REKLAMASpeed
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ2 stycznia 2022, 12:11 komentarzy 6
O projekcie, za który iławianin został nagrodzony, można było posłuchać m.in. w regionalnej telewizji śniadaniowej.

O projekcie, za który iławianin został nagrodzony, można było posłuchać m.in. w regionalnej telewizji śniadaniowej.

"Szalony naukowiec, zafascynowany kosmosem", mówi sam o sobie Marcin Jasiukowicz, pochodzący z Iławy student Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Miniony rok ambitny iławianin może zaliczyć do bardzo udanych. Zakończył go zdobyciem statuetki "Złote Lwiątko" za zwycięstwo w kategorii "Student Naukowiec" w plebiscycie Samorządu Studentów Politechniki Gdańskiej.

To sposób na wyróżnienie najaktywniejszych studentów, a także organizacji i kół naukowych. W indywidualnej kategorii "Student Naukowiec" Marcin był jedną z trzech nominowanych osób. Zawdzięcza to udziałowi - wraz z innymi członkami Koła Naukowego SIMLE - w przedsięwzięciu pod nazwą "Stardust Microbiology Project", który był realizowany w ramach programu Europejskiej Agencji Kosmicznej - międzynarodowej organizacji krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

- To jest projekt, który realizowałem przez dwa lata, w trakcie moich studiów. Jest to działalność dodatkowa, poza tokiem studiów - mówi iławianin. - Bardzo się cieszę, że wraz z moimi przyjaciółmi z koła mogliśmy taką podróż odbyć. Ta nominacja przyszła zaraz po finale naszego projektu - dodaje. - Czytając opisy poszczególnych kandydatów, nie spodziewałem się, że wygram. Konkurowałem z osobami, które już miały na koncie publikacje i także bardzo aktywnie działały. Jestem bardzo wdzięczny za nominację i za nagrodę w tej kategorii. Jest to dla mnie motywacja, aby moja dalsza praca naukowa była jak najbardziej owocna.

Zauważony w studenckim plebiscycie został także sam "Stardust" - to w kategorii "Projekt Naukowy". Swój wielki finał miał on w ostatni dzień września. 

- Tego dnia nasz eksperyment mikrobiologiczny wystartował na pokładzie balonu stratosferycznego Bexus 30 - opowiada Marcin. - Udało się wzbić na granicę kosmosu i uruchomić eksperyment, co skutkowało zebraniem interesującego nas materiału badawczego. Mam nadzieję, że pozwoli to na ciekawe naukowe odkrycia, które będziemy mogli zaprezentować w przyszłym roku.

Misja polegała na zebraniu materiału mikrobiologicznego ze stratosfery, do dalszych badań.

Pochodzący z Iławy student przyznaje, że dzięki udziałowi w wymagającym projekcie, w którym odpowiadał głównie za elektronikę, wiele się nauczył.

- Doświadczenie zdobyte w trakcie tej kampanii było fenomenalne - mówi. - Uczucie stresu przy pracy, skupienie przy integracji, po euforię w momencie odlotu. A po wszystkim wielka ulga, chociaż przeplatana myślami o tym wszystkim, co można było zrobić lepiej lub sprawniej.

O studenckim projekcie można było posłuchać m.in. w regionalnej telewizji. Marcin gościł w programie "Dzień dobry tu Gdańsk!", na antenie pomorskiego oddziału Telewizji Polskiej. Tutaj podkreślał możliwości praktycznego zastosowania wyników projektu w przyszłości. Może nawet w medycynie?

- Być może wykryte mutacje w pobranym materiale pozwolą opracować leki, które pomogą ludziom tutaj, na Ziemi - powiedział.

Marcinowi, któremu przyświeca hasło "Sky isn't the limit", życzymy kolejnych sukcesów. Dr Andrzej Seweryn, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, który także gościł w programie "Dzień dobry tu Gdańsk!", już zaprosił go do szkoły doktorskiej.

- Proszę zostać w Polsce po studiach i tutaj ulepszać nasz świat - tak z kolei zaapelowała do młodego naukowca z naszego miasta dziennikarka prowadząca program.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

Marcin Jasiukowicz realizuje swoje naukowe pasje. Pod koniec starego roku zauważony i doceniony został jego projekt "Stardust Microbiology Project", który pochodzący z Iławy student zrealizował wspólnie z innymi studentami działającymi w Kole Naukowym SIMLE.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Lenin 6 7 miesięcy temuocena: 33% 

  Ciekawe, czy cały czas ze swoim ojcem zawracają 2 godziny gitarę w sklepach komputerowych, po czym i tak nic nie kupują.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Link 5 7 miesięcy temuocena: 67% 

  Noooo chłopie Iława jest dumna brawo.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kacper 4 7 miesięcy temuocena: 100% 

  Gratulacje młody!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~OkoSzpont37 3 7 miesięcy temuocena: 83% 

  Pozdro!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianin 2 7 miesięcy temuocena: 92% 

  Najpierw Błażej Żyliński,a teraz Marcin Jasiukowicz.Brawo Wy!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sonia 1 7 miesięcy temuocena: 92% 

  Brawa dla Marcina i Jego Rodziców. Gratulacje z całego serca.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.5983 sekundy