzwałdzki. Wpadniemy do rezerwatu przyrodniczego Jeziora Jasnego z przejrzystością wody 15 m, zobaczymy pamiątkę 1000-lecia Państwa Polskiego. W Gardzieniu oczami wyobraźni ujrzymy młyn na rzece Osa, stajnie, obory, wozownię, dostrzeżemy ruiny dworu, wybudowanego na wzór zamku i parku Tiefurt i pałacu Wittumspalais w Weimarze, którego właścicielem była Jenny von Gustedt, nieślubna córka Hieronima - brata cesarza Napoleona Bonaparte. Tuż przed Iławą wyobrazimy sobie kanał łączący Jeziorak z jeziorami Silm, Szymbarskim i Ząbrowskim oraz wieżę widokową stojącą przy parkingu nad Jeziorakiem – jakże byłoby pasjonująco. Trasę uatrakcyjnią place zabaw, siłownie na powietrzu, restauracje, pensjonaty, ośrodki wczasowe, hotele, plaże, przystanie wodne, wypożyczalnie sprzętu pływającego, Ekomarina i pływalnia.
Jak wspomniałem na wstępie, pewne powiedzenie określa życiowe powinności, z pełną satysfakcją możemy stwierdzić, że InfoWyprawę rowerową wokół Jezioraka mamy zaliczoną. Termin i kolejność wcielania w życie pozostałych celów pozostawiam do indywidualnych ustaleń. Powodzenia i do zobaczenia na trasie!

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” - to poznacie:-). Wszystkich chętnych zapraszam do aktywności na świeżym powietrzu i przemierzenia trasy w najbliższym czasie. W realizacji wyprawy pomoże Państwu załączona prezentacja trasy i film, który zrealizowałem podczas rowerowej eskapady. Poprowadzi on Państwa i ukaże nie tylko wspomniane wyżej atrakcje. Przypomni czasy ekstremalnych wypadów, te czasowo odległe, bliskie i te obecne.

Iławskie atrakcje w jednej zakładce. Kolejna InfoWyprawa na Infoilawa, wszystkie w jednej zakładce. Masz w sobie pasję podróżowania i poznawania okolic Iławy pieszo, rowerem, samochodem, kajakiem czy samolotem, zastanawiasz się, gdzie właśnie ruszyć na wyprawę? Już nie musisz! Wszystkie atrakcje w jednej zakładce InfoWyprawa na Infoilawa!

https://www.infoilawa.pl/infowyprawa

Za nami aktywna wiosna, lato i 21 InfoWypraw. Tak powstały „InfoWyprawy dla Iławy” - a to już tytuł 21 książki, tym razem zawierającej 35 artykułów napisanych przeze mnie lub o mojej skromnej osobie w różnych mediach w ciągu ostatniego roku.

Jeśli udało mi się czymś zaskoczyć, rozbudzić zmysły i zainteresowanie pięknem przyrody, krajobrazu, architektury, historii i chęć zwiedzania Pojezierza Iławskiego, to jest mi bardzo miło. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.

Przygotował: Krzysztof Zakreta/red. kontakt@infoilawa.pl.
Red. kontakt@infoilawa.pl.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAbako2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6671 sekundy