REKLAMApluszak
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 listopada 2021, 14:35 komentarzy 21

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Inflacja na poziomie niemal 7% daje się we znaki w domowych budżetach. I nie tylko w tych domowych, bo negatywne skutki szalejących cen będzie widać także w kasie miasta Iławy. 

Przykładowe wzrosty cen, jakie w przyszłym roku obciążą budżet miasta, podała podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Iławie skarbnik Joanna Wiśniewska.

- Na energię cieplną oraz elektryczną w przyszłym roku musimy wydać o 1 mln 220 tysięcy więcej, na utrzymanie osób w DPS-ach (domach pomocy społecznej - przyp. red.) o 136 tysięcy 700 zł więcej, na utrzymanie dzieci w pieczy zastępczej ponad 85 tysięcy więcej - wymieniała przykłady urzędniczka odpowiedzialna za miejskie finanse. - Na remonty dróg planujemy wydać ponad 85 tysięcy złotych więcej.

Letnie bieżące utrzymanie miasta ma pochłonąć o 220 tysięcy złotych więcej, a utrzymanie zieleni będzie kosztowniejsze o 107 tysięcy. Utrzymanie ulicznego oświetlenia też istotnie zdrożeje, według szacunków o 55 tysięcy. 185 tysięcy więcej trzeba wysupłać na niezbędne konserwacje pomostów. 

Jednak największego wzrostu kosztów miasto spodziewa się w oświacie. Wydatki bieżące związane z funkcjonowaniem miejskich placówek opiekuńczo-edukacyjnych (szkół podstawowych i przedszkoli) według szacunków wzrosną o - bagatela - 5 mln 165 tysięcy złotych.

Te wzrosty mają zostać częściowo pokryte z podwyżek stawek lokalnych podatków od nieruchomości, o których pisaliśmy w artykule dostępnym pod tym linkiem. Trzeba tu jednak podkreślić słowo "częściowo" - szacowany wzrost wpływów z tytułu tych podwyżek to 1 mln zł, a zatem znacznie mniej, niż łączna suma skutków inflacji dla miejskiej kasy.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

21Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~azw 21 8 miesięcy temuocena: 44% 

  Widzę, że trolle Putina już zaczęły minusować. Na rękę im "rządy" pissu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Ilawa od Gamonia. 20 8 miesięcy temuocena: 17% 

  Teraz nie mogę opuścić tego kraju bo chce zobaczyć co wy pisiorki zrobicie po przegranych wyborach parlamentarnych w 2023 Pozdrawiam serdecznie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~1234 19 8 miesięcy temuocena: 0% 

  "Pisiorki" będą w opozycji parlamentarnej, nie totalnej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wróżbita Maciej 18 8 miesięcy temuocena: 36% 

  Te pisiorki to doprowadza do tego, że w Polsce będzie bieda z nędzą jeszcze większa jak za komuny a pomocy ani z zachodu ani ze wschodu nie będzie. Ich polityka przypomina mi czasy Gierka -propaganda, sukces, upadek. Tylko tym razem upadek skończy całkowitym unicestwieniem narodu. Współczuję kredytobiorczykom, was pierwszych ta chora polityka załatwi. Pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~chwila prawdy 17 8 miesięcy temuocena: 100% 

  a pamiętasz wróżbito , jak za złotych czasów platformy był złoty pociąg, ludzie żyli po 140 lat a kamienice kupowali za 500 / pincet złotych / z Polski zrobili kamieni kupę i robili sobie hahaha , ale jaja, pinindzy nie mieli więc oferowali dzieciom tylko szczaw i mirabelki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 16 8 miesięcy temuocena: 86% 

  Co za różnica? POwcy by zrobili to samo. Może inaczej, ale docelowo to samo. Oni specjalnie się żrą między sobą żeby nas skłócać, ale za plecami robić swoje. Impreza u red. Mazurka pokazała o co w tym chodzi, włącznie z tą straszną pandemią. Wszyscy olali zasady i jak jeden mąż razem sobie drinkowali bez zachowania DDM...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 15 8 miesięcy temuocena: 64% 

  Do Maćka opuść ten kraj i w swoje gniazdo nie sraj Gamoniu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 14 8 miesięcy temuocena: 20% 

  Odejdź pan wstydu oszczędź

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swaróg 75 13 8 miesięcy temuocena: 31% 

  syjonista morawiecki obiecał, że Polacy bedą za miskę ryżu zapie.....ć, to dotrzymał słowa, odsyłam do nagrań "taśmy morawieckiego"; także jako, że straciliśmy suwerennosć i jesteśmy niewolnikami mafii chazarskiej od czasu, gdy jaruzelski sprzedał Nas w 85 roku rockefellerom i rothschildom - "właścicielom całego globu" (za takowych się uważają), to ogrywają Nas jak chcą. Polska jest zarejestrowana jako korpo firma w Ameryce pod nazwą "POLAND REPUBLIC OF", nie ma na tą chwilę już żadnej opcji na odbicie Ojczyzny i wyjścia z niewoli, jesteśmy rozbrojeni, Naszych największych bogactw czyli złóż naturalnych pilnują wojska amerykańskie, szkoda, że nie ma mediów które by przekazywały prawdę i budziły ludzi z letargu, lepiej siać propagandę terroru covidokomunizmu, a globaliści będą Nas dobijać, aż niebawem Polskie Rodziny zaczną pod mostami mieszkać, pozdro dla myślących

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ver 12 8 miesięcy temuocena: 38% 

  To dopiero początek. Polityka skłócania ludzi i amatorszczyzna rządu zacznie zbierać żniwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 11 8 miesięcy temuocena: 40% 

  Techniki inżynierii społecznej i zasada "dziel i rządź". Ludzie to juz wiedzą...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Archanioł 10 8 miesięcy temuocena: 34% 

  Czemu się dziwić. Polityka finansowa leży, polityka zagraniczna nie istnieje. NBP doznań kredytobiorców bo reakcje są spóźnione a my tylko możemy więcej płacić choć i tak co chwila pojawiają się zapowiedzi nowych podatków. Co do miasta to faktycznie trzeba obiektywnie przyznać, kilka decyzji było chybionych ale sumując za I przeciw jeszcze dają radę. Przyłączam się do apelu o interwencję dziennikarska w spółdzielni praca.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolo 9 8 miesięcy temuocena: 41% 

  Do info ilawa. Wy sie tez zainteresujcie co sie wyprawia w SM Praca. Tam podniesli czynsze za garaze o prawie 500%. Tak to nie zart. Tam dopiero nowy zarzad rovi rewolucje nie wspominajac juz o uzasadnieniu podwyzki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~koksownik 8 8 miesięcy temuocena: 84% 

  Widać że ktoś ma tu garaż w SM Praca i Kakao zabolało. Dam ci radę zamiast wylewać swoje żale sprzedaj samochód to będzie cię stać na opłaty za garaż .SM Praca to najlepsza spółdzielnia w Iławie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Has 7 8 miesięcy temuocena: 86% 

  Najdrisza spółdzielnia w Iławie a niech podnoszą nikt cię tam nie trzyma nie chcesz sprzedaj mieszkanie i przestań marudzić.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~123 6 8 miesięcy temuocena: 39% 

  Jaki prosblem zebrać się grupą mieszkańców i iść do prawnika?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 5 8 miesięcy temuocena: 48% 

  Kontrolowana zapaść i bankructwo miasta pod płaszczykiem epidemi... Co do edukacji to sie nie martwcie. Już jest wdrażany program "szkołą w chmurze" i docelowe przejście na naukę zdalną także pojawią się niedługo oszczędności z tytułu ograniczenia utrzymania placówek oświatowych oraz znaczące zmniejszenie ilości kadry dydaktycznej. I tak docelowo po tyłkach dostają zwykli ludzie bo to oni i tak docelowo muszą się zrzucić podatkami na podwyżki cen i wynagrodzeń w budżetówce...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 4 8 miesięcy temuocena: 27% 

  MAro, no patrz, a jeszcze nie dawno mówili o tym, że teoria spiskowa. Tymczasem gdzieś były wrzutki, że docelowo mają być systemy nagrywanych szkoleń. Do tego nie potrzeba tak wielu nauczycieli i zmienia to całkowicie kwestię "nauczania". Najważniejsze, że nie ma obowiązku wyrażania na to zgody i nie trzeba się godzić na przetwarzanie danych przez firmę produkującą oprogramowanie do nauki zdalnej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maro 3 8 miesięcy temuocena: 46% 

  Arek masz rację z edukacją, ja tu jeszcze widzę kwestię rozgrywania całego nowego systemu wygląda tak, że PLANdemia, w którą zamieszany jest KIll Bill Gates wykorzystał myk przy okazji do zbudowania platform edukacyjnych - tu te odmóżdżające zdalne nauczanie w trakcie tego cyrku covidiotycznego, kadrę dydaktyczną usuną na czasie, bo jeśli dalej ta gra globalna się będzie toczyć, to edukacja zejdzie do siedzenia przed smartfonem i narzucaniem bzdur przez sztuczną inteligencję - dzieciaki będą tak przez system zaprogramowane, że kolejne pokolenia niestety samodzielnego myślenia nie wykształcą w sobie. Wszystko to co teraz się dzieje i co jest sterowane przez globalnych graczy łączy się w całość niestety

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 2 8 miesięcy temuocena: 69% 

  Do Ja: no jak to ile? A skąd się bierze kasa w budżecie państwa? Krasnoludki przynoszą czy jest zbierana z podatków, akcyz, vat-ów itd.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 1 8 miesięcy temuocena: 81% 

  Niedawno pracownicy samorządowi dostali podwyżki,może media podadzą nam kwoty ile z naszych podatków przeznaczono pieniędzy na ww.cel?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Legia
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.7526 sekundy