REKLAMAInkubator
REKLAMAZielona aleja 2

(Fot. ICK.)

Gra miejska przygotowana przez mieszkańców Iławy.

Od lipca br. Iławskie Centrum Kultury we współpracy z lokalnymi historykami i regionalistami realizowało projekt pt. ”Iława znana i nieznana – 75 lat polskiej Iławy”. 

W ramach projektu odbyły się:

⦁    warsztaty zakończone stworzeniem gry plenerowej;
⦁    wycieczka historyczna;
⦁    piknik historyczny;
⦁    warsztaty dla nauczycieli: „Lider kompetencji cyfrowych”.

”Iława znana i nieznana – 75 lat polskiej Iławy”.

Ilość zdjęć 25

Podczas trwających pięć dni wakacyjnych warsztatów młodzież pod kierunkiem Karola Zielińskiego postawiła sobie za cel zainteresowanie mieszkańców Iławy oraz turystów historią naszego miasta w przyjazny oraz niekonwencjonalny sposób. Uczestnicy stworzyli grę plenerową z wykorzystaniem aplikacji Geocaching. Powstawanie scenariusza wspierała Sylwia Lewandowska – nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 3, która w trakcie realizacji zadania służyła konsultacjami historycznymi oraz przygotowała wycieczkę po Iławie. Młodzież szczególnie zainteresowała postać dawnego burmistrza Iławy Carla Friedricha Giesego i to na faktach z jego życia oparty został scenariusz gry. W mieście ukryto cztery pojemniki zawierające kody QR, które po sczytaniu ujawniają zagadkę. Po rozwiązaniu zadania w aplikacji Genial.ly gracz otrzymuje współrzędne prowadzące do następnej zakamuflowanej skrytki, której należy poszukać w terenie. Potrzebne tu będzie bystre oko. Zapomniana butelka, czy pudełko, które wyglądają jak odpad, mogą okazać się skrytką. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek gracz odnajdzie ostatnią piątą finałową skrzynkę, w której może podzielić się gadżetami oraz zostawić wpis w dzienniku. Cały spacer zajmuje około dwóch godzin, a do zabawy potrzebny jest tylko smartfon z dostępem do Internetu. Skrytkę odnajdziecie w aplikacji Geocaching pod nazwą: (CFG:503). 

Możesz też odnaleźć skrytkę, sczytując poniższy kod QR:

Instrukcję do gry można pobrać ze strony internetowej Iławskiego Centrum Kultury: www.ick.miastoilawa.pl i zagrać w dowolnym dla siebie czasie.

Link do wskazówek (plik: CHCĘ ZAGRAĆ) 
https://cutt.ly/PTzj5ph.

Premiera gry odbyła się na pikniku historycznym dnia 12 września 2021 r. Pierwszy znalazca o godzinie 12:46 zgarnął nagrodę pozostawioną w ostatniej ze skrzynek: kartę Geocaching premium.  

Piknik historyczny był nie tylko zwieńczeniem pracy mieszkańców Iławy, biorących udział w projekcie, ale także okazją do dobrej zabawy. W programie: „Spotkanie ze średniowieczem” animacje dla dzieci poprowadziło Bractwo Rycerskie Konwentu Świętego Piotra z Olsztynka (park przy ślimaku). Podczas imprezy odbyły się pokazy walk rycerskich, prezentacje tańca średniowiecznego oraz obsługi hakownicy. Wieczorem na scenie plenerowej wystąpił zespół Scala Sancta w edukacyjnym repertuarze obejmującym wykonania w dawnych językach. Ponadto przez cały dzień festynowy była możliwość zapoznania się z ciekawymi faktami na temat historii Iławy oraz wzięcia udziału w konkursach przy stoiskach wiedzy historycznej. Zagadki przygotowane zostały przez Sylwię Lewandowską, uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 oraz młodzież z Centrum Naukowo-Biznesowego FENIKS w Iławie (Liceum Mundurowe). 

Uczestnicy warsztatów, którzy z takim zaangażowaniem stworzyli grę miejską, zostali wynagrodzeni podczas uroczystości niepodległościowych w Kinoteatrze „Pasja” 11 listopada 2021 r. albumami i grami historycznymi, które otrzymali z rąk Dawida Kopaczewskiego, Burmistrza Miasta Iławy. Nagrody otrzymali: Emilia Czubak, Klara Dziedziak, Kinga Nawrocka, Norbert Nawrocki, Mateusz Nowicki, Magdalena Pernak i Aleksandra Wojtal. 

Geocaching to wspaniała zabawa w poszukiwanie skarbów, ale też oryginalna metoda prowadzenia zajęć w szkole. Dowiedzieli się o tym uczestnicy zajęć: „Lider kompetencji cyfrowych”. Iławscy nauczyciele podczas warsztatów mieli okazję zapoznać się m.in. z możliwościami wykorzystania aplikacji Geocaching podczas lekcji, tworzeniem własnej aplikacji (Genial.ly), programami do projektowania graficznego, do tworzenia gier, quizów i konkursów. Wiedza pozyskana podczas szkolenia sprawi, że niejedna lekcja stanie się ciekawsza i bardziej angażująca uwagę uczniów. 

Informacje, obserwacje oraz przemyślenia koordynatorów projektu, czyli Karola Zielińskiego oraz Sylwii Lewandowskiej, ujęte zostały w broszurkach, które już wkrótce opublikowane zostaną na łamach strony internetowej Iławskiego Centrum Kultury: http://www.ick.miastoilawa.pl/. Materiały będzie można pobrać bezpłatnie. 

Projekt: „Iława znana i nieznana – 75 lat polskiej Iławy”. 

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" 2021.

Publikacja Iławskiego Centrum Kultury.

REKLAMAModera
REKLAMARóżowy kot
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4677 sekundy