REKLAMApluszak
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 marca 2022, 18:48 komentarzy 31

(Fot. Info Iława.)

O dzisiejszym języku, relacji z Wisławą Szymborską i o... dobrej zmianie - o tym wszystkim mówił na wczorajszym spotkaniu autorskim z iławianami Michał Rusinek - autor, tłumacz, felietonista, badacz języka i przez ostatnich 15 lat życia noblistki - jej sekretarz.

Michał Rusinek na spotkaniu z iławianami.

Ilość zdjęć 28

Piątkowe spotkanie w iławskim kinoteatrze poprowadziła dyrektor ICK Lidia Miłosz, skrupulatnie przygotowana i z długą listą pytań, co gość iławian kilkakrotnie żartobliwie odnotował. Dowcipów było zresztą o wiele więcej - Michał Rusinek dał się poznać jako osoba obdarzona poczuciem humoru, a ponadto... dystansem do swojej pozycji w świecie, w którym, jak mówił, jednym z najpopularniejszych słów jest "celebryta". Rusinek zobrazował to anegdotą z pewnej TVN-owskiej imprezy i tzw. ścianki, przed którą przystanął, nieco zmieszany. Fotoreporterzy nie robili jednak żadnych zdjęć, nie wiedząc, z kim mają do czynienia. "Nikt", szepnął ktoś w końcu, po czym wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, niesfotografowany, mógł opuścić "ściankę"...

Podobnych opowieści było znacznie więcej - także tych związanych z Wisławą Szymborską, której sekretarzem Michał Rusinek był przez 15 lat. Najpotrzebniejszy element wyposażenia mieszkania pisarza według noblistki? Kosz na śmieci, bo autor więcej niż publikować powinien wyrzucać. W ogóle zdaniem Szymborskiej pisać powinni tylko ci, którzy naprawdę muszą - tak opowiadał o poetce i jej stosunku do twórczości Rusinek. Chętnie i często stosowała ironię; do wylewności i egzaltacji nie była skłonna - taki obraz wielkiej postaci polskiej literatury wyłonił się ze wspomnień jej sekretarza.

Rusinek opowiadał też o działalności Fundacji Wisławy Szymborskiej, której celem jest promowanie twórczości noblistki, ale też wspieranie innych twórców. Podkreślił, że obecny rząd nie wspiera działalności tej organizacji. W ogóle Rusinek nie ukrywał swojego krytycznego stosunku do, jak to określił, "dobrej zmiany", wypowiadając się bez aprobaty m.in. o działalności ministra edukacji. O swoich poglądach, np. poparciu dla Strajku Kobiet, pisze też dużo w swoich mediach społecznościowych. 

Było też sporo o języku, w tym o tak aktualnym dziś słowie "uchodźca", które według Rusinka zostało nam zohydzone przez obecną władzę, w jego ocenie używającą tego słowa wybiórczo. 

W części "pytania widowni" głos zabierał m.in. burmistrz Iławy. Dawid Kopaczewski pytał o młodzieżowy język, dla osób dorosłych coraz częściej niezrozumiały i to, jak zdaniem Rusinka powinni reagować rodzice. Inna uczestniczka była ciekawa opinii gościa na temat brutalizacji i wulgaryzacji języka w dzisiejszych mediach

Event zakończył się rozdawaniem przez Michała Rusinka autografów na książkach, które można było zakupić w holu ICK.

Frekwencja na spotkaniu była umiarkowana, nie tak duża, jak na podobnych spotkaniach z Mariuszem Szczygłem czy Marcinem Mellerem.

Tekst, zdjęcia i wideo: Info Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMANAJLAK

31Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~V lewa kolumna 31 6 miesięcy temuocena: 69% 

  YouTube : "Leszek Żebrowski - pseudoautorytet Wisława Szymborska".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Z INNEJ PLANETY 30 6 miesięcy temuocena: 41% 

  Czytam komentarze i nie mogę wyjść z podziwu. Jak można pogodzić okrutne i nieludzkie skutki propagandy jednomyślności Rosjan i propagandę jednej partii w TV Kurskiego. Jak można pogodzić głoszenie haseł demokratycznych i wprowadzanie pod osłoną nocy, przepychanych kolanem, ograniczających i kneblujących wolność ustaw. A "pożyteczni idioci" każdy pogląd inny od obowiązującego nazywają lewactwem. Niech się skupią na analizowaniu głębi mądrości wypowiedzi byłego komunisty Pietrzaka albo przenikliwości wyroków zgodnych z oczekiwaniem władzy Piotrowicza. Rozwija różnorodność: poglądów, postaw, kultur. Jednomyślność mamy w Rosji i nie bierzmy z tego przykładu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pielęgniarka 29 6 miesięcy temuocena: 100% 

  dwa pięterka niżej pojawił się 35-ty tym razem jako ~~~~~burek na posterunku~~~~ człek ten jak tnie las , to całymi połaciami , słownictwo ten fizjolog ma specyficzne /// i po tym go poznancie /// innych komentatorów nazywa : chamami , durniami , bezmyślnymi debilami ,,, baranami a wstawiając swe wyszukane" frazy" wystawia właśnie świadectwo sobie ... Towarzyszu 35-ty ogarnij się i wstydu sobie oszczędź , nawet na wściekliznę są lekarstwa .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~to burak i burek poniżej 28 6 miesięcy temuocena: 83% 

  a poniżej 35-ty na posterunku po pogłębionej analizie bełkocze i papla o chamie , sikaniu , czyli jak zwykle .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~burek na posterunku 27 6 miesięcy temuocena: 23% 

  A niżej mamy podwójny dowód, że bezmyślny debil pełniący przy klawiaturze rolę dyżurnego trolla w imieniu iławskich nazioli znów został umieszczony na posterunku. To ich najpotężniejszy "mocarz umysłowy". Waruje i obsikuje forum niczym podwórzowy burek. Żeby ten tępy baran chociaż rozumiał o czym tutaj trwa dyskusja. .. PS. Przeczytaj bęcwale swą pierwszą wypowiedzi. Przecież to istna "poezja" bezsensu. Powinieneś za swe wyszukane" frazy" dostać Medal Honorowy Klubu Iławskich Prymitywistów. Bo tylko chyba oni są w stanie pojąć sens twego bełkotu. Ale dopiero długiej dyskusji i pogłębionej analizie przy konsumpcji znacznej ilości napojów wysokoprocentowych. Inaczej nawet oni z twą bezmyślną paplaniną sobie nie poradzą. Jedno jednak na pewno odkryją - z kogoś takiego jak ty prymitywne chamstwo nigdy nie wyparuje. W przeszłości pewnie byłeś chamem, obecnie jesteś chamem wręcz pomnikowym i pewnie na zawsze nim pozostaniesz. Wyrazy współczucia.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pajac 26 6 miesięcy temuocena: 71% 

  dwa piętra niżej " przyzwyczajony " że pielęgniarka mu gasi światełko pisze o istnym światełku nadziei , ale dlaczego pisze o ciemnych jądrach ? jednak geniusz , to geniusz , ale swe jądra niech lepiej trzyma portkach.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do 35-tego poniżej 25 6 miesięcy temuocena: 82% 

  Szanowny Autorze poniższej wypowiedzi, obawiam się, że osoby do których się zwracasz pojmują znaczenie twych słów oraz twych intencji. Słowa twe po prostu przerastają możliwości twej percepcji i wytrzymałości zwieraczy . twe słowa mędrcze nieprzeciętny świadczą tylko o tym , że nie masz kompletnie nic sensownego do napisania

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~już przyzwyczajony 24 6 miesięcy temuocena: 23% 

  Szanowny Autorze powyższej wypowiedzi, obawiam się, że osoby do których się zwracasz zupełnie nie pojmą Twych słów oraz Twych intencji. Słowa te po prostu przerastają możliwości ich umysłowej percepcji. I nie zdziw się, gdy za jakiś czas zostaniesz oblany na tym forum fontanną cuchnących pomyj. Tak tu już jest. Jak się nie ma żadnych argumentów i kompletnie nic do napisania, to po prostu należy się wyżyć w postaci obfitych plwocin. Taki jest stan kultury i umysłów autorów ogromnej większości poniższych "twórców literackich". A poza tym oni dopiero po raz pierwszy właśnie tutaj dowiedzieli się o istnieniu kiedyś jakiejś tam poetki Szymborskiej oraz jej sekretarza - literata. Ale mimo to od razu stali się ekspertami do ich twórczości. Jeszcze wiele innych rzeczy i podobnych postaw na tego typu forach na pewno Cię zadziwi. Ale zachowaj pogodę ducha. Nie jesteś sam. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za mądre słowa. Są one istnym światełkiem nadziei w tym forumowym "jądrze ciemności".

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~fiki 23 6 miesięcy temuocena: 57% 

  Czekamy na analizy czynnych komunistów: Belki, Millera, Cimoszewicza i Zandberga. Oni wiedzą, jak rozwijać różnorodność. Z drutem kolczastym w kieszeni.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żelazo 22 6 miesięcy temuocena: 63% 

  Jeśli jakiś osobnik popiera strajk kobiet i lempartyzację języka, to tylko lingua vulgaris może posłużyć do komentowania takich opinii.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~adrusinek 21 6 miesięcy temuocena: 63% 

  Jaką trzeba mieć schizofrenię intelektualną, a może zwykłe tegoż intelektu ubytki, by jednocześnie narzekać na brutalizację języka i popierać strajk kobiet, który za sprawą Lempatów większych mniejszych i tutejszych wyniósł ją na szczyty... nie napiszę czego. Jak można popierać totalną opozycję i nie zauważać jej najwyższego i jednocześnie jedynego osiągnięcia intelektualnego, tak wielkiego, że postanowili ukryć je przed profanami pod gwiazdkami. Trudno się dziwić, bo te gwiazdki zastępują im ideę, program polityczny i zupełnie już zwalniają z myślenia. No, chyba że dla kasy ta szopka - wtedy nie mam pytań.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~16 20 6 miesięcy temuocena: 53% 

  Powyższy wpis dedykujemy do sztambucha samemu Rusinkowi i jego czerwonemu towarzystwu. Oraz innym przenikliwym, iławskim analitykom rzeczywistości. Sztambuch to taki rodzaj pamiętnika, panie Rusinek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyborca 19 6 miesięcy temuocena: 63% 

  Panią z ICK rozliczymy z działalności i wydanych pieniędzy już w przyszłym roku.Skoro nie interesuje to radnych,to zrobimy to my wyborcy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Erty 18 6 miesięcy temuocena: 65% 

  Podobnie jak rzeczony Rusinek - nie będę krył swojego krytycznego stosunku do tzw „tłumacza” Rusinka. To grafoman i lewak o nienachalnej inteligencji. Oraz członek komitetu poparcia byłego już Bronisława Komorowskiego. Przez skromność zapewne zapomniał dodać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Precz z Pisem 17 6 miesięcy temuocena: 91% 

  Panie burmistrzu dziękujemy za te spotkania i czekamy teraz na marszałka Grodzkiego i Giertycha.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jes we5soło 16 6 miesięcy temuocena: 61% 

  taa, Grodzkiego to i Lisa . Wtedy jak rzekł Kukiz byłaby rodzinka w komplecie: - Powinien ożenić się z Ochojską. I adoptować Lisa. I byłaby rodzina na medal. Medal Bohatera Związku Radzieckiego - P. Kukiz,............. I dopiero urządzić konkurs w pluciu na odległość ale tak, żeby nie było mowy nienawiści. Inteligenty to poradzą, gwiazdkę dadzą czy coś i już można przełykać

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ to jakiś ponury cyrk? 15 6 miesięcy temuocena: 40% 

  Ludzie, co wy macie w głowach? Już tylko kiszoną kapustę czy jeszcze tylko nieobrobione głąby? Wszędzie tylko "lewak", "jady", "lewackie", dokopać Pisowi", "stalinówka", "nasrała", "rzygam" i tym podobne prymitywne bzdury... Czy nie potraficie choć na chwilę oczyścić swych skołatanych łbów z tego typu szlamu? Czy poniższy "sąsiad" wespół z niejaką "iławianką" np. w klozecie z powodów ideologicznych nigdy nie używają lewej ręki do wiadomej czynności higienicznej, bo to by świadczyło o ich "lewackości"? A temu "żelaznemu" poniżej to już całkowicie puściły wszystkie zwieracze. Zarówno ten, które winien mieć w swych chamskim łbie, jak i tam nieco niżej. Jak można tak schamieć i publicznie na własne życzenie tak się samodzielnie ogłupić?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~35-temu zwieracze puściły i schamiały 14 6 miesięcy temuocena: 100% 

  a 2 pięterka niżej prymitywny 35-ty wali następne swoje piardy , tym razem """W niektórych kategoriach szeroko pojętej sztuki """ i dalej ta sama płyta , czyli , głupio , wulgarnie , z wiatrem hulającym między uszami bo ten świniowaty innych traktuje jako pustostany umysłowe , albo głąby kapuściane ,,,,,,,,,,, i dlatego od jego komentarzy wali fetor gorszy niż z ziemniaczanki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~do prywitymisty 35-tej 13 6 miesięcy temuocena: 91% 

  35-ty autorze tekstu poniższego jesteś geniuszem , jeżeli chodzi o artystyczne opisywanie fetoru z ziemniaczanki . Więc nawet jeżeli Nobla nie dostaniesz , to miej nadzieję , że może po wykopkach jakiś medal z kartofla .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~to prymitywiści iławscy 12 6 miesięcy temuocena: 32% 

  W niektórych kategoriach szeroko pojętej sztuki (np. w malarstwie) wyróżnia się szczególne grupy twórców nazywanych prymitywistami. Są oni jednak prymitywistami z własnego artystycznego założenia i wyboru. Ale poniższe wpisy są dowodem na to, że skrajny prymitywizm można także rozciągnąć na tzw. twórczość literacką. Z tym, że autorzy poszczególnych poniższych "dzieł" sami zapewne za prymitywistów się nie uważają. I czynią to całkowicie niesłusznie. A to dlatego, że ich tzw. posty są prymitywizmem w jego czystej, wręcz wzorcowej postaci. Np. taki osobnik podpisany jako "żelazo" mógłby być wręcz murowanym kandydatem do literackiego Nobla w kategorii prymitywizmu skrajnie wulgarnego i jednocześnie wybitnie głupiego, gdyby taka nagroda była przyznawana. Inni poniżsi twórcy także nie byli bez szans. Wręcz przeciwnie. Ale jak na razie muszą się zadowolić, że są członkami prekursorskiej grupy literackiej zwanej prymitywistami iławskimi. Pewnie wkrótce rozwiną swe skrzydła o wiele szerzej...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tanie zagranie 11 6 miesięcy temuocena: 58% 

  Sprawdź jego profil i wróć przeprosić, a do Pana Kopaczewskiego mam pytanie: czy w tym mieście podatki płacą tylko lewaki? Wstyd mieć takiego burmistrza!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sąsiad 10 6 miesięcy temuocena: 56% 

  Kolejny lewak. Czemu nie jestem zdziwiony? Popiera strajk kobiet... wszystko w temacie, sam sobie wystawił opinię.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~niesmak 9 6 miesięcy temuocena: 58% 

  No straszne, obecny rząd nie wspiera Rusinka. I ten musi wypuszczać swe jady za własne pieniądze. To już kolejny po Jandzie. Taki... Pan Pierwszy Sekretarz.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iławianka 8 6 miesięcy temuocena: 51% 

  Skrupulatnie przygotowana dyrektorka ICK...Nic dziwnego, jej lewackie przekonania wychodziły w każdym wypowiedzianym słowie...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Widz 7 6 miesięcy temuocena: 41% 

  Sztywna, nudna i bez poczucia humoru. Zamiast porozmawiać, to odczytała swoje pytania. Generalnie słabe spotkanie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~żelazo 6 6 miesięcy temuocena: 55% 

  Szymborska...Ta stalinówka...Kto to jest Rusinek? "wypowiadając się bez aprobaty m.in. o działalności ministra edukacji. O swoich poglądach, np. poparciu dla Strajku Kobiet". Mądremu dosyć...Już rzygam "ciecią osobą w państwie", która wczoraj nasrała na Polskę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Parytetolog 5 6 miesięcy temuocena: 57% 

  Kolejny, po Szczygle i Mellerze politycznie poprawny nudziarz, zaproszony z klucza "dokopać Pisowi". A można teraz prosić o jakiegoś "Młota na Lewaków"? Będzie ciekawiej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiedźmin 4 6 miesięcy temuocena: 55% 

  Na szczęście ludzie już nie kupują tej ściemy, co widać po ubogiej frekwencji. Przyszły koleżanki Pani (tfuuu) dyrektorki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tubylec 3 6 miesięcy temuocena: 56% 

  ..migranci zarobkowi w wieku poborowym to nie uciekające przed wojną matki z dziećmi-to istotne rozróżnienie,którego niestety ten Pan nie rozumie..co do tzw.strajku kobiet,który tak bardzo popierał prelegent-to najlepszy przykład wulgaryzacji w przestrzeni publicznej..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tfusinek. 2 6 miesięcy temuocena: 53% 

  A czy Pan Rusinek mówił o twórczości W. Szymborskiej? Mam na myśli wiersze ku czci towarzyszą Stalina i Lenina."Pod sztandarem rewolucji wzmocnić wartywzmocnić warty u wszystkich bram"."Oto Partia - ludzkości wzrokOto Partia siła ludów i sumienie?Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie"."Partia. Należeć do niej.Z nią działać. Z nią marzyć. Z nią w planach nieulękłych.Z nią w trosce bezsennej. Wierz mi to najpiękniejszeco się może zdarzyć".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Szymborska 1 6 miesięcy temuocena: 53% 

  Cze­mu ty się, zła go­dzi­no, z nie­po­trzeb­nym mie­szasz lę­kiem? Je­steś - a więc mu­sisz mi­nąć. Mi­niesz - a więc to jest pięk­ne.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMASzkoła2
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.6117 sekundy