REKLAMAPatrz
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 stycznia 2022, 12:10 komentarzy 56

(Fot. materiały prasowe.)

Ile zarabiają nasi włodarze? Ostatnio wszyscy dostali podwyżki - oto nowe pensje lokalnych wójtów, burmistrzów i starosty.

Wszystkie lokalne rady miast i gmin oraz rada powiatu przyjęły już stosowne uchwały przyznające istotne podwyżki pensji rządzących.

Wynagrodzenie włodarzy ustala bowiem rada, ale podstawą prawną dla takich działań pozostają odgórne - rządowe regulacje. Te zmieniły się wraz z wejściem w życie zapisów Rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Ten akt określa maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego, jakie mogą pobierać włodarze. W powiecie iławskim niektórzy rzeczywiście otrzymali taką maksymalną pensję, innym zaś przyznano nieco niższe uposażenia. Szczegóły w tym zakresie - poniżej.

Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski

Burmistrz Kopaczewski, chociaż sprawuje władzę w największym mieście w powiecie, wcale nie ma najwyższej pensji spośród tutejszych samorządowców. Wręcz przeciwnie. Jego miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, zgodnie z zapisami przywołanego rozporządzenia, mogłoby wynieść do 10 430 zł (maksymalna możliwa pensja zależy od wielkości gminy). Radni jednak przyznali mniej, dokładnie 80% kwoty maksymalnej, czyli 8 344 zł, co - pomimo dużej podwyżki - stanowi najniższą możliwą pensję zasadniczą. Łącznie z dodatkami miesięczne wynagrodzenie burmistrza Iławy wynosi 15 853,68 zł brutto.

Burmistrz Kisielic Rafał Ryszczuk

Maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego wójta albo burmistrza w gminie do 15 tysięcy mieszkańców (takimi gminami są wszystkie w naszym powiecie, poza miastem Iława), wynosi po ostatniej podwyżce 10 250 zł, zaś maksymalny poziom dodatku funkcyjnego 3150 zł. Zgodnie z przepisami zarobki nie mogą być niższe niż 80% maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk.

Kisieliccy radni swojemu burmistrzowi przyznali około 90% maksymalnego możliwego wynagrodzenia zasadniczego i najwyższy możliwy dodatek funkcyjny. Po zsumowaniu wszystkich składników wynagrodzenia pensja burmistrza Rafała Ryszczuka wychodzi w wysokości 17 803 zł brutto.

Starosta Powiatu Iławskiego Bartosz Bielawski

Dla starostów takiego powiatu jak iławski (powyżej 60 tys. do 120 tys. mieszkańców) rządowe rozporządzenie przewiduje maksymalnie 10 430 zł wynagrodzenia zasadniczego i maksymalnie 3450 zł dodatku funkcyjnego. Starosta Powiatu Iławskiego otrzymał 90% tych kwot, a więc "pensję środka".  Razem: 16 239,6 zł brutto (plus dodatek za wieloletnią pracę, którego kwota w tej uchwale nie została określona).

Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski

Wójt Gminy Lubawa, którego pensji dotyczą takie same limity, jakie zostały omówione dla Kisielic, otrzymał decyzją gminnych radnych około 95% najwyższego możliwego wynagrodzenia zasadniczego oraz najwyższy możliwy dodatek funkcyjny. Razem z pozostałymi składnikami wynagrodzenia: 18 795 zł brutto.

Burmistrz Lubawy Maciej Radtke

Rada Miasta Lubawy przyznała burmistrzowi 96% maksymalnego możliwego wynagrodzenia zasadniczego oraz najwyższy możliwy dodatek funkcyjny. Razem ze wszystkimi składnikami wynagrodzenia daje to kwotę 18 855 zł brutto.

Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński

19 470 zł brutto miesięcznie, tyle wynosi po podwyżce nowe wynagrodzenie Wójta Gminy Iława. Kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego stanowią maksymalne poziomy określone w rządowym rozporządzeniu.

Burmistrz Zalewa Marek Żyliński

Rada Miejska w Zalewie także przyznała tutejszemu burmistrzowi najwyższe możliwe wynagrodzenie. Wynosi ono dla włodarza gminy tej wielkości 19 470 zł brutto miesięcznie.

Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski

Taka sama sytuacja w Suszu. Tutaj rada także przyznała burmistrzowi najwyższe wynagrodzenie określone w rządowym rozporządzeniu. Łącznie ze wszystkimi dodatkami: 19 470 zł brutto.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK

55Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Mieszkaniec 55 10 dni temuocena: 100% 

  Dla bezpartyjnego Krzysia (P O )Teraz ( pisowca )* * * * *. * * * :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~radny 54 16 dni temuocena: 100% 

  Właśnie oświadczenia majątkowe które są na BiP każdego urzędu, taki Susz sprawdźcie ile mają kasy w ciągu roku,nie ważne że zero kwalifikacji patrz ZUK Susz prezesik przeszkolony przez 3 miesiące 150 tyś co już rozpowiada że burmistrzem zostanie,następny pan M co ma tyle zleceń że pracę w ZuK kiedy wykonuje ?czy ozdyskał pan juz uprawnienia kategori B ? ,rozumiem że przez ten czas miał ten pan swojego kierowcę,następny JP z Csir mieszkańcy spłacają czyjeś kredyty bo burmistrz co będzie brał blisko 20 tyś co rusz daje mu podwyżkę i premie zamiast na stypendia dla uzdolnionych dzieci,do tego ma tyle zleceń że szary człowiek przez rok tego nie zarabia,planują sobie tak ,ZZ na burmistrza i karuzela się kręci dalej,jest tylko jeden problem nikt ani na ZZ ani na KP a tym bardziej JP nie zagłosuje,jeszcze tylko czy pani sekretarz już wypisała delegację po wypadku panie JP ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 53 16 dni temuocena: 100% 

  Zobaczymy niedługo oświadczenia majątkowe burmistrzów wójtów radnych jak oni mało zarabiają jakich biednych domach oni mieszkają po 1600 2000 zł. za metr kwadratowy .Dlaczego nikt nie sprawdzi ich oświadczeń majątkowych jakie bzdury wypisują.I wtedy można ich od władzy odsunąć za kłamstwa wypisywane W oświadczeniach majątkowych.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 52 17 dni temuocena: 100% 

  Podatniku zapraszam ciebie na drogę na windyki droga na kwiry drogi w nowej wsi piękne drogi zrobione przez wójta .Krzysiu ile kosztują wyjazdy wasze integracyjne za granicę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 51 18 dni temuocena: 81% 

  z tej calej 'SFORY'' inteligientow dzialajaca osoba dla mieszkancow naszego powiatu ktora zasluguje na podwyzkie jest wojt Harmacinski dzieki ktoremu mozemy sie poruszac po wyremontowanych drogach [ powitowe o zgozo z Tatarkiem i starosta do wymiany ] : swietlicach : szkolach ; remizach itd a reszta tego ;;; CUDACTWA ;;;; bioracego 7 krotnosc poborow zwyklego pracownika jak ten nasz nieudaczny '' BOBAS '' powinna sie honorowo zrzec tych podwyzek gdyby mieli HONOR

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Prowincjusz 50 18 dni temuocena: 100% 

  Susz.Burmistrz, zastępca, przewodniczący rady, zuk, csir po wyborach do wymiany!! Dość kolesiostwa kosztem innych !!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 49 19 dni temuocena: 100% 

  Podwyżki w suszu to normalne. Rada zatwierdza podwyżkę Burmistrzowi , a on daje im podwyżkę 800 zł. Szkoda, że odbije się nam w portfelach. Znając życie będzie podwyżka podatków od nieruchomości , transportu, podatku da firm. Wszyscy patrzą na Burmistrza, ale jeszcze jest pani zastępca i sekretarz, które zostały dobre podwyżki. Najgorsze jest to że Burmistrz dostanie wyrównanie za ostatnie pół roku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rafi z parafi 48 19 dni temuocena: 94% 

  O jakim wstydzie ludzi piszecie ?ten niby burmistrz z waszej kasy podnosi dyro w csir o 2 tys netto na miesiąc kasę patrz pandemia gdzie zamknięte wszystko było, do tego sprawdzić proszę premię jaką mu dał,to tylko malutki wycinek ,prezesom zuk prawie 150 tys na rok,wszystko jest w BIP,szary pracownik grosze w Urzędzie i Zuk,ile jeszcze na to wyborcy będziecie pozwalali ?,od dawna knują jak wybory zrobić żeby dalej grabić,do tego grupa radnych którzy po części kupieni właśnie chciwością głosują te ustawki,no i asior przewodniczący który zaordynował sobie 2100 zł za klepanie monologów przeważnie przeciwko PiS i tym radnym co mają czelność być sobą

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szary pracownik 47 19 dni temuocena: 100% 

  A ty przeżyj za 2 tysiące złotych miesięcznie . Gdzie jeszcze musisz zapłacić za wynajem mieszkania - za co w Iławie dużo sobie życzą , jedzenie i bilet miesięczny na autobus do pracy . Nie mówiąc o jakiś malutkich przyjemnościach- na , które już człowieka nie stać .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Inflacja 9% 46 19 dni temuocena: 95% 

  To tylko u nas taka paranoja w Polsce możliwa! Wszyscy szykują się na kryzys a ci sobie dzielą nasze pieniądze miedzy siebie!!! A wasi pracownicy ile dostali podwyżki od nowego roku? Niech ktoś napisze!Najprzyzwoitszy burmistrz Iławy, najwięcej pracy - najmniejsza kasa.U mnie w Suszu burmistrz myśli już wyłącznie tylko o swoje emeryturze, zero aktywności! Powtarzam zero aktywności i za grzanie fotela taka kasa!! Obłuda, obłuda i jeszcze raz obłuda!! A pracownicy ile dostali? Pytam jeszcze raz!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 45 19 dni temuocena: 100% 

  Skąd są te stawki - ??? za co aż tyle?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~prawda 44 20 dni temuocena: 68% 

  bezwstydni zawsze się będą pchali do władzy dla piniędzy ,,, bo gdyby piniędzy nie było jak powiadał klasyk ekonomni Vincent , to byłyby jedynie mirabelki i szczaw

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pity na stół 43 19 dni temuocena: 22% 

  dobry to czas , żeby zweryfikować finanse np. radnej dzik , np . krzyczącej dominiki . jakie pójdą sprawozdania PIT do US ? j same straty , jakie podatki ? to jaką mają legitymację do zabierania publicznie głosu ? taką pewnie jak śmiszny gej biedroń

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kasia 42 20 dni temuocena: 100% 

  im biedniejsza gmina tym większe zarobki włodarzy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 41 20 dni temuocena: 100% 

  Polska to bogaty kraj! Zawsze to mówiłem jak stać nas wszystkich na takich darmozjadów. Ale jak to wszystko je... to będzie dopiero ciekawie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Caramba 40 20 dni temuocena: 100% 

  Czas szybko leci i myślę, że ludzie się opamiętają i rozliczą ich przy wyborach. Przewietrzy się urząd, komunalkę. I żaden krzysiu, zdzisiu i ich podnóżki nie dostana się do koryta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swój Nick 39 20 dni temuocena: 16% 

  Gdyby w Suszu rządził Grzegorz Nowak to by za darmo robił i wszystko by było!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kiedyś mieszkałem tam 38 20 dni temuocena: 92% 

  Susz jak Dubaj ... na ropie siedzi to i piniondze ma , maja rozmach ........w mieście bida, podatki jedne z większych w powiecie Hasło Pana Pietrzykowskiego "zmiany są konieczne " wstyd Panie Burmistrzu , osiągnięć niewiele , słaby rozwój miasta , do jednego worka z Ryszczukiem , o Blonkowskim nie wspomnę....całe życie przy korycie i jeszcze mało, wstyd

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kryzys 37 20 dni temuocena: 96% 

  Skandalem jest wielkość podwyżek w Suszu. Zarówno burmistrza jak i vice oraz radnych. Burmistrz prawie 20tys! Vice niewiele mniej. Przewodniczący Rady - ponad 2 tys! Trudno było spiąć Budżet, bo inflacja galopuje, bo ceny rosną jak szalone, więc cięto wydatki jak się dało i na czym się dało- a tu proszę, bezproblemowo zrobiono maksymalną podwyżkę. Ciekawostką była ostatnia sesja Rady Miejskiej, w czasie której najbardziej zainteresowani podwyżką siedzą cicho jak zaczarowni. Chyba wstrzymując oddech ze strachu, że kasy nie dostaną. Pracownicy urzędu i podległych jednostek otrzymali 400 zł brutto na otarcie łez ( czyli tak naprawdę większość dostała 200 zł brutto, bo 200 trzeba było i tak wyłożyć na podwyżkę najniższej krajowej, a tyle zarabia 90% osób). W momencie gdy stopy procentowe idą w górę, raty kredytów rosną, ceny zywnosci, paliwa, leków wariują, podwyżka włodarzy, zwłaszcza w takiej wysokości, już nawet nie jest nietaktem. To brak szacunku dla mieszkańców Susza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 36 20 dni temuocena: 100% 

  (...).

  Edytowany: 20 dni temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pablo 35 20 dni temuocena: 71% 

  Walić polski ład

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Boczek NW 34 20 dni temuocena: 67% 

  Kopaczewskiemu bym dał max 19.70 brutto na godzine

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 33 20 dni temuocena: 57% 

  Kopaczewski ile by nie zarobił to i tak będzie mu mało. Ponoć w ratuszu gadają, że za jego studia płacimy z miejskiej sakwy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawy 32 20 dni temuocena: 100% 

  A co on studiuje i gdzie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ja 31 20 dni temuocena: 17% 

  Dla wszystkich zazdrosnych i wścibskich - startujcie, wygrajcie, zarabiajcie.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pieniądz czyni większym 30 20 dni temuocena: 94% 

  Im mniejsza pipidówka tym większe zarobki. Ciekawe... Widocznie niektórzy chcą pieniędzmi nadrobić swe kompleksy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~44-TY 29 20 dni temuocena: 54% 

  Czy wam odbiło z tymi dysputami - jaki by nie był radny, to onże jest od głosowania inaczej burmistrz i rada cała pada i macie nowe wybory. Liczę na wojnę za 2 lata, bo macie nowe wybieranie. Wejdą nowi i będzie tak samo. Nasz Burmistrz iłwski ma prz........ne, bo swoich ma tylko dwoje radnych, a mimo tego jakoś mu głosują po jego myśli. I tak jakoś dojedzie a potem zobaczymy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zen 28 20 dni temuocena: 100% 

  Susz, p. Pietrzykowski, p. Blonkowski i część radnych to był strzał w kolano! Pamiętajcie będą może Wam się kłaniać ale prawda będzie inna. Nie wiem jak czuje się osoba, króra jest omawiana na wszystkich portalach. Chyba czas do Apteki i coś na uspokojenie. Nie pozdrawiam Włodarzy!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Master 27 20 dni temuocena: 79% 

  Tylko Radtke zasługuje na swoją pensje. Zalewo, susz i kisielixe wstyd. Mało wam???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 26 20 dni temuocena: 86% 

  Radtke za co?Że w Lubawie nie ma lekarzy a kierownik ośrodka zarabia ponad 325 tys. rocznie i zatrudnia same emerytki pielęgniarki? I jeszcze jeden fakt burmistrz Lubawy promuje szczepienie covid i dobrze. Tylko dlaczego promuje prywatny podmiot z Nowego Miasta Lub.?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zła 25 20 dni temuocena: 95% 

  A proszę zapytać się o podwyzki dla pracowników podległych jednostek, zwłaszcza powiatu, starostwa, różnicowanie komu ile i wieczne upodlenie

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tymoteusz 24 20 dni temuocena: 100% 

  Cała te podwyżki pokazują doskonale obraz Polski...kraju w którym nigdy nie będzie normalnie, nie oszukujmy się. Wystarczy spojrzeć na oferty pracy. Np z dzis! Osoba, oferty z ogromem wymagań i kwalifikacji w których 90 % oferuje 3010 zł brutto. WoW normalnie szok i weź tu żyj, a taki jeden z drugim plus rada podnoszą stawki gdzie popadnie i nic do bani... Niech ludzie się martwią, muszą dać se radę i dają pracując na 2 lub 3 etaty. Do emerytury jak dożyją to zaraz padną gdy na nią przejdą, bo im zdrowie odmówi posłuszeństwa. Ot taki nasz kraj Polska!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Suweren 23 20 dni temuocena: 100% 

  Obrzydliwe to wszystko....Burmistrzowie pipidówek zarabiają więcej niż Burmistrz Iławy i Starosta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Iławianin 22 20 dni temuocena: 43% 

  Burmistrz pipidówki Iławy bez dodatku stażowego,bo go nie ma i tak zarabia za dużo,za nic nie robienie.Kodeks pracy się kłania kolego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 21 20 dni temuocena: 100% 

  Jeśli staroście doliczymy 3200 stażowego to ma prawie 20.000. Max

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 20 20 dni temuocena: 67% 

  Brawo panie ryszczuk! Najmniejsza gmina, a z bożej łaski pan włodarz zarabia więcej niż Burmistrz Iławy, toż to nawet Hołownia tyle byle paprakowi nie zaplaci...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Binek 19 20 dni temuocena: 39% 

  Taki trochę z ciebie uparty analfabeta buehehehhe.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 18 20 dni temuocena: 63% 

  Praktycznie radny jest od glosowania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Susiak 17 20 dni temuocena: 89% 

  A pan radny Błonkowski z Susza to już chyba całkiem odpłynął. Dostaje więcej jak pracownicy. Wstyd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Robert 16 20 dni temuocena: 91% 

  Pietrzykowski wstydu nie masz, jesteś daleko w tyle za wszystkimi, każdy z innych może się pochwalić jakimś sukcesem a Ty Kryśką z Jakubowa.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 15 20 dni temuocena: 100% 

  Kobita się wysłowić nie potrafi. Wystarczy sesję posłuchać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 14 20 dni temuocena: 90% 

  Jasne szlachta się bawi a reszta miska ryżu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Realista 13 20 dni temuocena: 78% 

  Na waciki wystarczy ;-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mieszkaniec 12 20 dni temuocena: 87% 

  To jest tylko pensja a gdzie tu dodatki gdzie to premię gdzie tu kilometrówki powinni jeszcze to podać kto najwięcej bierze kasę za kilometrówkę bo wiadomo że Krzysiu jeździ wszędzie swoim samochodem..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~cytajmy ze zrozumieniem 11 20 dni temuocena: 0% 

  W artykule podane są wynagrodzenia pełne, czyli ze wszystkimi dodatkami

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Witek 10 20 dni temuocena: 27% 

  No ale Krzychu przynajmniej potrafi coś załatwić dla gminy.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Rudzianka 9 20 dni temuocena: 80% 

  Nasz wójt zawsze taki skromny a tu proszę rekord prawie 20 tys miesięcznie. Zapamiętamy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~argon 8 20 dni temuocena: 67% 

  Tosz wójt też człowiek rodzinę, dzieci utrzymać musi jak każdy choć nie każdy za tyle

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~myc 7 20 dni temuocena: 33% 

  Źle macie w tej gminie? Z tego co widzę, słyszę, to przynajmniej drogi co chwilę nowe, szkoły itd a powiat np co szkołę jedna albo dwie w roku zrobili?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ala 6 20 dni temuocena: 88% 

  Widać kto najbardziej łasy - Harmaciński, Pietrzykowski, Żyliński

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marta 5 20 dni temuocena: 50% 

  Okazuje się, że starosta zarabia najmniej????

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~myc 4 20 dni temuocena: 40% 

  jest drugi, najmniej burm Iławy

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sołtys 3 20 dni temuocena: 88% 

  Tak wszyscy podwyżki nawet Radni a żeby Sołtysom podnieść to już nie, bo pieniędzy nie ma. Nie oszukujmy się ale Sołtys więcej ma obowiązków niż Radny i taki Radny dostanie podwyżkę jaka tu sprawiedliwość....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Emil 2 19 dni temuocena: 100% 

  Model rządzenia jak przed 2015 "piniędzy dla was nima,,Przy wyborach zwracać uwagę na przynależność partyjną i nie wierzyć tym co mówią o swej "bezpartyjności,,.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~no to jak to jest ? 1 20 dni temuocena: 100% 

  to dla Sołtysów pinindzy ni ma ? i nie będzie ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.4134 sekundy