REKLAMAZDZ
REKLAMApluszak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ8 grudnia 2021, 09:27 komentarzy 5

(Fot. UM Lubawa.)

7 grudnia 2021 roku minęła 82. rocznica „czarnego czwartku”, zbiorowego mordu 25 mieszkańców Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. 

7 grudnia 1939 roku hitlerowcy dokonali krwawej egzekucji na 15 nowomieszczanach i 10 lubawianach. Ci ostatni zostali rozstrzelani przy ulicy Browarowej przez członków Selbstschutzu, czyli paramilitarnej jednostki złożonej przez etnicznych Niemców zamieszkałych na tych terenach.

Z tej okazji władze samorządowe, reprezentowane przez burmistrza Macieja Radtke, wiceprzewodniczącego rady Jerzego Brodowskiego oraz Przewodniczącą Komisji Oświaty Annę Tańską złożyli hołd zamordowanym przez hitlerowców przy pomniku przy ul. Browarowej, a następnie przy Pomniku Chrystusa Króla, który upamiętnia zabitych w obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej.

Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika oraz Zespołu Szkół w Lubawie, radni, kombatanci, harcerze oraz kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych. Uroczysty apel poległych zorganizowała lubawska podstawówka oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Publikacja za: lubawa.pl/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Urząd Miasta Lubawy.

REKLAMATom-bet

5Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Mikołaj 5 ponad rok temuocena: 0% 

  Podczas apelu uczestniczyli inni radni z Lubawy: Dariusz Kawka, Pokojski i Sobiechowski ale magistracki fotograf ich nie pokazał.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Polak 4 ponad rok temuocena: 30% 

  "Zamordowanych przez hitlerowców" ? Czy przez Niemców? Pisz prawdę redaktorzyno, a nie śladem onetowców małymi kroczkami wypaczasz fakty historyczne.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mniej emocji, więcej rozumu 3 ponad rok temuocena: 75% 

  Z grubsza Morfeuszu masz rację. Austriacy dość masowo należeli do organizacji hitlerowskich. Co do Słowaków to sprawa jest dwuznaczna, gdyż mieli oni własną partię faszystowską kierowaną przez Tiso. Zresztą księdza. I niewielka część Słowaków do tej partii należała. Ale z tymi Czechami jako hitlerowcami to już grubo przesadziłeś. A obywatelowi z góry nieco nerwy puszczają. Sam zieje dość nieskrywanym jadem. Ogromna większość zwolenników ideologii nazistowskiej była oczywiście narodowości niemieckiej. Ale jednak nie każdy Niemiec był hitlerowcem. To nie narodowość mordowała ludzi, tylko ludzka podłość, nikczemność i nienawiść do nieco innych. A ta przypadłość dotyka róznych ludzi o różnych narodowościach. Więc raczej powstrzymaj się człowieku od siania swej dość jawnej nienawiści. Właśnie taka sama postawa małymi krokami doprowadziła kiedyś do m. in. zbrodni w Lubawie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~morfeusz 2 ponad rok temuocena: 89% 

  To Ty nie wypaczaj histori i może poczytaj trochę na ten temat... Hitlerowiec to nie tylko Niemiec, byli też Austryiacy, Czesi,Słowacy, itd. Hitlerowiec, to jest ogolna nazwa tej morderczej organizacji...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rych 1 ponad rok temu

  Selbstschutz - poprawna nazwa!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4589 sekundy