REKLAMAZDZ
REKLAMAPellet
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 października 2021, 14:53 komentarzy 9

(Fot. materiały GDDKiA Olsztyn.)

Komisja przetargowa zakończyła prace nad oceną ofert złożonych w przetargu na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z materiałami do decyzji środowiskowej dla około 90 km drogi ekspresowej S5 między Ostródą a Grudziądzem. 

Najkorzystniejszą ofertę, z ceną 17 512 125,00 zł, zaproponowało konsorcjum w składzie: TRAKT Sp. z o.o. Sp.k. (lider) oraz TRAKT Sp. z o.o. (partner) i z tym podmiotem GDDKiA zamierza podpisać umowę.

Kiedy umowa?

Pozostali wykonawcy startujący w przetargu mają czas do 14 października br. na wniesienie ewentualnych odwołań. Jeśli w tym czasie nie wpłyną odwołania, będzie można przystąpić do podpisania umowy z wybranym wykonawcą. W postępowaniu przyjęto następujące kryteria oceny ofert: cena (60 proc.), zespół projektowy (40 proc.).

Wybrany wykonawca otrzymał maksymalną liczbę punktów. Na realizację zamówienia ma 30 miesięcy, liczone od dnia zawarcia umowy do dnia przekazania wszystkich opracowań do odbioru.

Powstaną warianty przebiegu przyszłej S5

W ubiegłym roku zakończyły się prace nad Studium korytarzowym dla tej drogi, które jest materiałem wyjściowym do wykonania kolejnego, bardziej szczegółowego opracowania, czyli STEŚ. 

Z czterech proponowanych korytarzy, po przedstawieniu ich m.in. przedstawicielom samorządu terytorialnego, do dalszych prac wskazano dwa, o szerokości kilku kilometrów każdy.

Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego początkiem przyszłej trasy będzie budowany obecnie odcinek S5 Ornowo - Wirwajdy. Jeden z korytarzy biegnie w pobliżu Iławy, drugi w okolicy Lubawy.

W woj. kujawsko-pomorskim na większości przebiegu korytarze pokrywają się, a planowana S5 może połączyć się z autostradą A1 na istniejącym węźle Grudziądz lub na południe od tego miasta. Projektanci, pracując nad dokumentacją STEŚ, zaproponują kilka możliwych wariantów przebiegu przyszłej S5.

Wybór docelowego rozwiązania potwierdzony zostanie poprzez wydanie decyzji środowiskowych. Poprzedzi je szereg spotkań informacyjnych, podczas których pozyskane zostaną informacje od obywateli i przedstawicieli samorządów.

Ponadto regionalni dyrektorzy ochrony środowiska (RDOŚ w Olsztynie dla przebiegu drogi w województwie warmińsko-mazurskim i RDOŚ w Bydgoszczy dla przebiegu drogi w województwie kujawsko-pomorskim) przeprowadzą wymagane przepisami konsultacje społeczne.

Planowane koszty, terminy i zakres inwestycji

GDDKiA szacuje, że prace przygotowawcze, wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowych, zakończą się w 2028 r. Orientacyjny koszt tych prac wyniesie około 33 mln zł. Koszt projektu i budowy drogi ekspresowej S5 pomiędzy Ostródą i Grudziądzem szacowany jest na ponad 5 mld zł. Przewiduje się, że zakończenie budowy nastąpi w roku 2032.

W ramach inwestycji planowana jest budowa dwujezdniowej drogi ekspresowej, dróg serwisowych, węzłów drogowych oraz obiektów inżynierskich. Powstaną także urządzenia ochrony środowiska, odwodnienie i oświetlenie drogi, elementy obsługi ruchu pieszego i rowerowego oraz urządzenia BRD i zarządzania ruchem. Prace przewidują również zagospodarowanie zieleni, przebudowę dróg innych kategorii i przebudowę infrastruktury kolidującej z inwestycją. W ramach zadania zbudowane zostaną także Obwody Utrzymania Drogi i Miejsca Obsługi Podróżnych, których liczba i lokalizacja zostanie ustalona po opracowaniu STEŚ.

Cel inwestycji

Nowy odcinek S5 połączy drogę ekspresową S7 (Ostróda) z autostradą A1 (Grudziądz). Dzięki temu powstanie korytarz transportowy wschód-zachód i tym samym strategiczne połączenie głównych ośrodków gospodarczych regionu. Ważnym elementem jest także możliwość przeniesienia ruchu tranzytowego poza obszary zurbanizowane, co usprawni przewozy towarowe, odciąży sieć drogową przechodzącą przez centra miast i poprawi warunki życia mieszkańców. 

Dzięki planowanej inwestycji poprawią się również warunki jazdy i bezpieczeństwo użytkowników dróg. Nastąpi też podwyższenie średnich prędkości przejazdu, co wpłynie na skrócenie czasu podróży. Prognozowane średniodobowe natężenie ruchu na planowanej drodze ekspresowej S5 w roku 2048 wyniesie blisko 23 tys. pojazdów.

GDDKiA Olsztyn/red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPS QUALITY

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Lubawiak 9 8 miesięcy temu

  Droga przy Lubawie ma uzasadnienie gospodarcze i ekonomiczne. Poprowadzenie drogi przy Iławie będzie tylko z pobudek politycznych .Bez żadnej zasadności pokierowane myśleniem Iławskim że wyjdą z marazmu gospodarczego i rozwoju dzięki tej drodze .Ta droga jak i wszystkie urzędy skupione w ramach powiatu nie pomogą temu miastu. Jeśli nie ma gospodarności i chęci współdziałania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lubawiak 8 8 miesięcy temu

  Droga przy Lubawie ma uzasadnienie gospodarcze i ekonomiczne. Poprowadzenie drogi przy Iławie będzie tylko z pobudek politycznych .Bez żadnej zasadności pokierowane myśleniem Iławskim że wyjdą z marazmu gospodarczego i rozwoju dzięki tej drodze .Ta droga jak i wszystkie urzędy skupione w ramach powiatu nie pomogą temu miastu. Jeśli nie ma gospodarności i chęci współdziałania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~też kierowca 7 ponad rok temuocena: 59% 

  Coś trudno zrozumieć - biurokratyczna mitręga nad przygotowaniem budowy odcinka drogi ekspresowej ma trwać 7 lat, a sama budowa 4 lata. Przecież to jest postawienie sprawy na głowie. Lub jej odwlekanie w nieskończoność. Pamiętajmy że przygotowanie budowy kilku kilometrów drogi z Wirwajd do trasy S7 trwało z okładem chyba 5 lat. A tu chodzi o odcinek wielokrotnie dłuższy. Więc czekaj tatka ok 20 latek. Jeśli nie więcej. Albo jeśli w ogóle...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jabłko 6 ponad rok temuocena: 50% 

  kierowco - a czy ty jak jeździsz to się zastanawiasz czy jedziesz po terenie, na którym było kiedyś pole, które trzeba wykupić od rolnika, las, dolina rzeki w której trzeba zrobić spustoszenie, że stał czyjś dom, z którego trzeba kogoś wysiedlić, trzeba zabrac komuś ogródek - myślisz że to się zrobi samo?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~drogowiec 5 ponad rok temuocena: 57% 

  Droga ma służyć lata to i trzeb ją przemyśleć. Każdy przemyślany projekt to jest konkretna robota i to trwa. Bardzo często projekt zajmuje więcej czasu niż samo wykonanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~lsu 4 ponad rok temuocena: 92% 

  Iławscy politycy - wariant iławski MUSI wygrać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Berta 3 ponad rok temuocena: 33% 

  Chyba raczej się zdziwisz... Wygra opcja lubawska... bez obwodnicy Iławy... zobaczysz...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bojar 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Brawo! Szkoda tylko, ze tak długo to potrwa, ekspresówką do stolicy województwa (i to nie po "całości") pomkniemy za 11 lat. Ale zawsze to jakaś nadzieja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uważny 1 ponad rok temuocena: 100% 

  Dojazd do Olsztyna, od Ostródy S7 i od Olsztynka S51. S5 będzie miała swój koniec w Ostródzie. Droga krajowa nr 16 na odcinku Ostróda - Olsztyn pozostanie taka "wiejska"...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMApolzbyt
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMASzkoła2
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5375 sekundy