REKLAMAprofi
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ13 października 2021, 14:55 komentarzy 22
Lipowy Dwór, ul. Sucharskiego. Tutaj, w sąsiedztwie orlika, powstaje nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie, placówki dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.

Lipowy Dwór, ul. Sucharskiego. Tutaj, w sąsiedztwie orlika, powstaje nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Iławie, placówki dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. (Fot. MK Film Studio Iława.)

Iława. W cieniu szalejącej inflacji finiszuje wielka budowa na Lipowym Dworze w Iławie.


Zaawansowanie budowy nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego określa się już na 95%. Tę inwestycyjną ostatnią prostą zakłóciły jednak galopujące ceny materiałów budowlanych. Wykonawca zwrócił się do inwestora, samorządu Powiatu Iławskiego o dodatkowe finansowanie. Starosta przyznał, że jest to działanie uzasadnione, ale dokładną kwotę, jaką powiat zgodzi się dołożyć, poznamy dopiero po negocjacjach i weryfikacji faktur.


Jak przypomniał starosta, umowę z wykonawcą inwestycji, trwającej na ulicy Sucharskiego na Lipowym Dworze w Iławie, podpisano w 2019 roku.

- W ówczesnym czasie nikomu nie przyszło do głowy, że będziemy zmagali się po drodze z pandemią Covid-19 i również z szalejącym wzrostem cen materiałów i usług - mówił Bartosz Bielawski. - Zwłaszcza materiały, jak sami Państwo wiecie, zdrożały diametralnie. W związku z tym doszło do takiej sytuacji, że główny wykonawca zwrócił się do nas z prośbą o zwiększenie kwoty za wykonawstwo specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego. 

Samorząd Powiatu Iławskiego nie jest w tym problemie osamotniony.

- Wielu wykonawców inwestycji zaczęło się domagać większego wynagrodzenia - podkreślił starosta. - Wzrost cen niektórych materiałów, w tym stali, czy drewna, jest kilkukrotny. Wykonawca ma prawo czuć potrzebę zwiększenia tych kosztów.

Odpowiedział na tę sytuację prezes Urzędu Zamówień Publicznych, wydając interpretację, zgodnie z którą inwestor może zwiększyć, z powodu inflacji, finansowanie zleconych zadań nawet o 50%.

- W naszym przypadku wykonawca zgłosił roszczenia na poziomie 2 mln zł netto - podał Bartosz Bielawski.

Ponieważ chodzi o publiczne środki, powiatowy samorząd poprosił wykonawcę, aby ten udokumentował wzrost kosztów na podstawie faktur zakupowych; te dokumenty zostały poddane weryfikacji. Są to, jak mówił starosta, całe pliki faktur. Samorządowiec dodał, że inwestycja jest prawidłowo i na bieżąco rozliczana:

- Chciałbym kategorycznie podkreślić, że do tej pory harmonogram prac jest realizowany. Prac, jak i również zapłaty za wykonaną pracę i materiały. Nie ma prac, za które byśmy nie zapłacili, ale również nie ma zaangażowanych środków za prace, które by były niewykonane. Na tę chwilę wszystko przebiega na bieżąco, zgodnie z umową. Wykonawstwo jest zaangażowane na poziomie 95% i takie też są przelane wykonawcy środki, zgodnie z harmonogramem i z rzeczywistym wykonaniem.

Jak podał starosta, w sprawie zgłoszonej potrzeby zwiększenia finansowania trwają negocjacje. Najprawdopodobniej podczas następnej sesji, po weryfikacji przedłożonych przez wykonawcę dokumentów, radzie zostanie przedstawiona kwota, jaką trzeba będzie dołożyć, aby ukończyć tę inwestycję.


Trwający pierwszy etap budowy nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego polega na budowie bryły szkoły. Wartość umowy podpisanej z wykonawcą, Firmą Budowlaną UNIB z Ostródy, opiewa na 22 mln 268 590,60 zł. W tej samej umowie termin zakończenia prac został ustalony na 29 października 2021r.


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

22Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Sosiadka 22 11 miesięcy temu

  Gdy chodze z psem na spacer koło tej szkoły to widzę samych alkoholików a nie pracowników asz się przewracają takie pijane. Widac na co są potrzebne pieniądze śmiech na sali.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gruszka 21 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Ta szkoła to poraszka pęknięcia ścian są takie że rękę można wsadzić inwestor nie co z tym robić i on chce 2banki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~śmiech 20 11 miesięcy temuocena: 100% 

  do oddania inwestycji pozostały 2 tygodnie !!! to teraz trzeba dokładać, bo wykonawca ŻĄDA ?czego ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kabaret 19 11 miesięcy temuocena: 100% 

  zadaniem wykonawcy jest wykonać w terminie to na co się zgodził w umowie ! a żądania niech schowa dla siebie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Byla ilawianka 18 11 miesięcy temuocena: 11% 

  Szkola dla ELYTY Ilawskiej , gdziez by dzieci z lipowego z plebsem w jednej sali

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do byłej 17 11 miesięcy temuocena: 100% 

  oj , widać ,,,, byłaś Iławianką ? ,,, bo napisałaś o PLEBSIE O ELYCIE , czyli nie masz zielonego pojęcia o czy piszesz .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cyrk ! 16 11 miesięcy temuocena: 100% 

  cyrk !

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 15 11 miesięcy temuocena: 100% 

  A ja zażądałem od pracodawcy większą wypłatę, bo ceny strasznie wzrosły. I wiecie co on na to? ... Właśnie szukam nowej pracy :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ale jaja 14 11 miesięcy temuocena: 100% 

  to US powinien prześwietlić PITY i faktury tego wykonawcy ,,,,,, skoro ceny tak strasznie wzrosły.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ppp 13 11 miesięcy temuocena: 90% 

  iławianinCo to za cyrk żeby Starosta bez decyzji Sądu godził się na podwyższenie wynagrodzenia ryczałtowego wyłonionego w przetargu Wykonawcy . A gdzie dyscyplina finansów publicznych , wygląda mi to na niebywały skandal nikt kto odrobinę ma do czynienie z ustawą o finansach publicznych nie powinien wypowiadać się w mediach że tak Wykonawcy się należą dodatkowe pieniądze totalna kompromitacja pana Starosty . Proszę bardzo niech wykonawca dokończy całą inwestycje i wtedy niech idzie na drogę Sądową i jeśli wyrok Sądu będzie że Starostwo ma dopłacić to OK . Ciekawe jak by Materiały potaniały to Wykonawca oddałby różnicę ???. W żadnym wypadku Radni nie powinni się zgodzić na żądania Wykonawcy .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~??? 12 11 miesięcy temuocena: 89% 

  ceny szaleją ??? w głowie wykonawcy ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szatan z 7-mej 11 11 miesięcy temuocena: 92% 

  przede wszystkim rozbraja mnie stwierdzenie , że WYKONAWCA ZAŻĄDAŁ DODATKOWYCH PIENIĘDZY ??? wykonawca powinien się bujać , żeby dokończyć inwestycję w umownym terminie !!! bo jeżeli nie zdąży to Starostwo powinno zastosować kary umowne . 1 dzień spóźnienia ,,,, to ile ???

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~szatan z siódmej klasy 10 11 miesięcy temuocena: 93% 

  jak na koniec października wykonawca wyłoniony w przetargu publicznym ogłosi , że nie zdążył w terminie , bo zabrakło kaski ? to po diabła wziął to zadanie ? teraz Starostwo ma sprawdzać faktury ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As 9 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Za te 2 miliony może lepiej ze 4 dodatkowych lekarzy zatrudnić w szpitalu choć na rok?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uczen 8 11 miesięcy temuocena: 79% 

  2 mln zł to niezła kwota, wykonawcy zawsze muszą przewidzieć okoliczności różnego rodzaju, wygrał z tą ceną przetarg, niech się martwi. Ciekawe jak teraz pozostałe jednostki podlegające starostwau np szkoly mają funkcjonować, proszę zapytać w starostwie jakie cięcia zarządził, na nic nie ma, ale u siebie to nie. U nich gra i te tłumaczenia, bo .....pandemia.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~As 7 11 miesięcy temuocena: 82% 

  IPB też podnosi ceny mieszkań ludziom którzy kupili dziurę w ziemi i czekają na wybudowanie? Chyba nie. Pan Starosta jest już na tak bo to z naszych pieniędzy. Ciekawe czy do swojego nowego domu lub mieszkania tak chętnie by dokładał np. kilkadziesiąt tysięcy złotych. A co z firmami które też startowały do przetargu i zakładały wzrost cen i przez to przegrały?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Z 6 11 miesięcy temuocena: 66% 

  Śmierdząca sprawa. Jeśli wykonawca wyszedł na minus i dołożył do inwestycji te 2 bańki to mu można dać. Jeśli jest zysk, ale mniejszy o 2 bańki to nie. Są duże pieniądze to i ryzyko jest. Gdyby udało mu się zakończyć o 2 bańki taniej inwestycję niż zakładał to oddałby Starostwie pieniądze? Raczej nie ma takiej opcji. Trzeba obserwować i patrzeć na ręce.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 5 11 miesięcy temuocena: 78% 

  Kto nam oddaje pieniądze za szalejące ceny? Masz umowę o pracę lub w umowach z podwykonawcami na stałą kwotę czy waloryzowaną o wskaźnik inflacji?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uczeń 2 4 11 miesięcy temuocena: 50% 

  A czy zdążą oddać budynek do 29 października ??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~uczeń 3 3 11 miesięcy temuocena: 51% 

  jak nie zdążą to potrącić karę za niedotrzymanie terminu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uczeń 2 11 miesięcy temuocena: 59% 

  Pisałem nie budować tej szkoły. Przy szkołach masowych zrobić 1 klasę dla mniej zdolnych i nie było by tego problemu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mama 1 11 miesięcy temuocena: 55% 

  Widać nie masz pojęcia kto uczy się w tej szkole.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAZajazd
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4626 sekundy