REKLAMAZDZ
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ12 października 2021, 13:08 komentarzy 10

(Fot. Info Iława.)

Na prośbę Czytelnika interweniowaliśmy w Wodach Polskich w sprawie uschniętej olchy nad Iławką, na Wyspie Młyńskiej w Iławie.

To teren nadrzeczny, zarządzany przez RZGW w Gdańsku, stąd właśnie taki adresat zapytania.

Iławianin, który zgłosił tę sprawę, nie ma wątpliwości, że suche drzewo zagraża użytkownikom Wyspy.

- Tuż obok znajdują się urządzenia placu zabaw. Ta sucha olcha kołysze się nawet na niewielkim wietrze, w końcu spadnie na jakieś dziecko i będzie nieszczęście - obawia się Czytelnik.

Sprawę konsultowaliśmy z Wodami Polskimi. Rządowa agencja oceniła, że olcha faktycznie kwalifikuje się do wycinki, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.

- Wspomniane drzewo jest wskazane do wycięcia i zostało to ujęte w planie robót utrzymaniowych w tym regionie. Ze względu jednak na brak bezpośredniego zagrożenia prace te będą wykonane po zadaniach bardziej priorytetowych, ze względów bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - skomentował dla portalu www.infoilawa.pl zespół komunikacji społecznej RZGW w Gdańsku.

Jednostka potwierdziła nam też, że raz już ubiegła się o pozwolenie na wycinkę tego drzewa, urząd miasta udzielił zgody, ale drzewo nie zostało wycięte.

- Wydane w przeszłości pozwolenie na wycinkę nie mogło być wykorzystane z powodu spiętrzenia innych prac istotnych dla gospodarki wodnej w regionie - podał gdański RZGW. - Termin usunięcia wspomnianego drzewa jest o tyle trudny do określenia, że wymagania władz miejskich co do kompensacyjnych nasadzeń są dość wygórowane. Ich spełnienie wymaga zwiększonych nakładów finansowych i osobowych, co może wydłużyć czas realizacji. Obecnie będziemy ubiegać się o pozwolenie na wycięcie drzewa na nowych warunkach - zapowiadają przedstawiciele Wód Polskich. 

Pytania w sprawie problematycznego drzewa skierowaliśmy też do ratusza. Pytaliśmy m.in. o to, w jaki sposób jest zabezpieczany sąsiadujący z suchą olchą miejski plac zabaw. Była tam umieszczana taśma zabezpieczająca, która jednak była systematycznie zrywana; później na ławce umieszczono ostrzeżenie przed spadającymi gałęziami. Na nasze pytania urząd jeszcze nie odpowiedział.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

9Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~xv 9 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Drzewa rosnące nad rzekami nie należą do samorządów a Wód Polskich. ZA komuny przyjechał chłop z piłami i w dzień nie było suchych drzew ani konarów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marmoto 8 8 miesięcy temuocena: 100% 

  W parku przy żabie są dwa suche drzewa ..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytanie ze zrozumieniem 7 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Trzeba czytać odpowiedź Wód Polskich ze zrozumieniem: "Po co zawracacie nam głowę? Sprawę groźnego drzewa w jakiejś tam Iławie mamy wiadomo gdzie. A niech się wali. Guzik nas to obchodzi. Sami sobie zróbcie z tym porządek. A jak komuś spadnie na głowę to i tak się ze wszystkiego wyłgamy. Bo przecież udajemy, że zajmujemy się na pracami przeciwpowodziowymi. A po co mamy robić je na poważnie, skoro nie ma powodzi? I to by było na tyle."

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Waldek 6 8 miesięcy temuocena: 100% 

  W Iławie jest pełno suchych drzew i wszyscy mają to gdzieś jest świerk na wyspie młyńskiej obok fontanny, na górce za Smoczą Jamą gałęzie same spadają. Deptak od strony Tiffi też jest kilka egzemplarzy uschniętych drzew .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Praktyk samorządowy 5 8 miesięcy temuocena: 86% 

  Najlepiej jakby stało się to co z gapą na stadionie. Wiatr zdmuchnął, sprawców nie znaleziono. I problem z głowy. A jak urzędy się zaczną wymieniać papierami to dwa lata będzie konar wisiał nad głowami.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łaskawy 4 8 miesięcy temuocena: 60% 

  Wytnijta te wierzbę przy okazji, symbol rządów burmistrza

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Netto 3 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Koło Netto też suche drzewo - tuż przy ulicy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamila 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  (...) zaraz sie sprawa zajmnie. Za rok bedzie usuniete.

  Edytowany: 8 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 1 8 miesięcy temuocena: 63% 

  Ważniejsze są potęzne konary wyratające z wierzby, której rada miasta nie nadała imienia. Ale ulokowanao 20 m od tej wierzby pochwalną tablicę. Nie będę pisał co było dalej, ale wiadomo, ze taki sam wypadek może zdarzyć sie i tam.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApolkolonie
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 2.0535 sekundy