REKLAMAZDZ
REKLAMAprofi
wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 stycznia 2022, 13:59 komentarzy 12

(Fot. Archiwum własne.)

Przyglądamy się planom inwestycyjnym Susza na ten nowy - 2022 rok. Zostały już one przyjęte stosowną uchwałą przez miejscowy samorząd. "Zadzieje się" m.in. na suskiej plaży i stadionie...

Dochody na poziomie 64,2 mln złotych, wydatki rzędu 69,3 mln złotych i deficyt w wysokości 5,1 mln zł, który zostanie pokryty z kredytów (w większości) oraz wolnych środków - to najważniejsze liczby opisujące budżet Gminy Susz na 2022 rok.

- Projektując ten budżet, zakładałem, że pojawią się dodatkowe środki na duże i oczekiwane inwestycje, które planujemy. Jestem pod wpływem tych deklaracji, które zostały złożone na otwarciu "Polskiego Ładu". Są to środki krajowe dla gmin na różnego rodzaju inwestycje. Liczę się z tym, że zostaną wprowadzone w trakcie roku dodatkowe inwestycje. Ten budżet jest ukierunkowany na podstawowe, główne zadania, które musimy i powinniśmy zrealizować. Zadań inwestycyjnych jest bardzo dużo i bardzo duża kwota, około  9,3 mln zł, zostanie na nie przeznaczona - skomentował Burmistrz Susza Krzysztof Pietrzykowski. 

I to właśnie zadaniom inwestycyjnym, zaplanowanym do realizacji w roku 2022, przyglądamy się bliżej, przedstawiając poniżej największe i najciekawsze - wybrane przedsięwzięcia o takim charakterze.

SPORT, WYPOCZYNEK, REKREACJA

Z większych inwestycji, służących aktywnemu wypoczynkowi mieszkańców można wymienić:

- przebudowę pomostów na plaży miejskiej w Suszu (w budżecie na 2022r. zapisano na ten cel kwotę 289 tys. zł);
- budowę zaplecza sanitarno-szatniowego na stadionie miejskim w Suszu (600 tys. zł);
- budowę boiska wielofunkcyjnego w m. Piotrkowo (100 tys. zł);
- budowę Ogrodu Rodzinnego w m. Lubnowy (600 tys. zł);
- remont budynku sali gimnastycznej (113 tys. zł).

DLA KIEROWCÓW

Istotną grupę zadań inwestycyjnych stanowią przedsięwzięcia drogowe. To zadania uwzględnione w tegorocznym budżecie Gminy Susz:

- przebudowa drogi w m. Kamieniec w kierunku osady Piaski (418 200 zł);
- przebudowa drogi w m. Falknowo - budowa chodnika (120 tys. zł);
- budowa chodnika w miejscowości Bornice (200 tys. zł);
- budowa łącznika: ul. Piastowska i Wybickiego - I etap (225 tys. zł);
- wykonanie utwardzenia przy budynku WM Kajki 3 w Suszu (80 tys. zł);
- projekt budowy obwodnicy Adamowo - Emilianowo, droga gminna nr 143008N (30 tys. zł);
- przebudowa drogi powiatowej nr 1295N- Kamieniec- Ulnowo odc. Kamieniec- Rudniki (721 560 zł - dofinansowanie do zadania Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie);
- przebudowa drogi powiatowej nr 1295N- Kamieniec- Ulnowo odc. Olbrachtówko- Brusiny (1,25 mln zł - dofinansowanie do zadania Powiatowego Zarządu Dróg w Iławie).

DLA BEZPIECZEŃSTWA

Kilka z zaplanowanych wydatków wesprze ochronę przeciwpożarową na terenie gminy. Są to:

- dobudowa pomieszczeń technicznych sanitarnych budynku w OSP w Babiętach Wielkich (390 tys. zł);
- zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Jakubowo Kisielickie (800 tys. zł).

INFRASTRUKTURA SANITARNA

Z zadań o takim charakterze są planowane:

- budowa spinki wodociągowej Redaki - Różanki - Falknowo - Januszewo (551 tys. zł);
- budowa sieci sanitarnej i deszczowej na terenie miasta Susz (200 tys. zł);
- przebudowa przepompowni ścieków przy ul. Iławskiej w Suszu (660 tys. zł);
- opracowanie dokumentacji rozbudowy oczyszczalni ścieków w Suszu (60 tys. zł).

INNE - WYBRANE

Ciekawostką jest

- projekt przebudowy obiektu młyna na centrum aktywności lokalnej (60 tys. zł).

Wśród innych zadań o charakterze inwestycyjnym można wymienić jeszcze:

- wykup trzech mieszkań na cele komunalne Gminy Susz (345 800 zł);
- budowa windy zewnętrznej dla osób niepełnosprawnych przy budynku SOK (370 tys. zł);
- zakup autobusu przystosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych (199 500 zł).

Zaplanowano też szereg mniejszych przedsięwzięć w sołectwach, w tym zakup i montaż kotłów c.o. w Bałoszycach i Kamieńcu (po 85 tys. zł) oraz w Ulnowie (45 tys.).


Uchwałę dotyczącą budżetu gminy na 2022 r. suska rada przyjęła większością głosów podczas swojej sesji w grudniu. Z 15 radnych 13 było "za" (Iwona Walesiak wstrzymała się od głosu, a Agnieszka Gapys była nieobecna).


Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMATom-bet

12Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Pycio 12 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Posadzili 4 litery na stołkach radnych i kasują i głosują i rozkradają budżet,co ich obchodzi jakiś Wiśniówek czy Różnowo ? Macie ludzie nauczkę sami ich wybieraliście,kupieni za przystanek w Bałoszycach wiatę w Karolewie itp. siedzą i się śmieją.Dwaj ściemniacze z pis pokrzyczeli z początku a teraz kasę przytulili i podwineli ogony i wcale im nie wstyd.Burmistrz będzie dzięki nim brał rocznie tyle co kosztuje samochód gaśniczy swoja drogą zabrać mu mundur bo nie ma prawa go nosić.Inwestycje to jakiś żart stadion miał być nowy budynek teraz co kombinuje ?,pomosty 300 tyś ? molo ma być ?.Jak nie wstyd tym radnym którzy bez zgody swojego elektoratu łapy za podwyżkami dla siebie podnoszą i bossa przy takiej biedzie gminy.Pamiętajcie szybko czas zleci do wyborów i dobrze patrzcie kogo wybierzecie i jak będą skamlać i kłamać ,nie dajcie się niczym otumanić

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Załamana 11 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Najważniejsze że część z radnych wiedziala jak zaglosowac za podwyżką dla Pietrzykowskiego:) chętnie posłuchałabym argumentów za podwyżką każdego z tych którzy byli ZA. Rozumiem Mrówa, sołtyski z Ulnowa i Baloszyc, Dziki, niepijąca Wierzba, ale że Bańkowski z Goikiem, czyli jednak PiS wszedł w układ ...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LUX 10 5 miesięcy temuocena: 100% 

  W tym głosowaniu z dobrej strony pokazał się Pan Przemek Tuliński. I takich ludzi nam trzeba że podejmują mądre decyzje bez względu na przynależność i orientację polityczną. PIS... trzyma swój poziom a Bańkoskiemu ludzie tego nie zapomną jak w razie śni mu się być burmistrzem.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sąsiad 9 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Gdzie kasa tam pis, normalne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Działki Bronowo 8 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Chyba w planowanym budżecie coś zostało pominięte lub nie zrealizowane w 2021r - Jaki jest status realizacji budowy sieci wodociągowej do działek budowlanych w Bronowie oraz jak wygląda realizacja zaplanowanej realizacji w 2021r. budowy oświetlenia na tych działkach?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Latka XL 7 5 miesięcy temuocena: 93% 

  Nie wiem czy przy planowaniu budżetu to dobry moment ale interesuje mnie co nasza, suska władza (burmistrz radni) robią żebyśmy nie musieli się rozjeżdżać z naszego miasta za pracą do Prabut - kabelki, Kwidzyn- Jabil, Iława - Animeks, Szynaka. Czy robią coś w tej kwestii żeby Susz nie wymierał co raz bardziej. Czy ktoś zaplanował jakieś działania , środki żeby temu zapobiegać? Czy suskiej władzy nie stać żeby żeby przyciągnąć choć jednego przedsiębiorcę co by zapewnił choć kilkadziesiąt miejsc pracy? Żeby można było powiedzieć że coś się w tym mieście dzieje!!! Czy grupa szykująca się do przejścia władzy w Suszu (i słusznie bo starczy już kolesiostwa i lenistwa) ma jakiś pomysł na to? Czy nie zrobią z tym nic bo sami prowadzą swoje interesy i to by im nie było na rękę?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xyz 6 5 miesięcy temuocena: 100% 

  800 tyś na samochód pożarniczy dla Jakubowa Kisielickiego? Przecież PSP Iława chce oddać strażakom z Jakubowa swojego Mana GCBA (9 tys litrów wody na pojeździe). Warunek przekazania tego auta to wpłata 200 tys dla PSP Iława jako pomoc w zakupie dużej beczki dla Iławy. Ten Man jest z rocznika 2013 czyli 9 letnie sprawne auto, które można mieć w cenie średniej klasy osobówki. Strażacy z Jakubowa prowadzą zbiórkę środków na pozyskanie tegoż auta. Nie prościej Panie burmistrzu dołożyć brakującą kwotę i zasilić gminę Susz ciężkim pojazdem gaśniczym? W tej chwili nie ma w gminie żadnego ciężkiego, same średnie 2,2 - 3,o tys l wody na pojeździe. Co zamierza Pan Burmistrz kupić za 800 tys? Kolejnego GBA?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~druh 5 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Przykład pożaru kurnika w Różnowie pokazuje że u nas w gminie bieda, bo wodę dowoziły ciężkie wozy gaśnicze (minimum 5 tys l wody) z Iławy, Kisielic a nawet musiały być dysponowane z województwa pomorskiego.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 4 5 miesięcy temuocena: 100% 

  W Wiśniówki od 14 lat nie możemy doprosić się o nowy asfalt ale burmistrza ani radnych to nie obchodzi, dbają tylko o swoje okolice-wstyd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bob 3 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Od dawna w budżecie gminy Susz nie było żadnych poważnych inwestycji w Wiśniówku i Różnowie .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ina 2 5 miesięcy temuocena: 100% 

  Zaplecze sanitarne na boisku, ogrody wypoczynkowe, boiska. Może są inne potrzeby. Chodniki na wsiach czy sieć kanalizacyjna to chyba powinno mieścić się w standardzie 21 wieku. Ludzie na wsiach też Panie burmistrzu płacą podatki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Czytelnik 1 5 miesięcy temuocena: 100% 

  A kiedy Pan burmistrz Pietrzykowski ,Pani radna Lichaczewska ,Pani radna Szpindler pochyłą się nad drogą powiatową Jawty Wielkie-Wiśniówek.Tam można połamać nogi bo dziura na dziurze jeździć samochodem to dopiero wyczyn,chodnika brak,oświetlenia drogi też nie ma.Pewnie pojawicie się jak zwykle tuż przed wyborami bo będą potrzebne głosy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMApolkolonie
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5952 sekundy