REKLAMAprofi
REKLAMAelektrojack
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 września 2021, 14:16 komentarzy 9

(Fot. Filmoteka Narodowa.)

Pan Samochodzik, bohater serii przygodowych powieści Zbigniewa Nienackiego, doczeka się nowych ekranizacji. Prawa do adaptacji kupiło na wyłączność Orphan Studio.

Autor kultowej książkowej serii nie tylko mieszkał w Jerzwałdzie w gminie Zalewo, ale i tutaj, na Pojezierzu Iławskim, osadził akcję wielu ze swoich książek.

- Orphan Studio podpisało ze spadkobiercą, a jednocześnie wnukiem Zbigniewa Nienackiego, wieloletnią umowę na wyłączne prawa do adaptacji przygód Pana Samochodzika. Na podstawie tytułów, zgodnie z umową, stworzone mogą zostać zarówno filmy kinowe i telewizyjne, jak i seriale. Umowa obejmuje wszystkie tytuły z serii - informują ogólnopolskie media.

Orphan Studio potwierdza te doniesienia i zapowiada nowe ekranizacje kultowej serii. 

- Jesteśmy niezwykle dumni, że to właśnie nasze studio może ponownie przenieść na ekran przygody Pana Samochodzika. Ruszyliśmy już z pracami dewelopmentowymi. Pan Samochodzik to seria, na której wychowały się pokolenia. Ma silną i aktywną bazę miłośników, dlatego częścią naszego procesu będzie pilne obserwowanie dyskusji na forach skupiających fanów - powiedział dyrektor zarządzający Orphan Studio Maciej Sojka, były szef TVN24.

Z zainteresowania producentów serią o Panu Samochodziku cieszy się wnuk Zbigniewa Nienackiego i spadkobierca po autorze. 

- Książki o przygodach Pana Samochodzika wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Od ostatniej ekranizacji powieści pisarza minęło 30 lat. Chcemy przybliżyć serię nowemu, młodszemu pokoleniu, a także pozwolić osobom wychowanym na powieściach Nienackiego przeżyć perypetie Tomasza w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu - powiedział serwisowi kultura.gazeta.pl Tomasz Nowicki. - Wierzę, że zawarta współpraca zaowocuje projektem, który zachwyci fanów oraz poszerzy to grono o nowych pasjonatów - dodał.

Ekranizacja przygód Pana Samochodzika może się też przyczynić do promocji Pojezierza Iławskiego. To tutaj, dokładnie w domu nad Jeziorem Płaskim w Jerzwałdzie, pisarz znalazł swój azyl.

- 20 maja 1967 r. Nienacki kupił teren 2,5 ha ziemi rolniczej i dom w Jerzwałdzie od  p. Szałajewskiego. Przydał się teraz kurs rolniczy z lat 50. Pisarz zapłacił 70 tysięcy ówczesnych złotych. Wkrótce zamieszkał w tym niewielkim domu z cegły, zbudowanym w roku 1929 roku. Tu  znalazł szczęście i szybko przestał czuć się obco, twierdził, że znalazł swój azyl - czytamy na stronie pojezierzeilawskie.pl - Tam też powstały kolejne powieści dla młodzieży, które przyniosły mu ogromną popularność i uznanie: "Niesamowity dwór" (1969), "Nowe przygody Pana Samochodzika" (1970), "Zagadki Fromborka" (1972), "Fantomas" (1973), "Tajemnica tajemnic" (1975), "Winnetou" (1976), "Niewidzialni" (1977), "Złota rękawica" (1979) oraz "Człowiek z UFO" (1985).

Nienacki przeżył w Jerzwałdzie 27 lat, na tutejszym cmentarzu znajduje się jego grób. Okolice Jezioraka to nie tylko ważna część jego życia osobistego, ale też twórczości; nie raz przewijają się na kartach jego powieści o Panu Samochodziku. Czy zobaczymy je także na zapowiadanych ekranizacjach? Czas pokaże.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Sokole Oko 9 23 dni temu

  " (...) w nowym, atrakcyjnym wizualnie wydaniu." No to już strzelacie sobie w kolano. Książki mają swój klimat lat 60-70 i to jest - dla mnie - bardzo ważne. Przenoszenie wydarzeń i tworzenie nowego wydania jest bez sensu. Pewnie Tomasz będzie jeździł nowoczesną odpicowaną furą, będzie lokowanie produktu i inne współczesne bzdety

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bezprym 8 29 dni temu

  Oby ekranizację były jak najbliższe literackiemu pierwowzorowi a wehikuł nie był rodem z kosmosu jak w niektórych ekranizacjach.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mario 7 miesiąc temu

  Jeżeli ten samochód na foto jest z tego filmu to od razu niech sobie radzą spokój,to nie przygody Bolka i Lolka..te czasy trzeba rozumieć

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alex44pl 6 miesiąc temu

  Nie. To jest kadr z filmu z 1987 roku. Fajna obsada, a i scenariusz nie najgorszy, ale zrealizowane tak masakrycznie, że nie dało się tego oglądać. Mam nadzieję, że tym razem pójdą bliżej filmów z Mikulskim, a jak najdalej od tych z Krukowskim (1986 i 1991). Tego z Markiem Wysockim (1988) nie widziałem, więc nie wiem, jak wyszło.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As 5 miesiąc temu

  Grę powinni zrobić

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pani Janeczek 4 miesiąc temuocena: 100% 

  Pozdrawiam pisarza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafał Cezary 3 miesiąc temuocena: 100% 

  Wszystko będzie zależało od scenarzysty. Kilka adaptacji było totalnie nietrafionych. Oby Orphan Studio nie powieliło tych błędów. Czekam z niecierpliwością na premierę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chris 2 miesiąc temuocena: 50% 

  wyspa złoczyńców to katastrofa ? A to dlaczego. Świetny film

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As 1 miesiąc temuocena: 25% 

  W sumie masz rację. Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic, Pan Samochodzik i zagadki Fromborka czy Wyspa złoczyńców to katastrofa. Trochę lepiej Niewidzialny dwór, a najlepsze to serial o Templariuszach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4088 sekundy