REKLAMAOrange
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 listopada 2021, 08:32 komentarzy 2

(Fot. materiały prasowe.)

Już 18 listopada po raz kolejny spotkamy się z historią. 


Tym razem porozmawiamy o Bursztynowej Komnacie, której tajemnice przybliży nam Ireneusz Iwański – autor książki pt. „Prawdziwa historia Bursztynowej Komnaty i Ericha Kocha”. Na spotkanie zapraszamy do czytelni ogólnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Iławie na godzinę 18:00.


Tropem "Ósmego Cudu Świata"

Tajemnica zniknięcia Bursztynowej Komnaty w czasie drugiej wojny światowej nie została nigdy do końca wyjaśniona. Nazywana „Ósmym cudem świata”, komnata była darem pruskiego króla Fryderyka Wilhelma I dla cara Rosji Piotra I. Poszukiwali jej wyspecjalizowani łowcy skarbów oraz ukryte struktury państwowych organizacji śledczych, stała się tematem wielu prasowych doniesień, dokumentalnych filmów, radiowych reportaży oraz licznych książek. Po 75 latach od jej zniknięcia Bursztynowa Komnata jest nadal aktualną historyczną zagadką, nadającą się do dalszego badania. Autorowi tej książki udało się dotrzeć do archiwalnych unikalnych materiałów związanych z Bursztynową Komnatą. Dają one przypuszczalne odpowiedzi na pewne istotne fakty, w tym rolę gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który skazany w Polsce w 1959 roku na karę śmierci, przeżył w celi, czekając na wykonanie wyroku, 27 lat i 8 miesięcy. Poznajemy też działania wokół poszukiwania skarbu Bursztynowej Komnaty polskich służb specjalnych: wywiadu, bezpieczeństwa oraz losy ich bezpośrednich wykonawców. Nie mniej ciekawy jest też zapis samej historii unikatowego bursztynowego zabytku, stanowiący tło owego dokumentalnego książkowego thrillera.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~krzysiek 2 ponad rok temuocena: 33% 

    Setki historyków wie o komnacie wszystko tylko nie wiedzą gdzie jest i na naiwnych zarabiają robiąc spotkania lub wydając książki, fakt że każdy zarobić.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Jan 1 ponad rok temu

    No ale Iwański to "wybitny" histeryk i pewnie wie gdzie jest bursztynowa ....Ciemny lud wszystko kupi.

    oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4304 sekundy