REKLAMAZDZ
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ20 lutego 2022, 09:58 komentarzy 16
Skarga na stan ulicy Jagiełły w Iławie.

Skarga na stan ulicy Jagiełły w Iławie. (Fot. nadesłane.)

W sierpniu tego roku miną 3 lata od pamiętnej manifestacji mieszkańców ulicy Jagiełły przed ratuszem w Iławie, a także od wystąpienia jednej z mieszkanek tej ulicy na sesji miejskiej rady. Mieszkańcy walczyli wówczas o utwardzenie drogi prowadzącej do ich mieszkań i domów, która - chociaż, jak wskazywali, jest jedną z najstarszych w mieście - wciąż nie doczekała się gruntownego remontu.

W 2019 roku, gdy sprawa była na tapecie, burmistrz Dawid Kopaczewski powiedział, że budowa ulicy Jagiełły nie jest to kwestia "czy", lecz "kiedy". Dotąd gruntowna przebudowa nie nastąpiła i wciąż nie wiadomo dokładnie, kiedy nastąpi, chociaż krokiem naprzód w tej sprawie jest zaplanowane na ten rok przygotowanie dokumentacji projektowej. Tymczasem stan gruntowej drogi pogorszył się i jedna z mieszkanek ostatnio zwróciła się za naszym pośrednictwem przynajmniej o doraźną naprawę.

"Już nie ma jak omijać dziur". Stan ul. Jagiełły - przed tymczasową naprawą.

Ilość zdjęć 6

Cytujemy zgłoszenie iławianki z 6 lutego.

"Czy moglibyście opisać skandaliczny stan powierzchni drogi na ulicy Jagiełły? Jest to jedna z najstarszych dróg, a jest w stanie opłakanym. Z roku na rok obiecują nam nową drogę i twierdzą, że na bieżąco naprawiają, ale to, co teraz się tu wyprawia, to przechodzi ludzkie pojęcie. Dziury są tak głębokie, że nie idzie już ich omijać. W ratuszu tłumaczą się pogodą, ale tu naprawdę nie da się funkcjonować. Na naszej ulicy nie tylko mieszkają ludzie, ale i funkcjonują firmy. Płacimy wysokie podatki, a droga jest najgorsza w Iławie, teraz nawet doraźnie nie chcą nam pomóc. Proszę o interwencję."

Z pytaniami w tej sprawie zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Iławie. Oto odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy.

W uchwale budżetowej miasta na 2022 rok była zapisana kwota 90 tysięcy złotych na ulicę Jagiełły - czy jest to aktualny zapis?

Kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu, Magdalena Szcześniak: Zapisy w uchwale budżetowej miasta na 2022 rok są aktualne. Informuję jednocześnie, iż dodatkowo mamy zabezpieczone środki na wykup nieruchomości pod pas drogowy w celu umożliwienia realizacji inwestycji miejskich, w tym budowy ul. Jagiełły.

Na co dokładniej przeznaczone będą te środki (90 tys. zł)? W jakim terminie te prace zostaną wykonane?

Kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu, Magdalena Szcześniak: Środki zabezpieczone w budżecie miasta na 2022 rok przeznaczone są na sfinansowanie dokumentacji projektowej. Termin wykonania: do 30 czerwca 2022 r. 

A na kiedy jest planowana realizacja robót budowlanych - przebudowa wskazanej ulicy? Czy jest znany szacunkowy koszt takiej inwestycji?

Kierownik Wydziału Planowania, Inwestycji i Monitoringu, Magdalena Szcześniak: Realizacja robót budowlanych uzależniona będzie od pozyskania środków zewnętrznych.  Na tym etapie prac nie jesteśmy w stanie udzielić informacji odnośnie szacunkowego kosztu. 

Czy zostanie przeprowadzona doraźna naprawa, o którą zwraca się mieszkanka? Ewentualnie, kiedy? Czy mieszkańcy ulicy Jagiełły faktycznie zwracali się w tej sprawie do urzędu i - jak pisze jedna z mieszkanek - odmówiono im pomocy?

Inspektor Wydziału Utrzymania Mienia Komunalnego, Jarosław Pruchniewski: W chwili obecnej, od 11.02. br., trwa naprawa drogi gruntowej ul. Jagiełły oraz innych dróg gruntowych na terenie miasta Iławy. Sprzyjające warunki atmosferyczne umożliwiają w miarę skuteczne wykonywanie prac remontowych dróg gruntowych.

Ponadto przedmiotowa droga będzie utrzymywana w stanie przejezdności, w ramach zgłoszeń dokonywanych przez użytkowników tej drogi, a także po objazdach terenowych prowadzonych przez pracowników tutejszego urzędu, w miarę posiadanych środków finansowych, możliwości technicznych i warunków atmosferycznych. Dodatkowo należy zaznaczyć, że jest to droga gruntowa i nieodłącznym stanem rzeczy jest to, że po jakimś czasie od jej remontu ulega ona zniszczeniom powstałym w trakcie jej intensywnego użytkowania. 

Mieszkanka ul. Jagiełły zgłaszała do tutejszego urzędu zły stan drogi gruntowej. Zgłoszenie miało miejsce w czasie, gdy od kilku dni występowały intensywne opady deszczu, a prognozy na najbliższe dni nie zakładały ustąpienia opadów. W takich warunkach remont drogi gruntowej nie był możliwy do przeprowadzenia. Mieszkanka została poinformowana, że remont drogi gruntowej ul. Jagiełły zostanie przeprowadzony jak najszybciej, gdy tylko będą sprzyjające warunki atmosferyczne do jego przeprowadzenia. Nie było sytuacji, by odmówiono mieszkance pomocy w sprawie naprawy ww. drogi.

Krótko po zgłoszeniu nam sprawy i skierowaniu przez nas pytań do ratusza Czytelniczka, która zgłosiła sprawę, potwierdziła, że doraźna naprawa drogi została przeprowadzona. A kiedy ulica Jagiełły doczeka się upragnionego utwardzenia? Czas pokaże... 

Red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: nadesłane.

W sierpniu miną 3 lata od pikiety mieszkańców ulicy Jagiełły przed Urzędem Miasta w Iławie. Wówczas z iławianami, którzy przynieśli ze sobą transparenty z hasłami: "Dlaczego rada miasta nic nie robi", "50 lat walczymy o drogę", czy "Ulica Jagiełły do remontu", spotkał się burmistrz Dawid Kopaczewski. Powiedział wtedy, że ratusz przychyla się do takiego podejścia, by w pierwszej kolejności uporządkować zaniedbane, starsze ulice.

REKLAMATom-bet

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Takjest 16 4 miesiące temu

  Piachu zbierzcie i zasypcie,lol.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~oj 15 4 miesiące temuocena: 100% 

  Może przedłużyć ulicę piekarską do wypłaszczenia terenu, zrobić przejazd tak by wychodził w okolicach czerwonego budynku na końcu Jagiełły i zrobić dojazd od drugiej strony.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~takie realia 14 4 miesiące temu

  Napiszę może jako osoba z zewnątrz coś z sensem (choć kontrowersyjnie). Działka nr 141/6 (drogowa) przy budynku Jagiełły 2 ma szerokość 2m z haczykiem. Jaka droga tam się zmieści? Po jednej stronie mamy tereny kolejowe (i tak tam na dziko poszerzenie jezdni jest) , po drugiej budynek mieszkalny. Rozwiązanie jest trudne. Należałoby pobudować nowy budynek mieszkalny dalej od drogi, stary budynek zburzyć, działkę drogową poszerzyć i dopiero planować tam drogę. Łatwo się krzyczy. To nie jest tylko droga do zrobienia. Pewnie prędzej S5 w ramach ZRID powstanie niż ta ulica Jagiełły. Ludzie nie wiedzą, gdzie jest problem, urzędnicy nie tłumaczą. Wystarczy zerknąć na geoportal i na prawdę nie trzeba znać przepisów by stwierdzić, że nie ma miejsca na wybudowanie drogi. I tak od tych ponad 50 lat...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~vienio 13 4 miesiące temuocena: 77% 

  Ple, ple, ple - nic nowego, nic sensownego - "Powiedział wtedy, że ratusz przychyla się do takiego podejścia, by w pierwszej kolejności uporządkować zaniedbane, starsze ulice" - od tego momentu zdążono zrobić drogi na ulicy domków przy nowym cmentarzu, jak i przy bloku na Szeptyckiego, ponadto 900.000 wydanie zostanie na plac zabaw (bardzo, ale to bardzo ważny), prawie 0,5 mln idzie na budżet obywatelski (dwie edycje), do tego była lotnicza majówka za parę złotych, soundlake, itd. A, no i zapominajmy o zasobie kadrowym - zatrudnianiu nowych specjalistów (oczywiście niezbędnych), i tworzeniu stanowisk zarządzających gdzie jest zaledwie kilku pracowników. Iława się rozwija ;)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tom 12 4 miesiące temuocena: 67% 

  Na Szeptyckiego to 1,5 banki poszło na drogę wokół dwóch bloków, komu to było potrzebne to chyba każdy wie. Za chwilę rusza tam inwestycja lubawskiego dewelopera.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~podatnik 11 4 miesiące temuocena: 57% 

  ulica Jagielly to ciagle klamstwa burmistrza ktory dokumentacje wykonuje juz od 3-lat zwlekajac i oszukujac mieszkancow tej ulicy a budowa ulicy zalezna bedzie jak twierdzi pani Szczesniak od pozyskanych srodkow tylko zastanawiajace jest to ze nasz NIEUDACZNIK burmistrz budowac chce stadion \ parki linowe \ sciezki itd zapominajac o godnosci zycia jego wyborcow tez z ul Jagielly [ maja jeszcze cierpliwosc ] a nie ma czym piardnoc bo miasto zadluzone na ok 50-mln zl

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ro 10 4 miesiące temuocena: 67% 

  czy aby na pewno ta dokumentacja projektowa jest? Chyba jeszcze nie, nie słyszałem nawet by zlecona była do wykonania, ale może mało słyszałem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i to już by było na tyle...cd. 2 9 4 miesiące temuocena: 64% 

  "A co? To jeszcze mało? We łbach wam się przewraca? Jeździcie i chodzicie już po tych dziurach od dziesiątków lat, to co wam szkodzi robić to jeszcze przez następne dziesięciolecia? Patrzcie no, ślachta się znalazła. Słoma im z gumaków wystaje, a chcieliby mieć pod nosem równą drogę. To sami sobie zróbta...A poza tym, nikt z nas czy z innych ważnych osób z naszego miasta przecież tam nie mieszka. Więc po co mamy waszą okolicą zawracać sobie głowy? Też coś..." I wtedy wszyscy czytelnicy powyższego materiału oraz użytkownicy tzw. ul. Jagiełły dokładnie zrozumieliby, co szczerze miała im do powiedzenia Pani Kierownik Wydziału wraz Z Panem Inspektorem innego Wydziału...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i to by było na tyle... cd. 8 4 miesiące temuocena: 75% 

  A czy Pani Kierownik wraz z Panem Inspektorem nie mogli swych górnolotnych wypowiedzi ująć w formę bardziej zrozumiałą dla normalnie rozumujących czytelników oraz przymusowych użytkowników wykrotów nazywanych szumnie ul. Jagiełły? Np. w takiej formie: " A coście się do nas przyczepili z jakąś tam ulicą Jagiełły? A co ona nas obchodzi? Odwalcie się. I tak nic tam nie zrobimy. Bo nie. I nie mamy przecież forsy. Może coś zaczniemy dłubać, kiedy niczym manną z Nieba ktoś sypnie nam tą forsą. Ale przecież na to nie można liczyć. A nawet jak nam coś skądś skapnie, to i tak wydamy to na coś innego...A jak na razie, będzie na tej dalekiej od nas ulicy tak jak zawsze. Po kilku poważnych ulewach, gdy już w swych biurach nie będziemy mogli nerwowo wytrzymać od telefonów namolnych mieszkańców tego odległego zadup.a, to wyślemy tam może traktor z przyczepą piachu. Tzw. fachowcy zasypią nim kilka dziur (na wszystkie piachu nie starczy), ugniotą to swymi gumacami I do następnej ulewy wystarczy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~i to by było na tyle... 7 4 miesiące temuocena: 79% 

  Wielce Szanowna Pani Kierownik Wydziału do Spraw Jakichś Tam wraz z równie Szanownym Panem Kierownikiem Utrzymania Czegoś Innego wypowiedzieli szereg pięknych i okrągłych zdań pełnych oczywistej troski... Szczególnie odkrywcze myśli zawarł w swym przemówieniu Pan Inspektor zapewniając gorąco, że "przedmiotowa" (jaka?) droga będzie utrzymywana "w stanie przejezdności" (czego?), choć z góry wiadomo, że się do tego zupełnie nie nadaje. A już szczególnie głęboka mądrość wynika z odkrywczego stwierdzenia Pana Inspektora, że jest to przecież droga gruntowa i dlatego jej psim obowiązkiem jest posiadanie głębokich dziur po każdej ulewie. O, święta Panienko...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Decydent 6 4 miesiące temuocena: 50% 

  Może już były pieniążki przygotowane lecz pójdą na naprawę wybiegu dla psów, ponieważ płot został uszkodzony przez upadłe drzewo. Pieski nie mogą czekać, a ludzie jak już 3 lata poczekali, to jeszcze 3 wytrzymają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łąkowa 5 4 miesiące temuocena: 27% 

  Idealne zakończenie fake newsa ,,50 lat walczymy o tą drogę". Nagle się obudzili i trzeba szybko robić? Jest mnóstwo ulic, które są zaniedbane i pozostawione od wielu lat w podobnym stanie. Pikieta zorganizowana przez iławskiego krzykacza, grupka nacjonalistów nic więcej nie potrafiąca. Pozostałe ulice też czekają, a to nie jest tak medialny temat jak wałkowanie jednej ulicy, gdzie mają wskazane jak krowie na rowie w czym leży problem.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~coty 4 4 miesiące temuocena: 80% 

  Te Łąkowa, a to która ulica jest starsza? Wasza z domkami, czy też Jagiełły?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Hmm 3 4 miesiące temuocena: 75% 

  Na co czekać. Tyle lat minęło. I mamy czekać aż inne nowe drogi zastaną pokryte asfaltem. Oprócz mieszkańców i firm ta droga jezdza też dzialkowicze z nad ilawki. Ale ludzie mają po układane w głowie. Tu widzą że ktoś walczy o drogę. Sami z domu nie wyjdą. A by chcieli też mieć i psioczą. Masakra co za zawiść. Droga Jagiełły jest tak fatalna że powinna być już dawno zrobiona jak należy. Te słupy elektryczne na drodze to nie jest po prostu głupi wymysł elektryków, tam na środku drogi przebiega granica drogi i działek. Droga ta jest poprostu twarzą i wizerunkiem włodarzy tego miasta którzy tylko obiecują i ta droga stanie się karta przetargową dla nowego kandydata który zapewne zrobi na niej zebranie i powie to samo co kopaczewski. Czyli zapewni że droga powstanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dramat 2 4 miesiące temuocena: 38% 

  Co za lokalna solidarność, mój Boże, gdzie racy ludzie się rodzą?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Asfald 1 4 miesiące temuocena: 61% 

  E wy tam z Jagiełły spokojnie są ważniejsze sprawy. Pozdrawiamy i czekać w kolejce

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMANamioty
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.731 sekundy