REKLAMAFigura
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 września 2021, 14:39 komentarzy 7

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

W powiecie iławskim rozpanoszyła się epidemia afrykańskiego pomoru świń. Najnowsze ognisko potwierdzono w Sampławie w gminie Lubawa.

Jest to 14. ognisko ASF u świń wykryte na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w tym roku.

- 19 września 2021 r. otrzymano sprawozdania z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – PIB w Puławach dotyczące próbek pobranych od świń w gospodarstwie liczącym 20 sztuk świń, zlokalizowanym w miejscowości Sampława, gmina Lubawa, powiat iławski – w obszarze objętym ograniczeniami III [...] oraz w obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku ze wcześniejszym stwierdzeniem ognisk ASF w tej samej gminie - podał Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Na ASF wciąż nie ma skutecznej recepty. Hodowcy czują się bezsilni.

- Mamy zablokowaną sprzedaż i mamy wszędzie świnie. Wielki bałagan i nie ma na to rozwiązania. Dzwonimy do siebie, rozmawiamy i się pocieszamy - powiedział Radiu Olsztyn jeden z rolników z Rożentala w gminie Lubawa.

Z kolei Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Jerzy Koronowski dodał, że jesteśmy w porze roku, kiedy afrykański pomór świń zwykle się kończył w związku z tym, że prace polowe nie są już tak intensywne.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

7Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ktoś 7 miesiąc temuocena: 33% 

  teraz wybijają świnie bez powodów i niszcza mięso a za chwilę ogłoszą klęskę głodu.tak jak symulacja światowej pandemii tak i symulacja głodu na świecie była juz przeprowadzona dziwnym trafem przez te same osoby....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubawiak 6 miesiąc temuocena: 62% 

  Jak był czas działać to iławski PIW robił fikcję - kontrole bez kontroli, dane z papierów albo z głowy, przepuszczanie gospodarstw które nie miały zabezpieczeń.... no to mamy tego efekt

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~już nie rolnik 5 miesiąc temuocena: 54% 

  Podejście osób decydujących jest co najmniej niezrozumiałe. Dlaczego skoro to mięso nie szkodzi nie jest to mięso skupywane a sprowadzane z innych państw...- gdzie jest rząd? W tym artykule nie jest napisane że oprócz ognisk wybija się i spala zdrowe świnie -tzw ubój sanitarny. Na miejscu u rolnika który o to dbał każdego dnia- jakaś masakra!Czy to jest humanitarne? Czy to jest normalne?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pysia 4 miesiąc temuocena: 12% 

  I nie bedzie BOCZKA HIHI

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rolnik z Mazur 3 miesiąc temuocena: 17% 

  Ten rolnik już ma problem ze sprzedażą rozwiązany,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do Loszka 2 miesiąc temuocena: 45% 

  zero wiedzy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Loszka 1 miesiąc temuocena: 69% 

  Rolnicy jak do was przemówić stosujcie w 100 % polską pasze i nie będzie chorób

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3866 sekundy