REKLAMApluszak
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ22 listopada 2021, 10:59 komentarzy 8

(Fot. Archiwum własne.)

Drogą krajową nr 16 z Iławy w kierunku Ostródy jeździ każdej doby średnio o 5,5 tysiąca więcej pojazdów, niż miało to miejsce jeszcze w 2015 roku, wynika z Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to najbardziej ruchliwy odcinek drogi krajowej w naszym powiecie. Niewiele ustępuje mu odcinek "piętnastki" pomiędzy Sampławą a Lubawą. 

Jak wynika z przedstawionych informacji, najbardziej ruchliwym odcinkiem drogi krajowej w powiatach iławskim i nowomiejskim jest DK15 w Nowym Mieście Lubawskim. To uzasadnia potrzebę realizowanej właśnie budowy nowomiejskiej obwodnicy. Zgodnie z wynikami najnowszego pomiaru średnie dobowe natężenie ruchu we wskazanym na mapie punkcie wynosi prawie 20 tysięcy pojazdów; w ciągu sześciu lat od ostatniego pomiaru odnotowano wzrost o ponad 6 tysięcy pojazdów. Ta statystyka zapewne diametralnie się odmieni po oddaniu do użytku obwodnicy, gdzie przeniesie się ruch tranzytowy. Taką potrzebę widać jak na dłoni. Około 20 tysięcy pojazdów na dobę to tyle, ile jeździ ekspresową "siódemką" w okolicy Ostródy!

Kolejny najbardziej ruchliwy lokalny odcinek "krajówki" jest na DK16 za Iławą w stronę Ostródy. Tędy, według badań GDDKiA, jeździ średnio 13,8 tysiąca pojazdów na dobę. To więcej o prawie 5,5 tysiąca w porównaniu do wyników badania z 2015 roku.

Kolejna z najbardziej ruchliwych lokalnych dróg to odcinek "piętnastki" pomiędzy Sampławą a Lubawą. Audytorzy pomiaru doliczyli się tutaj 12,2 tysiąca pojazdów na dobę. To więcej o prawie 2,5 tysiąca, w porównaniu do badania sprzed 6 lat. Może to być dobrym argumentem w ustach tych, którzy - w związku z odnotowywanymi tutaj wypadkami - domagają się przebudowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej z krajową w Sampławie na rondo.


A jakie Wy macie spostrzeżenia, patrząc na lokalne wyniki Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/21 oraz porównując je z tymi z roku 2015? Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach.


Generalny Pomiar Ruchu 2015.

Generalny Pomiar Ruchu 2020/21.

O Generalnym Pomiarze Ruchu

Generalny Pomiar Ruchu przeprowadza się co 5 lat. Wyniki pomiaru stanowią jedną z najbardziej istotnych informacji o zarządzanej sieci drogowej. Na ich podstawie podejmowane są decyzje dotyczące budowy nowych dróg: ich przekroju, geometrii i skrzyżowań. Określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji lub jej zaniechaniu, przeprowadzeniu remontu i jego zakresie. Na podstawie wyników podejmowane są też decyzje związane z klasyfikacją dróg, ustalaniem ciągów dróg i ich priorytetów w sieci drogowej w skali kraju i międzynarodowej.

W województwie warmińsko-mazurskim pomiary GPR 2020/21 odbywały się w 129 punktach pomiarowych. Przeprowadzone zostały w sposób automatyczny, za pomocą zlokalizowanych przy drogach zarządzanych przez GDDKiA stacji ciągłego pomiaru ruchu oraz za pośrednictwem kamer usytuowanych w punktach pomiarowych, gdzie nie ma systemu automatycznego pomiaru ruchu.

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Mapy: GDDKiA.

REKLAMASadek

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Willi 6 4 miesiące temu

  Te 18,8 tyś. pojazdów na krajowej szesnastce to wynik na wylocie juź za Nową Wsią. Gdy mierzyli stojąc na Zielonej to im wyszło 22 000, dalej w Nowej Wsi spadło o 4000 no i reszta jedzie właśnie dalej poza Nową Wieś.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~John9 5 6 miesięcy temuocena: 67% 

  Jakie krajowki zwykłe bylejakie drogi , to rolnicy w Austrii mają lepsze na dojazd do swoich pól. Brawo

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kibol 4 6 miesięcy temuocena: 50% 

  To mamy z głowy nową S5 w okolicy Iławy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 3 6 miesięcy temuocena: 75% 

  nie rozumiem , dobowo licząc na odcinku Sampława - NML 8787 pojazdów,w NML 19571 pojazdów, na odcinku NML - Kurzetnik 9340czyli że co , 10784 w NML jeździ tylko w granicach miasta ? niech z bocznych tras wjedzie 1000 pojazdów to nadal pozostaje nam 9000 pojazdów .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NIL 2 6 miesięcy temuocena: 0% 

  NML brałem to pod uwagę , przyjąłem 1000, może i mało . Tu chodzi o 10.000 pojazdów . Chyba że tak rzetelnie w NML policja pracuje, i radiowozy nabijają w trakcie patrolowania :))

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NML 1 6 miesięcy temuocena: 100% 

  Reszta to ruch z drogi W538, dróg powiatowych i okolicznych dróg z wielu miejscowości. Tak się kręcą ludzie bo jak jeden pojazd będzie jeździł i wracał i tak kilka razy to pewnie będzie te kilka razy na dobę policzony.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8394 sekundy