REKLAMAfredom
REKLAMAAkademia
wydrukuj podstronę do DRUKUJ23 grudnia 2021, 10:08 komentarzy 6

(Fot. materiały prasowe, zdjęcie ilustracyjne.)

21 294 - dokładnie tyle sztuk indyka rzeźnego trzeba było przekazać do utylizacji po wykryciu - kolejnego w ostatnich dniach - ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie pod Iławą.

Ognisko to potwierdzono w miejscowości Windyki (gmina Iława). Dotknięte chorobą stado, które zgodnie z procedurami trzeba w całości uśmiercić, jest czterokrotnie większe niż to z Nowej Wsi, gdzie ognisko tej samej choroby potwierdzono dwa dni wcześniej.

W gospodarstwie w Nowej Wsi było utrzymywanych  5 800 sztuk indyka rzeźnego; w Windykach, gdzie służby weterynaryjne potwierdziły 38. w tym roku ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, niemal czterokrotnie więcej.

- Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że 18 grudnia 2021 r. otrzymano sprawozdanie z badań wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach dotyczące próbek pobranych od drobiu w gospodarstwie komercyjnym, w którym utrzymywano 21 294 sztuki indyka rzeźnego, zlokalizowanym w miejscowości Windyki, gmina Iława, powiat iławski - czytamy w komunikacie na ten temat. - W badanych próbkach stwierdzono obecność materiału genetycznego wirusa grypy ptaków (AIV) H5N1.

W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby. To oznacza wybicie całego stada. Ponowne umieszczenie zwierząt w gospodarstwie komercyjnym, w którym stwierdzono grypę ptaków, może nastąpić po upływie 21 dni od dnia zakończenia ostatecznego czyszczenia i odkażania. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMAPellet

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Rafik 6 ponad rok temuocena: 25% 

  Wcale nie szkoda!!! Jestem za wege!!! Koniec bambrowania

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jozek 5 ponad rok temuocena: 100% 

  puki beda produkowac pasze niemieckie firmy bedzie ptasia grypa i asf....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 4 ponad rok temuocena: 75% 

  Smutne a ja głodny

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ifyouknowwhatimean 3 ponad rok temuocena: 0% 

  A czy to nie jest tak, że utylizacja polega na klepnięciu towaru za darmo do znajomego królika, który ma masarnię gdzieś dalej i potem mamy mięso z importu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~johny 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Czyli ciąg dalszy wykańczania polskich producentów żywności. ASF, ptasia grypa i tak na zmianę. A TIRy z Niemiec ciągną niemieckie mięso do Polski.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bravoo 1 ponad rok temuocena: 75% 

  Najlepsze jest to ,że często ciągną z Niemiec do Polski, polskie tiry, polskie mięso! To jest dopiero cyrk.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4096 sekundy