REKLAMApluszak
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ1 października 2021, 12:22 komentarzy 10

(Fot. PKS Iława.)

Jeszcze niedawno 2,20 zł, a dzisiaj 4,50 zł kosztuje jednorazowy przejazd dziecka w wieku szkolnym autobusem komunikacji publicznej z Wikielca do Iławy.

Obecnie stosowna ulga obowiązuje tylko w przypadku zakupu biletu miesięcznego, dowiedział się portal www.infoilawa.pl

Dokładnie miesiąc temu, 1 września, dokonały się zmiany w zakresie organizacji autobusowego transportu publicznego pomiędzy miastem Iława a większością miejscowości w gminie wiejskiej. Organizatorem tego transportu jest teraz gmina wiejska Iława (wcześniej: miasto Iława), a operatorem PKS Iława (wcześniej: ZKM Iława).

Zaszły pewne zmiany w zakresie cen biletów, o czym informuje nas Czytelnik.

- Prosiłbym o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji z połączeniami PKS szkolnymi Radomek/Wikielec/Iława. Wcześniejsze połączenia były wykonywane przez ZKM, gdzie cena biletu ulgowego dla dzieci wynosiła 2,20 zł. W tej chwili PKS żąda 4,50 zł (za przejazd z Wikielca do Iławy) i nie przestrzega ustawowych zniżek dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym - napisał mężczyzna.

Poprosiliśmy Urząd Gminy o komentarz. Gmina przestrzega ulgi ustawowej, ale aby skorzystać z ulgi dla dzieci i młodzieży szkolnej, trzeba kupić bilet miesięczny, bilety jednorazowe nie są nią objęte; tak ustaliła Rada Gminy Iława - wynika z udzielonej nam odpowiedzi. Oto szczegóły w tym zakresie, które przygotował Andrzej Kozań, kierownik referatu techniczno-inwestycyjnego i zamówień publicznych w Urzędzie Gminy w Iławie:

- W odpowiedzi na pytanie czytelnika dotyczące stosowania ulg w przewozach świadczonych przez PKS na linii Radomek-Wikielec-Iława informuję, że zgodnie z  art. 5 poz. 1 ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego z dnia 19 czerwca 1992r. (Dz.U.02.175.1440 ze zm.) oraz par. 1 poz. 4 w tabeli uchwały Nr XXX/300/21 Rady Gminy Iława z dnia 30 czerwca 2021 w sprawie ustanowienia uprawnień do zwolnień i ulg za przejazdy wykonywane gminnym transportem zbiorowym, którego organizatorem jest Gmina Iława, dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej- publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia posiadają uprawnienie do 49% ulgi w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie imiennych biletów miesięcznych. Cena biletu miesięcznego z ulgą wynosi na tej trasie 79,05 zł. Gmina przestrzega ulgi ustawowej.

Jest prawna możliwość, aby - tak, jak to ma miejsce w ZKM - wprowadzić ulgę obejmującą także przejazdy jednorazowe, ale nad tematem musiałaby się pochylić i przyjąć stosowną uchwałę Rada Gminy Iława. Wtedy mniej zapłaciłby pasażer, ale więcej trzeba byłoby dołożyć do organizacji tego transportu z publicznej kasy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~witek 10 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Może nasz wójt da więcej kasy na GKS Wikelec!!! tam sypie Kasą aż miło a dzieci młode zdrowe to niech przez las pieszo biegajo ;)))))

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pasażer 9 7 miesięcy temu

  Na pierdoły to gmina ma na imprezy na wyjazdy integracyjneNiedawno wszyscy przyklaskiwali wójtowi jaki to on super że autobusy będąDlaczego nie wspomniał o tym na zebraniach wiejskich?Niech się w końcu jego przydupasy czyli radmi wypowiedza na temat tego wszystkiegoPrzepraszam przydupasy nic nie mogę powiedzieć bo trzymają mu palec w dupie.Chwilę zlikwiduje autobusy bo powie że są nierentowne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ze...wsi... 8 7 miesięcy temuocena: 64% 

  Wstyd wójcie. Czas odejść. Tyle pieniędzy teraz. I jeszcze te autobusy. Kiedyś jeździliśmy miastowymi, nowymi a teraz? Cofamy się.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 7 7 miesięcy temuocena: 68% 

  Panie Wójcie nie popisał się Pan. Nie liczy się Pan z wyborami, najważniejsze, żeby kasa się zgadzała

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wrrrr... 6 7 miesięcy temuocena: 67% 

  PKS Iława to porażka. Poranny autobus o 7 z Kisielic, codziennie ten sam scenariusz: Autobus już odjeżdżając z Ogrodzieńca jest pełny. W Jędrychowie pasażerowie wsiadając są "upychani", jadą sobie tak kawałek, potem autobus się zatrzymuje i następuje "przeładowywanie" pasażerów w drugi autobus. Następnie jakiś dziwny objazd i dopiero do Iławy. A o kasie PKS już nie wspomnę. Trzeba klękać na chodniku żeby porozumieć się z panią wewnątrz budynku. Pani nie słucha co się do niej mówi, jakieś dziwne odzywki z jej strony to chyba norma. Sorry PKS, ale jest XXI wiek i świnie się transportuje z większym szacunkiem niż wy przewozicie pasażerów. Za to kierowcy są bardzo mili i cierpliwi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 5 7 miesięcy temuocena: 38% 

  Do Wrrr ... nie ładnie wylewać swoje żale na forum i donosić nawet nie potrafisz się podpisać pod swoimi wypocinami imieniem i nazwiskiem .Pani w okienku jest przemiła to chyba Pan ma jakiś problem i dziwne zachowanie .Nie pasuje PKS Iława zawsze można kupić sobie samochód lub rower i po problemie jak za drogo i nie komfortowo drogi Panie Incognito .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Asia 4 7 miesięcy temuocena: 62% 

  Brawo gmina!! Dotacje na piłkę są a na dojazd do szkoły to szkoda dokładać.Wstyd!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alek 3 7 miesięcy temuocena: 83% 

  Od kiedy to Gmina ma kupować bilety mieszkańcom. Jeszcze mało dostajecie 500+ 300+ to za dużo 4.5 z bilet. Jakoś na cpn nikt nie pyta czemu takie drogie paliwo , tylko tankuje i odjeżdża

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~są różne wersje 2 7 miesięcy temuocena: 47% 

  zaraz wyjdzie, że taniej taksówką

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Absolwent 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Nie muszą jeździć można spacerkiem jak za dawnych lat

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.3841 sekundy