REKLAMAPatrz
REKLAMASadek

(Fot. organizator.)

W dniu 11 listopada 2021 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lasecznie odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości Polski. Sala widowiskowa GOK-u była „wypełniona po brzegi”. 

W tym roku dyrektor GOK do artystycznego udziału w koncercie oprócz laureatów Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej, cenionego pianisty Mirosława Dudy i zespołów działających w GOK Laseczno zaprosiła radnych Gminy Iława, którzy chętnie wzięli udział w imprezie.

Na imprezę przybyli przedstawiciele władz lokalnych: Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński, zastępca wójta Andrzej Brach, Przewodniczący Rady Gminy Iława Roman Piotrkowski wraz z radnymi, sekretarz gminy Krzysztof Bądkowski, skarbnik Marlena Baranowicz-Rak, a także dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych, mieszkańcy gminy i miasta Iława, Lubawy, Susza, Gdańska, Laseczna, Rudzienic, Nowego Miasta Lubawskiego, Kurzętnika, Marzęcic, Tereszewa, sołtysi, nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz mieszkańcy sąsiednich powiatów.

Na początku imprezy wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy.

Dyrektor GOK Grażyna Piękos, po powitaniu gości, prowadząc imprezę, podkreśliła rolę i wagę Hymnu – symbolu narodowego, za którego śpiewanie w czasach okupacji można było stracić życie i jak ważny jest pokój na świecie. Wyraziła radość organizatorów z licznej obecności i możliwości wspólnego celebrowania tak ważnego święta w życiu każdego Polaka.

Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński w swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważne jest kultywowanie tradycji patriotycznych i jednocześnie pogratulował laureatom konkursu plastycznego („Uroki Ziemi Polskiej”) i muzycznego (X Rejonowy Festiwal Pieśni i Piosenki Polskiej pn. „Wyśpiewam Cię Polsko”), a publiczności życzył wspaniałego koncertu.

Część muzyczną rozpoczęły zespoły folklorystyczne „Gosposie” i „Dzieci Ziemi Iławskiej”, które wspólnie wykonały pieśni patriotyczne, m.in. „Płynie Wisła, płynie”, „Miasta i wioski”, „Wojenko, wojenko”, co spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Następnie zaprezentowali się laureaci Festiwalu Pieśni i Piosenki Polskiej.

Muzyczne występy były przeplecione wierszami wyrażającymi miłość do ojczyzny znanych poetów, takich jak Szymborska, Norwid, Gałczyński, Mickiewicz, Konopnicka, przedstawionymi przez radnych w osobach: Zofia Fota, Beata Grzechnik, Izabela Kurek, Emilia Skolmowska i Adam Waszelewski.

W dalszej części koncertu jako gość specjalny wystąpił znakomity gdański pianista, koncertujący w Europie i na świecie Mirosław Duda. Na tę okoliczność organizatorzy sprowadzili koncertowy fortepian.

Artysta wykonał szereg tematów ze znanych polskich filmów: „Lalka”, „Polskie drogi”, „07 zgłoś się”- kompozycje takich uznanych autorów jak Kurylewicz, Korcz, Gershwin, czy Szpilman. Pianista opowiedział też sporo ciekawych informacji o w/w kompozytorach, a także o swoim instrumencie. Wszystkie wykonania spotkały się z dużym aplauzem publiczności, która uczestniczyła czynnie w koncercie, włączając się do wspólnego śpiewu.

Organizator, doceniając wagę i podniosłość koncertu, stworzył odpowiednią atmosferę, w skład której wchodziło wiele elementów (np. odpowiednie oświetlenie, scenografia, „tło muzyczne”, itp.).

UG Iława/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: organizator.

Na gminnym koncercie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Ilość zdjęć 20

REKLAMATom-bet

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

    Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4693 sekundy