REKLAMAprofi
REKLAMAORKA
wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 października 2021, 13:30 komentarzy 4

(Fot. GOK Laseczno.)

W dniu 2 października br. Gminny Ośrodek Kultury w Lasecznie, korzystając z gościnności „Agroturystyki Skansen Pomezania” w Kałdunach, zorganizował konferencję pn. „Jak zachować tradycje kultury ludowej Warmii i Mazur”. 

Konferencja zgromadziła ludzi kultury, rękodzielnictwa, lokalnych artystów i kolekcjonerów. Moderatorem konferencji była dyrektor GOK Grażyna Piękos, która dokonując otwarcia, przywitała publiczność, a szczególnie zaproszonych gości: Przewodniczącą Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bernadetę Hordejuk, Sekretarza UG Iława Krzysztofa Bądkowskiego, Dyrektora Suskiego Ośrodka Kultury Piotra Pancera, prelegentów - Anitę Romulewicz z WBP Olsztyn i Henryka Plisa – lokalnego historyka, twórców kultury - pisarkę i poetkę Ninę Drej, rzeźbiarza Marka Kałużę, syna rzeźbiarza ludowego Józefa Kuleszy i księdza dziekana Adama Olszewskiego. 

Program konferencji zawierał: wystąpienie Anety Romulewicz pt. „Dziedzictwo i tożsamość, co to takiego?”, prelekcję Henryka Plisa pt. „Co zostało z tamtych lat i jak to ochronić” oraz prezentację multimedialną Grażyny Piękos „Kultura ludowa w gminie Iława”. Poza programem swoje reminiscencje dotyczące historii mieszkańców tych ziem, przybyłych z innych regionów, przedstawił sekretarz Krzysztof Bądkowski.

Pomiędzy wystąpieniami zaprezentowały się dwa zespoły ludowe, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie: „Gosposie” i „Dzieci Ziemi Iławskiej”. W ich wykonaniu publiczność usłyszała pieśni warmińskie, mazurskie i kilka spoza naszego regionu. Na uwagę zasługuje fakt, że dwie spośród nich były autorstwa założyciela i kierownika zespołu dziecięcego Grażyny Piękos.

Organizatorzy zadbali o poczęstunek, który przygotowało KGW Kałduny pod kierunkiem sołtysa Kałdun Danieli Wysockiej.

Konferencji towarzyszyły warsztaty z metaloplastyki (kowalstwo artystyczne), prowadzone przez Rafała Szulca, gdzie można było spróbować swoich sił z użyciem młota kowalskiego i imponującego kowadła, oczywiście z zachowaniem należytych środków BHP.

Gminny Ośrodek Kultury pragnie serdecznie podziękować państwu Agnieszce i Waldemarowi Wysockim za udostępnienie wspaniałego miejsca na konferencję, wsparcie w organizacji przedsięwzięcia, miłą atmosferę, KGW Kałduny za wspaniałe potrawy, a pani Agnieszce Janiszewskiej z Laseczna za wyborne ciasta.

Tekst i zdjęcia: GOK Laseczno.
Publikacja Urzędu Gminy w Iławie.

REKLAMAGaleria

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~ioh 4 miesiąc temuocena: 50% 

  Przecież kultura ludowa ma się świetnie - nazywa się "disko-polo".A do jakich wniosków doszło szacowne grono, bo tego zabrakło w tej relacji?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zagłodzony 3 miesiąc temuocena: 63% 

  Kultura ludowa to muzyka Szopena. Pewien murarz w latach 70-tych rzekł do mnie: "Gdyby mi kazano słuchać tej muzyki, to bym się chyba z łańcucha zerwał".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ioh 2 miesiąc temuocena: 45% 

  To po diabła piszą o konferencji?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taka prawda 1 miesiąc temuocena: 27% 

  Przecież tu nie chodziło o jakieś wnioski, chodziło tylko o samo spotkanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZdrowo nacudowane
REKLAMAMotomikołaje
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5766 sekundy