REKLAMAReporter2
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 października 2021, 13:48 komentarzy 6
Problematyczna huśtawka, którą trzeba było trzymać pod kluczem, już zniknęła z Wyspy Młyńskiej. Stanie tu inna huśtawka integracyjna.

Problematyczna huśtawka, którą trzeba było trzymać pod kluczem, już zniknęła z Wyspy Młyńskiej. Stanie tu inna huśtawka integracyjna. (Fot. Info Iława.)

Huśtawka pod kluczem, dostępna wyłącznie po wezwaniu administratora? To brzmi absurdalnie, ale było faktem na Wyspie Młyńskiej w Iławie. Aby tę sytuację, będącą przyczyną "lawiny skarg" iławian, zakończyć, miasto - po przeróbce problematycznego urządzenia - przeniesie je w inne miejsce, a na Wyspie Młyńskiej pojawi się nowa huśtawka integracyjna, niewymagająca tak daleko idących środków ostrożności.

Na czym polegał problem z otoczoną ogrodzeniem, trzymaną pod kluczem huśtawką na Wyspie Młyńskiej, wyjaśnia na prośbę portalu www.infoilawa.pl inspektor z Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu Magdalena Szcześniak:

Huśtawka integracyjna na Wyspie Młyńskiej w Iławie została zamontowana na placu zabaw w ramach projektu dofinansowanego ze środków RPOWiM 2014-2020. Przed rozpoczęciem użytkowania huśtawki zlecona została kontrola pomontażowa, wykonana przez podmiot certyfikujący urządzenia placu zabaw i siłowni napowietrznych, wskutek której nałożono dodatkowe warunki użytkowania huśtawki wykluczające swobodny dostęp, tj.: wykonanie ogrodzenia huśtawki oraz jej użytkowanie wyłącznie pod nadzorem administratora placu zabaw. Powodem nałożenia tak restrykcyjnych warunków była głównie bardzo duża masa platformy huśtawki stwarzająca zagrożenie dla osób poruszających się wokół urządzenia w trakcie jego użytkowania i poważne wypadki, do których doszło przy korzystaniu z tego typu urządzeń na "otwartych placach zabaw" w kilku miastach. W praktyce kontrola spowodowała konieczność zatrudnienia osoby/osób sprawujących stałą opiekę nad użytkownikami huśtawki i udostępniających urządzenie według potrzeb. Gminy jednak nie stać na takie rozwiązanie i urządzenie zostało zablokowane, a jego użytkowanie możliwe jest wyłącznie po wezwaniu administratora i pod jego nadzorem. To ograniczenie spowodowało lawinę skarg mieszkańców Iławy, więc w Gminie zapadła decyzja o konieczności wymiany huśtawki. 

Jak się dowiedzieliśmy w urzędzie miasta, zdemontowana huśtawka zostanie przerobiona na "bocianie gniazdo" (z zachowaniem istniejącej konstrukcji wsporczej) i przeniesiona na teren Przedszkola Miejskiego Integracyjnego Nr 2 w Iławie w terminie do 30 października bieżącego roku. 

- Przeróbka urządzenia wynika głównie ze zmiany norm w okresie od pierwotnego montażu i braku możliwości uzyskania certyfikatu pomontażowego dla pierwotnej huśtawki, ale też celem Gminy jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników - uzasadnia Magdalena Szcześniak. - "Bocianie gniazdo" jest ulubionym urządzeniem zabawowym dzieci i mogą z niego korzystać zarówno dzieci niepełnosprawne, jak i w pełni sprawne, pod stałym nadzorem opiekunek przedszkolnych. 

Z kolei na Wyspie Młyńskiej, w miejscu zdemontowanej huśtawki, pojawi się inna huśtawka integracyjna, niestwarzająca zagrożeń w użytkowaniu i niewymagająca nadzoru administratora.

Na "usługę demontażu huśtawki integracyjnej w Iławie, jej przeróbki i montażu w innym miejscu" ratusz podpisał już umowę ze spółką Novum ze Szczytna. Wartość tego zadania opiewa na kwotę 11 122,40 zł.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~zniesmaczona. 5 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Na dzikiej plaży cały rok stał obtaśmowany, nie nadający się do użytku. Wybierają firmy krzaki, a pózniej krzaki się na nich wypinają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~No cóż 4 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Gdyby były użytkowane jak należy na pewno nie zostałyby zniszczone i obtaśmowane

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamila 3 7 miesięcy temuocena: 86% 

  W urzedzie miasta siedza same (...), którzy kompletnie nie maja pojęcia o placach zabaw.

  Edytowany: 7 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławiak 2 7 miesięcy temuocena: 80% 

  A kiedy zostaną zdemontowane nikomu nie potrzebne i niszczejące pawilony . Proponuję przenieść je i wykorzystać na jednej z uczęszczanych miejskich plaż.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tomek 1 7 miesięcy temuocena: 73% 

  To może nieco więcej tych urządzeń zabawowych bo jak na razie mamy ich jak na lekarstwo...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4845 sekundy