REKLAMANexera
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 listopada 2021, 19:56 komentarzy 32
Po zmianie rządowych przepisów w tej sprawie, burmistrz Iławy (na zdjęciu), tak jak wielu samorządowców w kraju, otrzyma sporą podwyżkę.

Po zmianie rządowych przepisów w tej sprawie, burmistrz Iławy (na zdjęciu), tak jak wielu samorządowców w kraju, otrzyma sporą podwyżkę. (Fot. UM w Iławie.)

Pensja burmistrza - to jeden z tematów, jakimi zajmie się Rada Miejska w Iławie na swojej najbliższej sesji.

Szykują się podwyżki wynagrodzeń m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Są możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października w tej sprawie. Wcześniej, na mocy rządowego rozporządzenia płacowego z 2018 r., uposażenia włodarzy zostały obcięte o 20 proc. Teraz te przepisy przechodzą do historii. Samorządowcom przysługują wyrównania od 1 sierpnia tego roku.

- Wynagrodzenie burmistrza ustala się zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem, gdzie w tabeli stawek wynagrodzeń w gminach powyżej 15 tysięcy mieszkańców do 100 tysięcy mieszkańców określono maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego oraz maksymalny poziom dodatku funkcyjnego w wysokości: 1. wynagrodzenie zasadnicze: 10 430 zł, 2. maksymalny poziom dodatku funkcyjnego: 3 450 zł - czytamy w uzasadnieniu do przygotowanego projektu uchwały. - Jednocześnie ustawa o pracownikach samorządowych ustala minimalne wynagrodzenie burmistrza, które nie może być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia.

I właśnie taka, opiewająca na 80% maksymalnego wynagrodzenia, jest propozycja nowej pensji burmistrza Iławy.

Dokładnie wygląda to w ten sposób:

 • - wynagrodzenie zasadnicze: 8344 zł;
 • - dodatek funkcyjny w kwocie: 2760 zł;
 • - dodatek specjalny w kwocie: 3331,20 zł (ten dodatek ma wynieść, zgodnie z prawem, 30% łącznej sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego);
 • - dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 17% wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 1418,48 zł, wzrastający o 1% w każdym następnym roku, do 20% po 2 latach pracy.

f

Obecne wynagrodzenie zasadnicze burmistrza, na poziomie 4800 zł (do tego doliczane są dodatki), zostało ustalone w listopadzie 2018 roku, zaraz po złożeniu przez Dawida Kopaczewskiego ślubowania.

Podwyżka jest więc duża, ale jest to jednocześnie... najniższa możliwa podwyżka - wynikające z prawa 80% pensji maksymalnej.


Dziennik Gazeta Prawna wyliczył, że rozporządzenie płacowe z 25 października 2021 r. podnosi uposażenia samorządowców o 60%, a także, że w praktyce każdemu włodarzowi rada musi podnieść uposażenie, bo dotychczasowy maksymalny pułap pensji nie pokrywa już się z minimalnym poziomem wynagrodzenia włodarza na danym szczeblu samorządu. 

- Wraz z dużą podwyżką dla włodarzy w rozporządzeniu przewidziano także spore podwyższenie zarobków pracowników zatrudnionych na podstawie powołania, czyli skarbników i zastępców włodarzy. Podniesiono także pobory zatrudnionych na umowę o pracę - czytamy w internetowym serwisie DGP.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

32Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~maciek 32 7 dni temuocena: 41% 

  HAHAHAHA, MACIE SWOJEGO WŁODARZA, NA KTÓREGO, ŻEBY ZAGŁOSOWAĆ, SPECJALNIE PRZYJEŻDZALIŚCIE ZZA GRANICY. I CO, ZMIENIŁ IŁAWĘ? INWESTORÓW MAMY? CO ZROBIŁ DLA MIASTA? NIIIIIIIIIIC (prawie).

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wacek 31 6 dni temuocena: 67% 

  skoro żaden problem to widocznie poprzedni włodarze nawet tam gdzie nie było problemu nie potrafili sobie poradzić

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bzdura 30 6 dni temuocena: 50% 

  Do ~Wacek To żadna sztuka kupić grunty z miejskiej kasy. Na takie rzeczy każdy z głowa na karku zdobywa dotacje. Czy tobie biją brawo jak idziesz do sklepu robić zakupy?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wacek 29 6 dni temuocena: 67% 

  ale grunty na nową szkołę załatwił - a nikt inny tego nie potrafił

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 28 7 dni temuocena: 35% 

  Już jest to przesada odejdź pan już sobie i zostaw nasze pieniądze w spokoju

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~ser 27 6 dni temuocena: 100% 

  Nie tłumacz tego Boczkowi NW, bo on tego nie zrozumie, większość ludzi myśli, że rząd ma swoje pieniądze i daje je ludziom. Mi też nie pasuje to, że burmistrz dostanie podwyżkę ale co mamy zrobić, jak to ustalają rządzący idioci w sejmie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ser 26 7 dni temuocena: 92% 

  przecież sam sobie nie dał (bo wiedział, że Boczek będzie niezadowolony) - to rząd ustalił podwyżki i nie pytał czy ktoś chce czy nie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Emar 25 7 dni temuocena: 78% 

  Nie mam nic przeciwko podwyżkom dla solidnie wypełniających swoje obowiązki wlodarzy. W przypadku nieudolności w piastowaniu urzędu, taka podwyżka nie powinna mieć miejsca. Minimum kasy za pierdzenie w stołek i pozorowanie (udawanie) pracy. Wszak to nasze pieniądze...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cała prawda , całą dobę 24 7 dni temuocena: 71% 

  dlaczego INFO nie wstawia fotek z warsztatów w Starym Tartaku , które były reklamowane wcześniejprzez inicjatora tego domi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Niedzielka 23 7 dni temuocena: 67% 

  a jak będzie reklama salonu fryzjerskiego, to INFO też musi pójść tam i zdać relację?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaś 22 7 dni temuocena: 86% 

  Czy ta podwyżka dotyczy też starostę, Wojta, i radnych? Redakcjo?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Fasola 21 7 dni temuocena: 100% 

  tak - wynika z przepisów ustanowionych przez PIS

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janka 20 7 dni temuocena: 62% 

  Ja pierdziu. Bo Wy nie dostaliście podwyzki to już nikt inny nie może. Skandal.... Mało rozdawnictwa jest w Polsce? Ten kto nie pracuje więcej dostanie niż ten pracujący) to jest chore) Startować na Burmistrza i brać kasę, ciekawe co wtedy powiecie? Na pewno oddacie innym potrzebującym..... Ludzie masakra....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~masakra , ale z tęczowej zarazy 19 7 dni temuocena: 47% 

  to po diabła startował ten sprzymierzeniec tęczowej domi i biedronia w wyborach ? życie pokazało , że rządzić nie potrafi .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~? 18 7 dni temuocena: 75% 

  a radni bezradni też ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szczepek 17 7 dni temuocena: 78% 

  Jakby nie było to 50% podwyżki. Nieźle.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~vbn 16 7 dni temuocena: 60% 

  Niech zarabia, ale dwa pytania - za co ten dodatek specjalny, i jak to jest z tymi studiami, o których ludzie piszą - są, czy nie ma, jeśli tak to jakie, kto finansuje i za ile?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gienio 15 7 dni temuocena: 25% 

  Te ogórek, pewnie się dokształcasz, lub jesteś już po, ale czytanie z zrozumieniem nie zaliczone. Poszerzanie wiedzy nie jest obowiązkowe, lecz zalecane (hmm bo jak się nie ma określonej wiedzy, to chyba nie powinno się pracować na danym stanowisku prawda? No chyba, że u Ciebie było inaczej;) Ponadto urzędnik, a burmistrz to mimo dwie różne bajki - jeden jest zatrudniony, przeważnie na nieokreślony czas z wymaganą już wiedzą, zaś burmistrz to stanowisko kadencyjne i jedyne, co jest wymagane to przekonanie do siebie przeważającej grupy wyborców. W kwestii szkoleń - dla pracownika tak, dla urzędów kadecyjnych nie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ogórek 14 7 dni temuocena: 56% 

  O laboga...nisko upadł naród przed którym trzeba się tłumaczyć z faktu że urzędnicy się dokształcają...szkolenia, kursy, studia ..tak, to wręcz obowiązek od zawsze. I dobrze, wszyscy urzędnicy powinni iść by poszerzać wiedzę i mieć umysł otwarty. Jeśli urzędnicy um, w tym burnistrz z tego korzystają, to dobrze. Tak być powinno

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 13 7 dni temuocena: 53% 

  Tak niech zarabia godnie,ale za pracę,a ten burmistrz nie robi nic!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ty 12 7 dni temuocena: 69% 

  Zostań burmistrzem i pokaż jak się to robi, to takie proste, a jaki hajs dobry, u szynaki nie zarobisz tego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obserwator' 11 7 dni temuocena: 63% 

  Burmistrz powinien godnie zarabiać za pełnienie swojej funkcji. Burmistrz otrzymał najniższe ustawowe wynagrodzenie. To żadna podwyżka tylko wyrównanie do najniższej z możliwych wynagrodzeń.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Edyta 10 7 dni temuocena: 40% 

  Zgadzam się, że za swoją cieżką pracę powinien sowicie być wynagrodzony. Jednak w tym przypadku nie widzę wskazań na tak dużą podwyżkę. W mieście nie widać jego działań tylko poprzednika, więc dlatego ta kasa mu się nie powinna należeć. Gdyby miał honor i dotrzymał słowa z wyborów sam by zrezygnował z tego uposażenia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawda 9 7 dni temuocena: 54% 

  Burmistrz jest głowa miasta. Ciąży na nim.wielma odpowiedzialność, takze prawna. Powinien zarabiać godnie. Tym bardziej, że jest to praca 24 godz/ dobę. A jak komuś się wydaje to tak duzo- wybory tuż tuż!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prawda 8 7 dni temuocena: 33% 

  Karina jak.im tak źle wybuch jednostkach podległych zawsze mogą.zmienic pracę na lepszą.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Itepe 7 7 dni temuocena: 63% 

  Karina włącz myślenie..i przeczytaj. To nie burmistrz sobie podwyższa a rząd podwyższa wszystkim samorządowcom.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karina 6 7 dni temuocena: 52% 

  24 h pracuje na dobę? co za brednie. Ty też pracujesz bez odpoczynku spania i jedzenia? To chyba jakiś robot jesteś. Śmieszy mnie takie pieprzenie. Lepiej podwyżki dali by podległym jednostkom w mieście a nie ochłapy pracują za grosze a burmistrz sobie podwyższa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 5 7 dni temuocena: 56% 

  A dać ludzikom najniższa krajowa,niech se żyją jak pany!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 4 7 dni temuocena: 62% 

  A dać ludzikom najniższa krajowa,niech se żyją jak pany!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 3 7 dni temuocena: 64% 

  A dać ludzikom najniższa krajowa,niech se żyją jak pany!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~stefan 2 7 dni temuocena: 74% 

  W artykule jest chyba błąd, bo wychodzi, że nasz burmistrz będzie teraz zarabiać ponad 15,5 tys. zł a to chyba gruba przesada

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cienki bolek 1 7 dni temuocena: 25% 

  no tak do śmisznego biedronia , to mu sporo brakuje

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.3492 sekundy