REKLAMAPatrz
SKOK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 października 2021, 14:35 komentarzy 26
Konferencja pod hasłem

Konferencja pod hasłem "Muzeum w Iławie - potrzeba i konieczność". (Fot. materiały organizatora.)

"Od 1,5 roku tylko teoretyzujemy", mówił podczas ostatniej sesji radny i miejski przewodnik Dariusz Paczkowski, niezadowolony z niesatysfakcjonujących jego zdaniem postępów w sprawie stworzenia w Iławie zapowiedzianego przez władze miasta regionalnego muzeum. Radny, który ten temat konsekwentnie śledzi, skrytykował też muzealną konferencję, jaka ostatnio odbyła się w Iławie.


Podczas tej konferencji, zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Iławskiej, na której - co przyznały władze miasta - frekwencja była "symboliczna", a którą dofinansowano z miejskiej kasy w kwocie 7 tysięcy złotych, eksperci zakwestionowali zasadność utworzenia iławskiego muzeum w willi na ulicy Mazurskiej 2 (chociaż prace w tym kierunku już się toczą). Wskazali inne lokalizacje - jedna, jak przypomniał radny Paczkowski, już wcześniej została odrzucona. Natomiast druga jest faktycznie teoretyczna, gdyż mowa jest o prywatnym terenie na Starym Mieście.


Mowa o konferencji pod hasłem "Muzeum w Iławie - potrzeba i konieczność", jaka odbyła się 15 października. Została ona zrealizowana jako zadanie publiczne współfinansowane ze środków miasta. Najpierw odbył się spacer, podczas którego przewodnikiem był dr Wiesław Skrobot, zatrudniony w 2020 roku na stanowisku pełnomocnika burmistrza Iławy ds. przestrzeni publicznej. Zwiedzano teren przykościelny - sąsiedztwo "czerwonego" kościoła, a także plac Starego Miasta. Tę drugą lokalizację uczestnicy konferencji wskazywali jako optymalną na przyszłe muzeum. Chodzi dokładnie o miejsce, gdzie znajduje się budynek - dawna siedziba przedszkola, czy - wcześniej - restauracji. Jak wskazywali, atutem jest tutaj lokalizacja, a także ogromne możliwości dla przyszłego muzeum, płynące z budowy od podstaw dedykowanego takim potrzebom budynku. Problem w tym, że ta nieruchomość nie należy do miasta, a cena zakupu opiewa na około 3 mln złotych. 

Druga część konferencji to wystąpienia zaproszonych ekspertów, wśród których byli: Małgorzata Buchholz-Todoroska z Sopotu - historyk sztuki, kurator wystaw i muzealnik (uczestniczyła m.in. w tworzeniu muzeów w Pelplinie i Sopocie), Antoni Bartosz z Krakowa - doktor nauk humanistycznych literaturoznawca, tłumacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Marek Rubnikowicz - historyk i archeolog, doktor nauk humanistycznych, w latach 2001-2002 Generalny Konserwator Zabytków, w latach 2007–2020 dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu, w latach 2018-2021 przewodniczący Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej. Szczególnie pierwsza z wymienionych prelegentów wypowiedziała się krytycznie o pomyśle lokacji przyszłego iławskiego muzeum w willi na ul. Mazurskiej. Wymieniła szereg problemów: od niesprzyjającej lokalizacji poza centrum miasta przez ogromne koszty i trudności, jakich może nastręczać idea przekształcenia pomieszczeń o charakterze mieszkalnym w przestrzeń wystawienniczą po ewentualne problemy ze spójnością koncepcji muzeum - np. jeśli w przedwojennej willi miałyby być prezentowane treści dotyczące historii średniowiecznych Prusów. Jej zdaniem najatrakcyjniejszą opcją jest budowa siedziby muzeum od podstaw. 
Zatem na muzealnej konferencji, współfinansowanej ze środków miejskich, zamysł stworzenia iławskiego muzeum na Mazurskiej został przez ekspertów w dużym stopniu skrytykowany. Sens organizacji takiej konferencji w czasie, gdy już rozpoczęły się prace w tym kierunku, podał w wątpliwość radny Dariusz Paczkowski

Dyskusja na ten temat przetoczyła się na forum iławskiego samorządu na ostatniej sesji.

- Chciałbym wiedzieć, dlaczego z naszych miejskich pieniędzy, z naszego budżetu, z naszych podatków zorganizowano niedawno konferencję, choć nazywanie tego konferencją jest może trochę nadużyciem, dotyczącą muzeum? Spotkanie odbyło się w piątek o godzinie 10:00; wtedy większość młodzieży jest w szkołach, dorośli, którzy by chcieli też wziąć udział, w pracy. I tak się zastanawiam, dla kogo była ta konferencja. Jaki był jej cel? Wiem, że kosztowała około 7 tysięcy złotych. Konferencja dla czterech, czy sześciu osób, które tam były, włączając w to panią burmistrz, z całym szacunkiem, to była chyba najdroższa konferencja, jaką zorganizowaliśmy w Iławie. Pojawiło się tam raptem parę osób. Czy ta godzina była trafiona? W Internecie obejrzały [tę konferencję] raptem 72 osoby. Czy był to trafiony pomysł, aby o takiej godzinie, w takim dniu, za takie pieniądze to organizować? Co tak naprawdę osiągnięto na tej konferencji? Apeluję do Państwa, aby z tym skończyć. To takie trochę pozorowanie działalności tego muzeum. Organizujemy konferencję, na którą przychodzi 5 osób. Może przeznaczmy jakieś pieniądze na dokumentację?

- Organizatorem konferencji było Towarzystwo Miłośników Ziemi Iławskiej. Wiem, że Pan jest członkiem tego towarzystwa, więc liczyłam, że Państwo będziecie brali udział - odpowiedziała radnemu wiceburmistrz Dorota Kamińska. - Trudno mi jest wypowiadać się w ich imieniu, natomiast sama też byłam tą godziną niezbyt usatysfakcjonowana. To wynikało z tego, jak nam przekazało towarzystwo, że było bardzo trudno zaprosić prelegentów na inny termin, inny czas. Konferencja w swoim założeniu miała być online, odbyła się jednak w wersji "analogowej", przy faktycznie symbolicznej frekwencji. Ja bym jednak nie podważała sensu takiej konferencji, dlatego że wybrzmiało tam bardzo dużo ważnych uwag, jeśli chodzi o samą formę muzeum, czemu ono ma służyć, dla kogo i gdzie ma powstać. Dużo mówiono o tym, że muzeum powinno być takim miejscem, które wychodzi 50 lat do przodu, a nie zamyka się w takim postrzeganiu muzeum, z jakim mieliśmy do czynienia 20-30 lat temu. Jest to muzeum otwarte, oparte na edukacji, na spotkaniach, ale też muzeum nietuzinkowe. Chodzi o znalezienie takiego pomysłu, który byłby niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Były analizowane trzy lokalizacje: teren niedaleko "czerwonego" kościoła, Mazurska 2 i Plac Bandurskiego.

Wiceburmistrz przyznała też, że ze strony prelegentów konferencji - ekspertów, muzealników pojawiła się krytyka propozycji lokacji iławskiego muzeum w willi na Mazurskiej. 

- To był ważny głos w dyskusji, ale rzeczywiście zabrakło osób, które mogłyby w tej dyskusji uczestniczyć - podsumowała Dorota Kamińska. - Powstał wartościowy film, który polecam Państwu do obejrzenia.

- Od 1,5 roku mamy specjalistę, doktora Wiesława Skrobota, którego głównym zadaniem jest wypracowanie tej koncepcji. Mam wrażenie, że od 1,5 roku my tylko teoretyzujemy. 1,5 roku pracy pana Skrobota, a koncepcji w dalszym ciągu nie ma, pojawiają się kolejne. Myślałem, że ta koncepcja muzeum na Mazurskiej to jest coś przyobiecanego mieszkańcom Iławy - ripostował radny Paczkowski, któremu tym razem odpowiedział burmistrz.

- Do końca września tego roku miał być przygotowany komplet dokumentacji inwentaryzacyjnej pod kątem budynku i otoczenia budynku. I to zostało zakończone. Kolejnym krokiem, który został przez wydział inwestycyjny nakreślony w kontekście tworzenia tego muzeum, jest nakreślenie programu funkcjonalnego. Zapraszam Państwa, aby włączyć się w kolejne prace, już określające program funkcjonalno-użytkowy. O ile rozumiem zniecierpliwienie, bo część z nas już chciałaby, żeby to muzeum funkcjonowało, o tyle nie mogę zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to tylko teoretyzowanie. Ja nie wymyślam takiej procedury; jest ściśle określone, co w przypadku takich budynków powinno zostać przygotowane. Państwo tę wiedzę jakiś czas temu otrzymaliście - mówił Dawid Kopaczewski.

- Ta dyskusja była nam bardzo potrzebna [z konferencji - przyp.red.] - bronił wydarzenia burmistrz. - Mamy kontakt z osobą, która przechodziła przez to, przez co my chcemy przejść. To pozwoli nam uniknąć błędów, które oni popełnili, tworząc muzeum w podobnych warunkach.

Burmistrz zadeklarował, że w tym momencie ratusz jest już gotowy, aby podjąć prace nad programem przyszłego muzeum. Chodzi o charakterystykę tematu, formy działalności i oferty przyszłej placówki. Na ten cel mają zostać zarezerwowane środki w przyszłorocznym budżecie i ma to być "ostatni krok przed inwestycją".

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

26Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Lenin 26 2 miesiące temuocena: 80% 

  Dramat. Pan Skrobot już kiedyś na etacie w ratuszu zajmował się kwestią utworzenia muzeum i.....kasę brał, a muzeum nie ma w dalszym ciągu. Wstyd! Najlepiej karmić lokalnych "naukowców-historyków" za nasze pieniądze, spełniać ich fanaberie, a dla nas figa!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Edi 25 2 miesiące temuocena: 100% 

  Muzeum niech i jest, niech spełnia zadania edukacyjne, jakieś animacje jak np. biblioteka prowadzi. Do tego potrzebne jest miejsce, w tym odpowiednie sale na zbiory, sala lub sale multimedialne - takie rzeczy to normalność - patrz Gniezno. Normalnością też jest parking przy takim obiekcie i dla turystów indywidualnych na osobówki i na autobusy (trochę większy niż za amfiteatrem na dwa autobusy). Willa z terenem przyległym przy Mazurskiej daje takie możliwości, wciskanie tego na "starówce", czy w jej okolicy to jakaś mrzonka, tu można jedynie kiosk RUCHU ustawić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIK 24 2 miesiące temuocena: 45% 

  Ludzie, czy wy nie widzicie że Kopaczewski i Młotek razem bawią się miastem. Od początku kadencji Młotek ze swoją świtą chronili Dawidka i głosowali jak ten sobie życzył. Teraz pozorują walkę bo myślą że w kolejnych wyborach zamienią się stołkami i dalej będą obaj przy samorządowym korycie. Młotek to taki sam młokos jak Kopacz, tylko sztucznie windowany przez starostwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wnioski są inne 23 2 miesiące temuocena: 71% 

  Od początku to Burmistrz poruszał się jak we mgle i mógł liczyć na pomoc Michała. Stanowisko zdobył człowiek niedoświadczony i nieprzygotowany. Młotek baaardzo mu pomagał, bo od lat jest obecny w samorządzie. Ale ile można? Czy trzeba akceptować takie rzeczy jak w artykule? 7 tysięcy dla kilku osób. Wyszło słabo i tyle. Klakierzy Dawida ujadają, ale fakty są takie jak widać. Wszyscy nie mogą doczekać się wyborów, bo obecny burmistrz jest słabiutki. Młotek to mocny i dobrze przygotowany zawodnik. Zobaczcie. Kolejny artykuł nie o Nim, a o nieudolności Dawida, ale komentarze na Młotka jak pod dyktando. To chore i obnażające działania burmistrza. Skup się na rządzeniu, a nie trollingu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacek 22 2 miesiące temuocena: 67% 

  Halo! Tu ziemia! Artykuł jest o bzdurnej konferencji za 7 tysięcy. Znowu krąg obrońców burmistrza wymyśla durne historyjki o innych. Obecny burmistrz potyka się co krok. Nie myślcie ludziom oczu, każdy widzi jego błędy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ucho ratusza 21 2 miesiące temuocena: 29% 

  Super, więc czekamy aż zaczniesz wymieniać te wszystkie błędy lecz nie zapomnij o argumentach i dowodach bo klapać jadaczka każdy potrafi ale jak dochodzi do merytorycznej rozmowy to raptem kończą się argumenty. Jedziesz

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łaskawy 20 2 miesiące temuocena: 93% 

  Wy się po prostu wszyscy weźcie za robotę. Wszyscy co do jednego. Myślicie, że iławian interesuje kto i z kim trzyma? Płacimy wam za pracę i efekty.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SteelTak 19 2 miesiące temuocena: 64% 

  Muzeum to kampanijny króliczek do gonienia począwszy od Włodzomierza Ptasznika i później Adama Żylińskiego. Jest obecnie szansa tego króliczka złapać, więc przyszły kandydat na burmistrza M. Młotek i jego wierny padawan D. Paczkowski chcą zrobić wszystko, żeby króliczek nie wpadł w inne ręce niż ich samych. I żeby znów można było go gonić.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sól w oku 18 2 miesiące temuocena: 57% 

  Wy się weźcie do roboty i róbcie gdziekolwiek to muzeum, a nie siedzicie ciagle w komentarzach. Kampania za dwa lata, teraz do roboty. Solą w oku wam MM, bo ewidentne macie przykaz wszędzie i o każdej godzinie go kopać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ucho ratusza 17 2 miesiące temuocena: 61% 

  Muzeum na Mazurskiej w starej willi jest propagowane tylko i wyłącznie przez Paczkowskiego, bo musi postawić na swoim, nie ważne są koszty i fakt że lokalizacja jest beznadziejna, bez parkingów i ze słabym dojazdem. Żadne merytoryczne argumenty nie docierają. Ale Paczkowski musi zabłysnąć dlatego ciśnie na maksa. A do tego jest dobrym "żołnierzem" Młotka, który wykorzystuje każdego do zaatakowania Burmistrza. A koszt wykonania muzeum w tym miejscu będzie olbrzymi, liczony w milionach. Ale co tam, wg radnych stać Ilawe na to, wymusza na burmistrzu kolejny kredyt a potem na sesji skrytykują że miasto jest zadłużone.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ucho ratusza 16 2 miesiące temuocena: 50% 

  Do mieszkaniec - już przeżarło się to hasło Kopaczewski musi odejść. Nie ma innych argumentów? Narzekanie że nie wiele zrobił może warto zacząć od sprawdzenia w jakim stanie zostawił miasto Żyliński, ile nie korzystnych umów podpisał jeszcze ostatniego dnia swojej kadencji itd itp. Tematów można mnożyć ale najgłośniej krzyczą Ci którym w końcu się ukrucilo i stracili swoje wpływy wraz z odejściem Żylińskiego. I tych kilku krzykaczy wie najlepiej że Kopaczewski to ten zły a najlepszy jest Żyliński i jego twardzi, którzy robili co tylko chcieli ale mieli spokój bo płacili lokalnej "rzetelnej" prasie (ironią)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mieszkaniec 15 2 miesiące temuocena: 50% 

  Nie interesują mnie rozgrywki pomiędzy radnymi.Jedno jest pewne- Kopaczewski musi odejść!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Justyna 14 2 miesiące temuocena: 70% 

  Jaki jest zakres obowiązków pana Skrobota w UM?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianka 13 2 miesiące temuocena: 46% 

  Posada w UM dla Skrobota to konsekwencja jego lewackich poglądów i krytykowanie Żylińskiego.Odpychająca osobowość.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wkurzony. 12 2 miesiące temuocena: 62% 

  Ile jeszcze ten chłoptyś będzie się bawił za publiczne pieniądze? Jak przyjdzie do podsumowania kadencji to wyjdzie jedno wielkie ZERO. Gdyby nie kupony, które odcinał z wielką pompą po kadencji Żylińskiego to byłoby jedno wielkie G...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 11 2 miesiące temuocena: 56% 

  ZA ILE DZIENIEG PRACUJE W RATUSZU DR CHROBOT? CO SIĘ TYCZY PACZKOWSKIEGO TO JEGO MIESKIE POGAWENTKI O HISTORII IŁWY WIĘCEJ DAJĄ I SĄ TANSZE OD MUZEUM

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 10 2 miesiące temuocena: 60% 

  Uważam, że muzeum jest potrzebne. Pierwsze pytanie mojej znajomej, gdy mnie odwiedziła, dotyczyło tego, jak dojść do muzeum, ale w Iławie nie ma do czego dochodzić, bo muzeum nie ma...A spotkania z p.Paczkowskim są bardzo wartościowe i warte uwagi. Polecam wszystkim.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~A 9 2 miesiące temuocena: 100% 

  Nie zrozumiałeś znajomej. Ona mówiła jak dojść, bo muzeum. Wiesz o co chodzi. Widocznie od lat w potrzebie. A ty jak ten gulon ;-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 8 2 miesiące temuocena: 50% 

  A ja uważam, że muzełum to bzdura

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~muzealnik 7 2 miesiące temuocena: 59% 

  to muzeum w Iławie potrzebne jest jak świni siodło, powstanie muzeum na potrzeby cieplej posadki kustosza dla Paczkowskiego i oczywiście księgowość przypadnie dla pierwszej ekonomistki Iławy Ewuni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~muzealnik 6 2 miesiące temuocena: 36% 

  Jesteś głupi jak but.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~unia 5 2 miesiące temuocena: 80% 

  Wyrzucanie pieniędzy na lewo i prawo. Zabieranie innym jednostkom, bo samemu jest się niegospodarnym włodarzem. Absurd goni absurd, a zostały jeszcze 2 lata...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ggrr 4 2 miesiące temuocena: 67% 

  Radni, a przynajmniej ich myśląca część już od dawna mają dość pozorowania pracy w UM. Muzeum to jeden z jaskrawszych przykładów. To wszystko pokazuje jak można wybrać złego kandydata umiejętnie korzystając z portalu społecznościowych. Zresztą w Iławie już od dawna istniejekultnie wychylania się, tak mocno propagowany przez Starostwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacek 3 2 miesiące temuocena: 67% 

  Ble, ble, ble… a Wy swoje. Była konferencja za 7 tysięcy? Była! Nikt na niej nie był? Nikt! Radni są od tego żeby nam pokazywać takie absurdy. Dobra robota Paczkowskiego! Paczkowskiego. Obsesja sekty obecnego burmistrza na punkcie Michała wyjdzie im bokiem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławiak 2 2 miesiące temuocena: 48% 

  Kult nie wychylania się, dobrze powiedziane. Przewodniczący Młotek znowu w białych rękawiczkach zaatakował tym razem radnym Paczkowskim. Sztuka manipulacji opanowana prawie do perfekcji, uczeń Rygielskiego, warto o tym mówić i pamiętać przy kolejnych wyborach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.6113 sekundy