REKLAMAprofi
REKLAMAZielona aleja 2
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 grudnia 2021, 11:41 komentarzy 65

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Zarząd województwa chce walczyć ze smogiem i w tym celu przygotował dwa projekty uchwał tzw. antysmogowych. Jeśli zostaną przyjęte, to w naszym regionie wejdzie w życie zakaz palenia w piecach paliwami stałymi, czyli węglem i drewnem. Najpierw jednak propozycje będą konsultowane społecznie.

Zgodnie z udostępnionymi projektami uchwał tzw. antysmogowych, w miastach w naszym województwie, w tym w Iławie, Lubawie, Suszu, Kisielicach i Zalewie, zakaz używania paliw stałych do palenia w kotłach, piecach i kominkach miałby wejść w życie w roku 2030. Natomiast poza obszarami miast taki zakaz miałby obowiązywać od roku 2035.

Propozycje przygotował zarząd województwa, motywując to "troską o zdrowie mieszkańców i poprawą jakości życia".

- Nasze województwo na tle kraju w zakresie jakości powietrza nie wypada najgorzej, niemniej jednak są okresy, kiedy jakość powietrza ulega bardzo mocnemu pogorszeniu. Stąd taka propozycja - powiedział Radiu Olsztyn Bogdan Meina, dyrektor wydziału środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie. - Specjaliści wyliczają, że z powodu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju umiera około 45 do 50 tysięcy osób - dodał.

Przedstawiciele sejmiku województwa, komentując na antenie regionalnej rozgłośni, nie ukrywali swoich obaw.

- Decyzja jest bardzo trudna - powiedział Stanisław Gorczyca, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa. - Wiemy, jaką mamy sytuację, a przebudowanie całego systemu grzewczego nie jest takie proste. Na to potrzebujemy czasu; żeby takie uchwały móc powołać, trzeba zrobić cały system osłonowy, który będzie mógł tych ludzi w jakiś sposób chronić.

- To trudny wybór: między ochroną środowiska a jakością życia ludzi, szczególnie ludzi niezamożnych, ubogich. Ta restrykcja jest zbyt daleko idąca. Ona skaże dużą część mieszkańców naszego województwa na siedzenie zimą w zimnie, po prostu. Absolutnie do tego dopuścić nie możemy - to z kolei opinia przedstawiona przez Grzegorza Kierozalskiego, przewodniczącego sejmikowego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Przed Świętami zarząd województwa ogłosił konsultacje społeczne przygotowanych projektów. 

- Liczymy na zaangażowanie i zapoznanie się z projektami tzw. uchwał antysmogowych podczas ustawowych konsultacji. Każdy ma prawo do zapoznania się z projektami oraz do składania uwag i wniosków w postępowaniu mającym na celu opracowanie ww. dokumentów - podał urząd marszałkowski. - Uwagi i wnioski można składać w terminie do 21 stycznia 2022 roku włącznie.

O opinie będą pytani także samorządowcy.

Pełna treść uchwał oraz formularz zgłaszania uwag, opinii i wniosków w tej sprawie znajdują się pod tym linkiem.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

65Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~gość 65 5 miesięcy temu

  no teraz ekologia dostanie w lep bo ludzi nie będzie stać na dobry opał będą palić byle czym a ci co mają ogrzewanie na gaz lub prąd będą siedzieć w zimnym mieszkaniu teraz tona węgla kosztuje 2000zł a to dopiero początek i wracamy do początku

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Grab 64 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Trzeba być skończonym durniem aby takie pomysły realizować. Po pierwsze komu zrobimy dobrze idąc w tym kierunku? Rosji która jest właścicielem gazu i Niemcom które aktualnie już w 100% mają główny kurek. Po drugie komu zrobimy źle? Polsce która na węglu siedzi ale węgiel to smog ,sadza spaliny etc.. Po trzecie co możemy zrobić aby wyjść na tym dobrze? Produkować piece z filtrami, budować geotermę, próbować i promować alternatywne źródła typu pompy cieplne, może ogrzewanie elektryczne z elektrowni jądrowych. Po czwarte jak już gaz to z własnych źródeł (Baltic Pipe, Terminal Świnoujście, gaz łupkowy z pokładów w Polsce). Po piąte komu przeszkadza ogrzewanie kominkowe drewnem?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xv 63 7 miesięcy temu

  A WIECIE WY ZE POD IŁAWĄ MACIE CIEPŁE ŚRÓDŁA TYLKO NIE MA KOMU KOPAĆ I DORWAĆ SIĘ DO GEOTERMII

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~akle 62 7 miesięcy temuocena: 0% 

  Ojciec Tadeusz RYDZYK wywiercił dziure w ziemii grzeje ekologicznie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~elka 61 7 miesięcy temuocena: 100% 

  a ty masz chyba dużą dziurę pod kopułą

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wszyscy równi 60 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Energetyka Cieplna w ramach przystosowania do wymogów unijnych w zakresie ochrony środowiska przygotowała długofalowy program zmniejszania ilości czynników szkodliwych wprowadzanych do atmosfery. Pierwszym elementem tego programu jest sukcesywne zastępowanie węglowego źródła energii. Także w blokach też ogrzewanie będzie więcej kosztować . Tylko czy Putin takiego zapotrzebowania w Polsce na gaz nie wykorzysta, no cóż czas pokaże.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Janńnnnk 59 7 miesięcy temuocena: 71% 

  Chory pomysł jak ktoś pali suchym drzewem to ile tego dymu jest a tam gdzie się pali śmieci to tego nie widzą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dante 58 7 miesięcy temuocena: 40% 

  Niema problemu niech zmodernizują każdemu instalacje i wyrównają do rachunków za nowy drogi jak Ch... Opał ekologiczny i można palić. Niestety jeżeli chodzi o dochody to już jesteśmy na szarym końcu Polskiej listy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Stary Rak 57 7 miesięcy temuocena: 39% 

  Kto wymyślił te plany rozwiązań ; lewicowe ugrupowania czy też prawicowe. Chcę wiedzieć by odpowiednio zagłosować. Blokowcy którzy drą najwięcej swe pyszczki myślą że ciepełko płynie do ich mieszkań ze Syberii. To co się dzieje obecnie we wszystkich dziedzinach woła o przysłowiową pomstę do nieba. Podejrzewam głupotę co poniektórych piszących i rządzących , iż mieli możliwość ukończenia gimnazjum.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~matrix 56 7 miesięcy temuocena: 40% 

  Nie każdego stać na solary czy gaz.To co ma zamarznąć z rodziną w domu bez ogrzewania to jest chore gdzie tu ktoś mysli a ceny idą w gure jak fajerwerki i co nasi mają to w d...e tak to wygląda.Za nie długo bendą sprzedawać powietrze kturym oddychamy wszędzie łapę wyciągają po kase ludzi zwykłych sługusy uni

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ogień 55 7 miesięcy temuocena: 60% 

  A jak mają się ogrzewać mieszkania i domy w okolicznych wsiach powiatu iławskiego,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tom 54 7 miesięcy temuocena: 36% 

  Jeżeli ktoś chce wprowadzić takie zakazy to po pierwsze powinni ustawę wprowadzić o podłączeniu wszystkich mieszkań , domów do centralnego ogrzewania z miasta. Kiedy to zapewnią, wtedy mogą wymagać i wprowadzać zakazy. Konstytucja wyraźnie wypowiada się w tej sprawie, że każdy obywatel ma prawo godnie żyć, a gdy ma mieszkać w zimnym mieszkaniu i chorować to ktoś łamie nasza konstytucję a to główne źródło naszego prawa. A ci na stołkach zapominają o tym jak widać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Popiol1983 53 7 miesięcy temuocena: 36% 

  Ekooszołomy stawiają drewno na równi z węglem? Czas chyba na jakąś wojne w europie bo obecne elity powinny ginąć w obronie tak durnych przekonań!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Uporczywy 52 7 miesięcy temu

  Pierwsze stanęłyby te elity po stronie przeciwnika. Popatrz co się działo jak Ruski u siebie komunę wprowadzali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krzysztof 51 7 miesięcy temuocena: 42% 

  Takiego skurwysyństwa to nawet za komuny nie było.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krisizik 50 7 miesięcy temuocena: 32% 

  Takiche deb... politycznych bym na Sybir wywiózł.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Main kampf -reaktywacja 49 7 miesięcy temuocena: 26% 

  Bardzo dobra decyzja Panów Elity politycznej Iławy tylko dlaczego czekać tyle lat ? Nakazać tym pachołkom żeby za swoje pieniadzę w 2/3 lata wymienili ogrzewanie,,,, a teraz podwyższyć nie o 100% cenę tony węgla jak jest teraz a o 300% ,,:D ( słabych wytępić tylko mocni przeżyją, sory memory taki mamy klimat)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ghy 48 7 miesięcy temuocena: 92% 

  Ciołku - zarzad województwa

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wystarczy poczytać poniżej 47 7 miesięcy temuocena: 38% 

  jak artystycznie nawiedzony drewnianymi chochlami wyjada głównie nasiona łopianu z drewnianych misek.czyli , byle co je i byle co gada .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~wybaczmy temu nieszczęśnikowiu 46 7 miesięcy temuocena: 29% 

  a 35-ty nawiedzony poniżej pobiegnie pewnie znicze palić , bo popierał krzyczące dzikie macice "je... i wy .......ć " czerep z niego czerepowaty , ale zawsze w przyrodzie taki muł się znajdzie .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nawiedzony i świeci w ciemnościach 45 7 miesięcy temuocena: 20% 

  A ten znowu o tym ŁOPIANIE.Widać karmiono Cię w dzieciństwie i Masz uraz. UWAGA te wszystkie komentarze to ten sam jeden pisze 35ty.Wziął byś sie za robote co? Czy wolne dziś Masz? Pokój posprzątaj,śnieg odgarnij.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ ANNA 44 7 miesięcy temuocena: 95% 

  najpierw niech zrobia porzadek z tymi co przez cale lato smrodza ludziom bo oni grzeja wode np w ilawie na osiedlu ostrodzkim nie mozna posiedziec we wlasnym ogrodzie i tego nikt nie widzi

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~opuśćmy zasłonę miłosierdzia 43 7 miesięcy temuocena: 35% 

  a czacha 35-ta będzie zawsze wstawiała swoje zaczadzone komenty a jak tam ziemniaczanka ? 35-ty , rusz w końcu swoją mózgownicą .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~SAS 42 7 miesięcy temuocena: 76% 

  JESTEM ZA!!W moim Suszu powinno się wszystkich podłączyć do kotłowni miejskiej.Najpierw ją zmodernizować a potem podłączyć wszystkie domostwa poczynając od wielorodzinnych w środku miasta a kończąc na nowo budowanych na obrzeżach. Było by i ekologicznie i z korzyścią dla mieszkańcòw a i może kotłownia by trochę zarobiła a na pewno dała kilka nowych miejsc pracy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pięć 41 7 miesięcy temuocena: 20% 

  Szusz, susz ....powinien się dobrze palić ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~gorzelany 40 7 miesięcy temuocena: 26% 

  A ta kotłownia miejska na jaki opał "chodzi"? Na gaz? A ten gaz to skąd jest?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mika 39 7 miesięcy temuocena: 50% 

  Gustaw Brzezin, Miron Sycz, Marcin Kuchciński, Jolanta Piotrowska, Sylwia Jaskólska - oto zarząd województwa, który atakuje jakość życia tysięcy mieszkańców. W imię oszalałych ideologii i za pieniądze lobbystów - mamy marznąć lub kupować gaz od Putina. Zapamiętamy wasze nazwiska przy wyborach, towarzysze z PSL i Platformy „Obywatelskiej”

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lolo 38 7 miesięcy temuocena: 0% 

  A gdzie leży "Nasze województwo"?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kkk 37 7 miesięcy temuocena: 9% 

  W Prusach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hue 36 7 miesięcy temuocena: 20% 

  W kujawsko pomorskim

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tutejszy 35 7 miesięcy temuocena: 88% 

  Jak to gdzie? W naszym województwie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dlaczego tak późno? cd. 34 7 miesięcy temuocena: 43% 

  A niektórzy nawet jeszcze nie zeszliby na stałe z drzew i przygarbieni nadal biegaliby na czterech kończynach porozumiewając się z innymi członkami stada poprzez dzikie pohukiwanie. Tak jak to robią do dziś na tym forum... Skoro więc odejście od opalania mieszkań trującym węglem byłoby istnym dopustem Bożym i technicznie zupełnie niemożliwe, to jak z tym problemem poradzili sobie mieszkańcy np. Kanady (w znacznym stopniu leżącej w o wiele zimniejszym klimacie niż my), znacznych rejonów USA, państw skandynawskich czy Europy zachodniej, gdzie przecież nie widać strasznie zakopconych osiedli domów jednorodzinnych? Jak ci ludzi tam żyją w okresie chłodów? Ogrzewają się świeczkami czy nieustannie chuchają wzajemnie na siebie? Oni też narzekają na koszty ogrzewania, ale zrobili swoje. Chyba już najwyższy czas przestać jęczeć, biadolić, pyskować, po chamsku bezmylnie przeklinać, tylko zabrać się mądrze za robotę. Bo oddychać czymś co przypomina prawdziwe powietrze muszą przecież wszyscy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nie płacz i bezmyślnie nie przeklinaj 33 7 miesięcy temuocena: 41% 

  jak trzydziesty piąty nie ma czym oddychać to pielęgniarka podłączy mu respirator .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nawiedzony i świeci w ciemnościach 32 7 miesięcy temuocena: 41% 

  Się ogarnij trochę i pomyśl każdy pojazd o nazwie ''TIR'' musisz zlikwidować każdy ciągnik na polu zabrać rolnikowi łącznie z kombajnem nie wspominając już o PKP gdzie sporo lata jeszcze zasilanych dieslem.Zacznij od nich a dopiero wróć do domków a spacerować możesz w lesie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nawiedzony i świeci w ciemnościach 31 7 miesięcy temuocena: 30% 

  Ten człowiek komentuje od tylu lat takie rzeczy,że się czytać nie da,z zatwardzenia dostaje rozwolnienia.Nawet zmiana NICKU nie pomaga bo widać po pisowni.Brak słów jak żyć z takim współczuje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jajca jak berety 30 7 miesięcy temuocena: 36% 

  po prostu nasz 35-ty poddał się własnoręcznej utylizacji , czyli własnoręcznemu samozgumkowaniu w trybie pilnym , bo bredzi ...i niżej i powyżej

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~dlaczego tak późno? 29 7 miesięcy temuocena: 47% 

  Czyli jeszcze przez 14 lat nie będzie można od wczesnej jesieni do późnej wiosny otwierać okien w mieszkaniach w pobliżu iławskich osiedli domków jednorodzinnych, gdzie królują prymitywne kopciuchy opalane wszelkim trującym śmieciem oraz śmiertelnie duszącym, zasiarczonym węglem. Lub próbować wyjść w tych okolicach na spacer. Ciekawe ilu jeszcze ludzi do tego czasu powiększy liczbę horyzontalnych lokatorów spoczywających 1,5 metra poniżej gruntu na ul. Piaskowej? Także spośród tych, którzy na tak potrzebną wreszcie decyzję władz lokalnych już bezmyślnie plują z całą zajadłością. Gdyby od tysięcy lat, we wszelakich społeczeństwach, przeważał taki gatunek ciemnych i zajadłych ludzi, to do dziś chodzilibyśmy wszyscy ubrani w zwierzęce skóry, na nogach nosilibyśmy łapcie z wikliny, lub łyka, mieszkalibyśmy w wydłubanych w ziemi ziemiankach przykrytych gałęziami, oświetlanych łuczywem, opalanych ogniskiem i drewnianymi chochlami wyjadalibyśmy głównie nasiona łopianu z drewnianych misek.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hue 28 7 miesięcy temuocena: 67% 

  Prawda w stu %

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~toć to siok 27 7 miesięcy temuocena: 27% 

  a co tak dymi ? ,,, pendolino ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hue 26 7 miesięcy temuocena: 16% 

  Twoja czacha:-)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~/// 25 7 miesięcy temuocena: 50% 

  To jakieś brednie. Kim są ci ludzie, którzy ten obłęd lewacki propagują? Tyle lasów w pow. iławskim. I co, za 15 lat już nikt nawet gałęzi na opał nie kupi? Tyle węgla w Polsce, czy nie ma technologii dobrego, wydajnego spalania tego bogactwa krajowego? Konsultacji chcecie, tak??!! Radzę udać się na konsultacje do Kocborowa...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~/// 24 7 miesięcy temuocena: 44% 

  A co zrobią drogowcy z gałęziami pozyskiwanymi z przydrożnych drzew? Co zrobią leśnicy z wiatrołomami, bo przecież nie wszystko nadaje się do przeróbki w przemyśle meblarskim? To proste pytania na początek trzeciej dekady XXI wieku. Ogrzewanie domu gazem, czemu nie? Ale ile to będzie kosztować za 10 lat? Ile?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nak 23 7 miesięcy temuocena: 60% 

  Ciekawe czym będą ogrzewać bloki, skoro ilawska elektrociepłownia jest na węgiel?.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 22 7 miesięcy temuocena: 33% 

  Większość tu wypowiadających się nie zdaje sobie sprawy czym nasza elektrociepłownia ogrzewa nasze domy .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jabłko 21 7 miesięcy temuocena: 49% 

  No grzejnikiem. Myślisz, że taki Gorczyca o tym wie skąd w grzejniku ciepło. A prąd w pompie ciepła skąd? Z węgla albo ruskiego uranu. A freon w pompie ciepła już tej słynnej 30lat temu dziury ozonowej nie powoduje. A ta fotowoltaika to przy produkcji ile energii zużywa. Przecież to nie jest perpetuum mobile. Jedyne co się odwdzięcza środowisku to biomasa czyli drewno, słoma no ale to jak ktoś pali w prymitywny sposób to dymi. Ile energii zużywa gaz czy węgiel w dystrybucji paliwa. Na pewno więcej niż nawet pellet.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jabłko 20 7 miesięcy temuocena: 61% 

  Czy zarząd województwa słyszał o ecodesign? Dzisiejsze kotły nie dymią. Czyżbysmy mieli być koniecznie zasilani sowieckim gazem za cenę niewolnictwa? Czy ci ludzie myślą, że ciepło bierze się z odkręcone go grzejnika a mleko z biedronki. Tak to jest jak się głosuje na oderwanych od życia oszołomów mieszkających w mieszkaniach odziedziczonych po rodzicach w bloku. masakra

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sąsiad 19 7 miesięcy temuocena: 56% 

  O co tyle krzyku przecież to tylko Janusz odpalił swojego Passata bo z Halinką i dzieciakami jadą do dziadków na święta

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mar 18 7 miesięcy temuocena: 48% 

  Następnym krokiem będzie zakaz poruszania się samochodami z silnikami spalinowymi i wtedy janusz nigdzie nie pojedzie

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iława 17 7 miesięcy temuocena: 59% 

  Oczywiście gawiedz nie rozumie a robią hałas. Zmiany zawsze były człowiek żyje i ciągle są udoskonalenia. Trzeba być elastycznym a nie starym piernikiem

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Takie se tam 16 7 miesięcy temuocena: 49% 

  To ciekawe.... To na jaki h*j lamentują z covidem jak (umieralność za zeszły rok 28,5tysia) a z powietrza zanieczyszczonego jak podaje autor artykułu około 45-50 tyśTo ci zagwozdka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xse 15 7 miesięcy temuocena: 30% 

  Dziadersy zaczęły kwik, aż miło posłuchać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~siedem gwiazdek 14 7 miesięcy temuocena: 54% 

  POpaprańcy, o wyniku konsultacji społecznych dowiecie się przy najbliższych wyborach samorządowych. To już za dwa lata. Nie pomogą słitfocie przy choinkach i okazyjne "serdeczne życzenia..."Czas baranów mija.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do biedaczyska z dołu 13 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Pozdrów swoich kumpli Napoleonów - twoich współlokatorów w psychiatryku w Tworkach. Jak oni wytrzymują twoje nieustanne ględzenie o ormowcach i jakichś kapusiach? Biedaczyska. Pewnie nawet z wychodka o tym wykrzykujesz. Ta mania prześladowcza zaatakowała już pewnie nie tylko twoją skołataną mózgownicę przypominającą istny pustostan umysłowy, ale chyba także kiszki razem ze zwieraczem. Bo masz nieustanne parcie w tym temacie...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~co prawda to prawda 12 7 miesięcy temuocena: 20% 

  trzydzieste piąte czerwone czasy przechodzą do historii , wraz z towarzyszem 35-tym , wraz z ormowcami i kapusiami z czasów komuny .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pierog 11 7 miesięcy temuocena: 57% 

  to nie jest demokracja to jest demonkracja... kto upoważnił tych wybrańców narodu te pacynki do takich działań może jakieś referendum albo coś .. mamy dużo węgla to sprzedali/zlikwidowali kopalniemamy dużo lasów/drewna to też sprzedadzą i zabronią co się da i każą palić ruskim czy amerykańskim gazem jeden czort wszystko w jednych rękach i zgodnie z planem więc szczepmy się żryjmy produkowane przez koncerny pseudo pokarmy rozwalając małe rolnictwo i powodujące w jakimś stopniu - przecież nikt tego nie bada prawdziwą epidemię nowotworów a nie jakieś wirusy grypopodobne itp

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bolo 10 7 miesięcy temuocena: 53% 

  Jak skonczymy węglem palic to zagłada ekonomiczna Polski. Wyższe techniki spalania węglem są doskonałym paliwem nietrującym Dawniej paliłem koksem - super paliwo ale droge. Jednak wtenczas 30-40 lat temu były primitywne piece do palenia

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaass 9 7 miesięcy temuocena: 59% 

  Tyle ludzi umiera przez powietrze A nie covid dziwne

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zzz 8 7 miesięcy temuocena: 30% 

  tak a ile jest np mąki w chlebie , i soli drogowej w kiełbasie ? To jakoś nie przeszkadza

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Abc 7 7 miesięcy temuocena: 52% 

  Tak wszystkich na gaz...... a gaz 300% do góry. Czas się obudzić bo zamiast się rozwijać to zaczynamy się uwsteczniać i to w zastraszającym tempie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~mrn 6 7 miesięcy temuocena: 38% 

  ale to dopiero w 2030 roku to już ludzi nie bedzie, covid będzie szybszy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Arek 5 7 miesięcy temuocena: 47% 

  Cyrki się dzieją w tym kraju !!! Przebudowa instancji grzewczej to nie małe koszty, ale kogo to obchodzi! Mają ciepłe posady i godziwe zarobki więc szarakami się nie martwią bo po co niech sobie radzą!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zcf 4 7 miesięcy temuocena: 77% 

  Ten kraj to od zawsze cyrk.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cyk 3 7 miesięcy temuocena: 50% 

  marksizm ale zamiast klasy robotniczej ekologia, weganizm, mniejszości seksualne 500 płci , sanitaryzm bo wirus który zabija 0,3 % zakażonych b, grożny jest! a w tym czasie ponieważ nie dostali się do lekarza/szpitala zdychają ludzie na inne choroby 150 tys więcej zgonów niż przed pandemią itp a rezultatem będzie to że nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy z chipem w ręku szczepiony jak bydło co 3 mce ch... wie czym czyli taki wielki ogólnoświatowy gułag - a elity i nasi nadzorcy będą się śmiać żrąc steki jak my będziemy wpieprzać soję i robaki

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 2 7 miesięcy temuocena: 56% 

  Niech się w łeb pukną,idioci jedni,niech nam dadzą swoje pensję to sobie zamontuje panele lub gaz,kogo stać na to jak najniższa krajowa zarabia,debile normalnie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pilot 1 7 miesięcy temuocena: 55% 

  Następni kretyni. Czym mamy palić - gazem, drogim jak cholera. Czy siedzieć w zimnie. Wracamy do lewackiej poprawności. Hura wszyscy do bloków, wraca komuna. Skurwy...stwo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4643 sekundy