REKLAMARafał Ryszczuk
REKLAMAPatrz
wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 marca 2022, 20:38 komentarzy 3
Agata Topolewska przy pracy w barwnej pracowni w Osiedlowym Domu Kultury w Iławie.

Agata Topolewska przy pracy w barwnej pracowni w Osiedlowym Domu Kultury w Iławie. (Fot. Info Iława.)

Co jest pociągającego w robieniu mandali? Agata Topolewska, artystka z Iławy i pomysłodawczyni projektu "Mandala POKOJU", odpowiada: Każda jest inna, nie ma dwóch takich samych! Mandale pozwalają nam eksperymentować i bawić się kolorem, teksturą, kompozycją. Dają też chwilę wytchnienia i oddalają złe myśli, a tego chyba wszyscy teraz potrzebujemy.

Tkackie warsztaty w ramach projektu "Mandala POKOJU" ruszyły 22 marca i potrwają dokładnie miesiąc. W tym czasie, jak spodziewa się pomysłodawczyni, nawet tysiąc osób może mieć swój twórczy wkład w powstającą zbiorczą pracę - protest przeciwko wojnie.

- Będzie miała wymiary 5 na 5 metrów - mówi o spektakularnej wielkości przygotowywanej instalacji Agata Topolewska. - Powstanie po połączeniu wszystkich mandal, jakie zostaną wykonane w trakcie miesięcznych warsztatów - dodaje. - Te tworzymy różnymi technikami, posługując się nicią i skrawkami przeróżnych materiałów, co daje uczestnikom artystyczną wolność, przestrzeń na eksperymenty. Na warsztatach tkamy, szyjemy i dziergamy.

Już jest gotowych kilkadziesiąt prac, wiele jeszcze powstanie.

- Już od jakiegoś czasu ciągnie mnie w kierunku tego typu happeningów, wydarzeń z udziałem uczestników. Przykładem może być grupowa praca, którą stworzyliśmy na ścianach wiaduktu kolejowo-drogowego na ulicy Sobieskiego - cieszy, że dotąd nie została zniszczona! Pojawił się tylko niewielki podpis. Teraz, na warsztaty przychodzą grupy szkolne, mamy z pociechami, same kobiety, seniorzy - wymienia A. Topolewska.

Praca, która powstaje, będzie symbolem sprzeciwu iławian wobec wojny. Także - szacunku dla przyrody, natury. 

- Nie bez powodu czas trwania warsztatów jest spięty dwoma świętami: rozpoczynają się 22 marca w Światowy Dzień Wody, a kończą się wernisażem 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Wspólna, olbrzymia mandala będzie przypominać Matkę Ziemię usłaną wschodzącymi wiosennymi kwiatami symbolizującymi nadzieję na pokój - mówi malarka.  

Wydarzenie ma charakter ekologiczny także dlatego, że do wykonania mandali uczestnicy w dużym stopniu wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu (zapewnia je prowadząca, ale można też przynieść własne kawałki ulubionych materiałów).

 - Zdobyte podczas warsztatów umiejętności można później wykorzystać, by tworzyć tymi technikami kolejne prace: coś do zawieszenia na ścianie, nawet chodnik. Ciekawa jest możliwość wykorzystania w ten sposób zapomnianej bluzki albo niepotrzebnej pościeli. Nieraz zaskakuje, jak nawet z pozoru nieatrakcyjny materiał nabiera nowego wyrazu w całej kompozycji! - opowiada A. Topolewska.

Warsztaty dotąd odbywały się w pracowni w Osiedlowym Domu Kultury. Ale w nowym tygodniu - jeśli tylko pogoda pozwoli - przeniosą się na polanę tuż przy wieży ciśnień na osiedlu Podleśnym. Twórczą pracę pod okiem instruktorki umili uczestnikom gra na fortepianie Mirosława Dudy, artysty z Gdańska, który grał już w Iławie recitale i polubił nasze miasto.


Informacje o warsztatach i zapisy: 502 14 13 43. Godziny podane na plakacie są elastyczne.


Red. kontakt@infoilawa.pl.

To przykładowe mandale. Pomysłodawczyni projektu szacuje, że w przygotowywanie prac może się włączyć nawet tysiąc osób.

Plakat projektu i szczegóły.

REKLAMApellet2
REKLAMAżuchowski

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Iwona 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Brawo, super pomysł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kolor 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Agatko dobrze tylko rzadko

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~genialne 1 ponad rok temuocena: 100% 

  każda inna ??? toć to siok

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAmodera
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
REKLAMARykaczewski
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4613 sekundy