REKLAMAprofi
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 października 2021, 10:01 komentarzy 2

(Zdjęcia: UG Lubawa.)

Żołnierze 3. Batalionu Drogowo-Mostowego z Chełmna wyremontowali przeprawę mostową w Raczku w gminie Lubawa. Drewniana kładka na rzece Drwęcy ponownie umożliwia mieszkańcom i turystom bezpieczne przejście na drugą stronę rzeki.

Procedura przygotowawcza do wykonania przez wojsko remontu kładki w Raczku rozpoczęła się już w 2020 roku. Wójt Gminy Lubawa wystąpił m.in. do Generalnego Dowództwa Sił Zbrojnych o wydanie zgody na przeprowadzenie prac. Do realizacji zadania wytypowany został 3. Batalion Drogowo-Mostowy z Chełmna, a termin remontu ustalono na rok 2021.

Żołnierze wyremontowali kładkę na Drwęcy.

Ilość zdjęć 12

We wrześniu powstała przeprawa o długości 24 metrów bieżących i szerokości 2 metrów. Kładka wykonana została w ramach ćwiczeń, w technologii montażu elementów z konstrukcji drewnianej. Do jej budowy użyto przede wszystkim modrzewia pochodzącego z tartaku w Rodzonem. Drewno modrzewiowe jest bardzo wytrzymałe i trwałe, dlatego też jest ono pierwszorzędnym drewnem budulcowym.

Całość zadania realizowało 13 żołnierzy z Jednostki Wojskowej nr 3136 z siedzibą w Chełmnie przy użyciu sprzętu należącego do wojska. Dzięki realizacji takich prac żołnierze uczą się i nabierają doświadczenia.

Inwestycję realizowała Gmina Lubawa. Gmina pokryła koszty zakupu drewna, noclegów i wyżywienia żołnierzy. 

Kładka powstała w miejscu poprzedniej przeprawy, która w ramach remontu została całkowicie zdemontowana. Także tę przeprawę, w roku 2008, zbudowali żołnierze z tej samej jednostki w Chełmnie. Relację z uroczystości otwarcia mostu sprzed 13 lat można zobaczyć na archiwalnym materiale wideo, dostępnym w zbiorach Encyklopedii Warmii i Mazur.

UG Lubawa/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: UG Lubawa.
Wideo: Encyklopedia Warmii i Mazur.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATom-bet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~brawo 2 12 dni temuocena: 100% 

    Brawo panowie mundurowi - kładka piękna.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~bolo 1 12 dni temuocena: 67% 

    Zawsze jeździłem nią na Kazanice z Ławic przez tzw. Papiernię. Proponuję dojechać do Ławic od strony Dziarn, w Ławicacach przy spożywczaku jedźcie w prawo do lasu. Przez las szeroką leśną drogą, a mo ze obecnie coś utwardzona, dojedziesz do Papierni, gdzie udaj się w lewo na kładkę przez Drwęcę. Dalej na Raczek, gdzie urodziła się nasza sportcmenka kulomiotka; z RaczkA do Kazanic, stylowy kościółek, by dalej ruszyć na Gromoty gdzie jesteście 12 km od Iławy, ale przez Kałduny.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAbako
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMATelefon zaufania
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6228 sekundy