REKLAMAprofi
SKOK

(Fot. Archiwum Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.)

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Dotrze też do Iławy i innych miejscowości w naszym powiecie. 

- Serdecznie zapraszamy po odbiór światła - mówi phm. Piotr Jakimowicz, komendant Hufca ZHP Iława.

f

Poniżej informacje odnośnie przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju na terenie miasta i powiatu.

 • Ząbrowo, 19 grudnia, Parafia p.w. Zesłania Ducha Świętego, 8:00 i 11:30.
 • Lubawa, 19 grudnia, Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła w Lubawie, 7:30-13:30.
 • Grabowo (gm. Lubawa), 19 grudnia, Parafia p.w. św. Jana Chrzciciela (na wszystkich mszach niedzielnych).
 • Kisielice, 23 grudnia i 24 grudnia, Parafia p.w. św. Matki Bożej Królowej Świata, 18:00 (23 grudnia) i na wszystkich mszach (24 grudnia).
 • Iława, 24 grudnia:
 • Parafia p.w. Chrystusa Króla Wszechświata w Iławie, 7:00 i 12:00;
 • Parafia p.w. św. Brata Alberta w Iławie, 12:00-13:00;
 • Parafia p.w. św. Andrzeja Boboli w Iławie, 15:00-16:30;
 • Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Iławie, 22:00 i 0:00 (podczas pasterki).

g

Czym jest Betlejemskie Światło Pokoju?

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju już od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. 

Betlejemskim Światłem Pokoju skauci z całej Europy - w tym także harcerki i harcerze ZHP - pragną dzielić się ze wszystkimi. Dlatego dostarczają lampiony z Betlejemskim Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzieląc się jednocześnie radosną nowiną i krzewiąc największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.  

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się, by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  Nie ma jeszcze komentarzy...
Artykuł załadowany: 0.4835 sekundy