REKLAMAZielona aleja 2
REKLAMAOlszta

Zalanie telefonu to obecnie dla wielu, o ile nie dla wszystkich, wielka katastrofa. Wystarczy chwila nieuwagi, a wszystkie ważne dla nas kontakty, dokumenty czy zdjęcia znikają. Jak postępować, gdy telefon zamoknie podczas deszczu, wpadnie do wody, wyleje się na niego napój lub inny płyn? Jak skutecznie go wysuszyć i przede wszystkim, jak odzyskać utracone w wyniku zalania dane?

Jakie są objawy zalania telefonu?

Choć objawy zalania telefonu nie zawsze pojawią się od razu, wcale nie oznacza to, z urządzeniem nie dzieje się nic złego. Niebezpieczne procesy zachodzące wewnątrz, mogą być początkowo niezauważalne, występując następnie po kilku dniach. Jednak najczęściej po zalaniu telefonu spodziewać się można:

  • braku reakcji przycisków i ekranu na dotyk,
  • spowolnionego działania,
  • samoczynnego wyłączania się,
  • zawieszania się systemu lub aplikacji,
  • bardzo długiego uruchamiania,
  • mniejszej wydolności baterii.

f

Warto jednak mieć na uwadze, że to nie woda lub inne płyny są bezpośrednio odpowiedzialne za największe zniszczenia w telefonie. Są one czynnikiem powodującym zwarcia prądu, które sieje spustoszenie w elektronice urządzenia. Poniżej podpowiadamy, co zrobić i czego nie robić, gdy telefon wpadnie do wody lub zamoknie oraz, jak uratować zgromadzone na nim dane.

Jak NIE postępować z zalanym telefonem?

Bardzo często przyczyną poważnych uszkodzeń i utraty danych są nierozważne działania właściciela zalanego telefonu. Opisane poniżej zachowania nie tylko nie pomogą uratować zalanego urządzenia, ale mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, dlatego warto się ich wystrzegać:

  • po zalaniu telefonu, nie uruchamiaj go i nie podłączaj do prądu, ponieważ dojść może do zwarcia lub wybuchu akumulatora,
  • nie należy potrząsać telefonem oraz wciskać żadnych przycisków, co spowodować może dalsze przenikanie wody do wnętrza urządzenia,
  • absolutnie nie susz telefonu na grzejniku lub przy użyciu suszarki, takie działanie może jedynie przyspieszyć reakcje chemiczne, które prowadzić mogą do całkowitego uszkodzenia płyty głównej,
  • nie należy także wkładać telefonu do ryżu (a jest to bardzo popularna metoda) – mimo, że ryż dobrze wchłania wilgoć, nie jest w stanie osuszyć elementów znajdujących się we wnętrzu urządzenia.

f

Co zrobić z zalanym telefonem?

Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić po zalaniu telefonu, jest natychmiastowe wyłączenie go. Jednak należy zachować przy tym szczególną ostrożność. Jeśli już jest wyłączony, nie należy go włączać. Następnie poszukaj specjalisty, który pomoże w naprawie zalanego telefonu. A ponieważ w tym przypadku bardzo liczy się czas, warto zgłosić się do zaufanego i sprawdzonego profesjonalisty.

Niezwykle istotne jest, aby w celu wysuszenia telefonu, nie otwierać go samodzielnie. Takie działanie może jedynie przyspieszyć korozje lub ułatwić dostęp płynu do elementów elektroniki. Tym bardziej, jeśli telefon zalany został jedną z wysoce szkodliwych substancji, do jakich należą np. cola i inne napoje gazowane, które zawierają duże ilości cukru, a także woda morska – przez dużą zawartość soli.

Jak odzyskać zgromadzone w telefonie dane?

Podczas zalania telefonu zagrożona jest także jego pamięć oraz znajdujące się w nim karty – SIM czy microSD. Dlatego, gdy dojdzie do utraty zgromadzonych w urządzeniu danych, w żadnym wypadku nie należy próbować przywrócić ich na własną rękę – co w rzeczywistości może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Odzyskiwanie danych najlepiej powierzyć profesjonalistom. Firmą, która specjalizuje się w tego typu usługach, jest https://www.datalab.pl/. Doświadczony zespół pomoże bezpiecznie odzyskać dane z każdego urządzenia bez względu na zaistniałe okoliczności zepsucia telefonu – w tym także zalanie.

Zalanie telefonu to z pewnością jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, jakie obecnie mogą nas spotkać. Urządzenia te zawierają wiele cennych informacji –  zdjęcia, dokumenty, zapisy rozmów oraz inne ważne pliki. Aby je odzyskać, nie należy działać samodzielnie, najlepiej udać się do specjalisty, który dysponuje odpowiednią wiedzą oraz narzędziami do naprawy zalanego telefonu i odzyskiwania zgromadzonych na nim danych.

Materiał partnera.

TEMATY polecamy
REKLAMATom-bet
Artykuł załadowany: 0.2728 sekundy