REKLAMADożynki
REKLAMASadek
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 kwietnia 2022, 14:37 komentarzy 27

(Fot. archiwum własne, zdjęcie ilustracyjne.)

Inaczej sprawę ocenił Wójt Gminy Iława, inaczej szef miejskiej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji. Przedstawiciele dwóch samorządów nie zgadzają się co do tego, kto właściwie powinien być adresatem prośby pasażerów Zakładu Komunikacji Miejskiej w Iławie, którzy poskarżyli się na niekorzystne dla nich zmiany w kursowaniu autobusów. Jednocześnie miejska komisja uznaje skargę za bezzasadną.

O sprawie pisaliśmy po raz pierwszy miesiąc temu. Chodzi o petycję, w której mieszkańcy napisali:

- W imieniu pracujących w Nowej Wsi, a mieszkających w Iławie zwracamy się z prośbą o przywrócenie kursu autobusu nr 3 w godzinach rannych o godzinie 5:25 oraz 6:20 (z przystanku na ul. Dworcowej) do Nowej Wsi, a nie tylko do przystanku na ul. Księżnej Dobrawy oraz autobusu powrotnego o godzinie 15:09 z Nowej Wsi do Iławy, jak kursowały przed 1 lutego 2022. Pracujący w Nowej Wsi jadący do domu do Iławy nie mają czym wrócić do domu, czas oczekiwania na autobus o 15:35 jest zbyt długi. Oczekujemy podjęcia pilnych kroków zmierzających do rozwiązania tego problemu. Sprawna i częsta komunikacja jest obecnie podstawą codziennego funkcjonowania. Rozumiemy, że gmina musi oszczędzać, ale uważamy, że nie może się to odbywać kosztem jakości życia mieszkańców gminy. Wierzymy jednak, że samorząd nie pozostawi nas bez wsparcia w tak trudnej sytuacji.

Tę petycję Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński przekazał do rozpatrzenia miastu. Jak argumentował, pod petycją podpisali się mieszkańcy Iławy, a spółka ZKM należy do miasta. Z tych faktów w jego ocenie wynika, iż to miejski samorząd powinien się zająć skargą pasażerów.

- Przyjmując, że spółka komunalna jest swoistym instrumentem w ręku jednostki samorządu  terytorialnego, która decyduje m.in. o przedmiocie jej działalności, to właśnie Gmina Miejska Iława jest wyłącznie legitymizowana do rozpatrzenia przedmiotowej petycji - wskazał wójt Harmaciński.

Znamy już stanowisko Miejskiej Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która badała sprawę. Dariusz Rozborski, przewodniczący, widzi sprawę inaczej niż wójt. Powołując się na opinię kancelarii prawnej, komisja uznaje, że przedmiotową petycję powinien rozstrzygnąć wójt.

- Za przewozy na terenie Gminy Iława, na której zlokalizowany jest przystanek Nowa Wieś, nie odpowiada Burmistrz, a Wójt Gminy Iława - napisał Dariusz Rozborski w uzasadnieniu. - Wójt wskazał konkretne kursy na trasie do/z Nowej Wsi, które są finansowane z budżetu Gminy Iława. Do końca ubiegłego roku na wskazanej linii kursowało dziennie (poniedziałek - piątek)  38 autobusów. Gmina Iława wyłączyła z przewozów i dofinansowania najpierw 14 kursów, a następnie kolejne 4 - obecnie jest ich więc tylko 20. 

Przewodniczący podkreśla, że w jego ocenie pasażerowie powinni do Wójta Gminy Iława zwrócić się w sprawie autobusów kursujących do Nowej Wsi. Jednocześnie Miejska Komisja Skarg, Wniosków i Petycji będzie rekomendowała Radzie Miejskiej w Iławie uznanie petycji za bezzasadną. To cała rada podejmie wiążącą decyzję w tej sprawie, co ma nastąpić na najbliższej sesji 25 kwietnia.

Autobusami, o których mowa, dojeżdżają m.in. mieszkańcy Iławy pracujący w Nowej Wsi, jak również dzieci z Nowej Wsi potrzebujące transportu do szkół zlokalizowanych na terenie miasta. Mieszkańcy, chociaż ich sprawa trafiła do obu samorządów, zarówno miejskiego, jak i gminnego, nie otrzymali satysfakcjonującej ich odpowiedzi. Widać, że kwestia finansowania kursów ZKM między miastem a gminą wymaga jeszcze dopracowania - negocjacji i porozumienia pomiędzy dwoma lokalnymi samorządami.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAPellet

27Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Mieszkanka Nowej Wsi 27 3 miesiące temuocena: 86% 

  Ludzie do pracy lub z pracy..dzieci do szkoły lub do domu..wszyscy płacą za bilety zkm,a połowę trasy pokonują pieszo. Idą od ul. Dobrawy, gdzie przy AutoLandzie nie ma nawet porządnego chodnika. Muszą przejść przez ruchliwą drogę krajową tak samo, jak dzieci z os. Piastowskiego. Ktoś chyba zapomniał, że nie tylko os. Piastowskie istnieje w Iławie..w innych miejscach również mieszkają dzieci dojeżdżające do szkół i dorośli dojeżdżający do pracy. Linia nr 3 w połowie kursów staje na ul Dobrawy, linia nr 7 kursuje już tylko 3 razy dziennie, z czego jeden kurs też kończy na Dobrawy..śmieszne to poprostu. A na nowych trzech przystankach na os. Piastowskim jeździ każda 3 i do tego 1. Osobiście pisałam do ZKM w tej sprawie i otrzymałam odpowiedź, że mam zgłosić się do Wójta.. proszę w takim razie Panie Wójcie..co ma Pan do powiedzenia dzieciom, które nie mają jak dojechać do szkoły lub do domu, a rodzice nie są w stanie cały czas dowozić dzieci? dzieci, których jest tu i będzie coraz więcej

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Również mieszkanka NW 26 3 miesiące temuocena: 100% 

  Zgadzam się z Panią. Jestem również mieszkanką Nowej Wsi i to, co się aktualnie dzieje jest karygodne. Dodam, że Nowa Wieś jest największym sołectwem w gminie Iława, jest bardzo rozległa i jest potrzeba jeszcze większego skomunikowania odległych jej ulic za pośrednictwem autobusów, a nie jej odcinanie. Skandalem jest brak chodnika przy Autolandzie - ścieżkę ludzie od lat wydeptali, co pokazuje, jak bardzo jest potrzebna do komunikacji. To, co się w Nowej Wsi dzieje na DK 16 - te rozpędzone auta i bezkarność kierowców -woła o pomstę do nieba. Nie zapominajmy, ze budowane jest właśnie osiedle deweloperskie w Nowej Wsi, dojdą kolejni mieszkańcy z dziećmi, ale o infrastrukturze dla nich nikt nie myśli. Nie wiadomo kiedy zebrania wiejskie, żadnych informacji, brud, dziury i brak latarni. Nie wspomnę, że chyba jako jedyna wieś nie ma nawet placu zabaw, poza rozwaloną zjeżdżalnią i huśtawką... To się staje żenujące ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Łukasz 25 3 miesiące temuocena: 67% 

  duży krok wstecz względem ekologii... widocznie oba samorządy zamiast proekologicznej komunikacji miejskiej wolą aby ludzie pokupowali sobie "złomki za parę złotych" i jeździli na własną rękę

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wiesław 24 3 miesiące temuocena: 100% 

  Może Ksiądz pomoże w sprawie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~KOR 23 3 miesiące temuocena: 80% 

  Tak, ma pan rację. Ta sytuacja spowodowała, że rano z Nowej Wsi jeszcze więcej rodziców autami dowozi dzieci do szkół w Iławie. I korki jeszcze wieksze...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Migotka 22 3 miesiące temuocena: 31% 

  Osły niech Nowa wieś sobie kupi Albo na pieszo haha

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~nik 21 3 miesiące temuocena: 100% 

  a ty co? Typowy wsiun co się do bloków przeprowadził i miastową zgryywa?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kazik 20 3 miesiące temuocena: 42% 

  a moze ktos by powiedzial dlaczego sa polikwidowane przystanki na ul ostrodzkiej ktore istnialy od kilkudziesieciu lat

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Albert 19 3 miesiące temuocena: 50% 

  dokładnie! zrobiono trzy przystanki w blokowisku, gdzie większość to młodzi ludzie, a tam gdzie mieszkaja seniorzy (Ostródzka, osiedle owocowe) to przystanki zlikwidowane. to jest fenomen w tym mieście.... żenada coraz większa.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wyron69 18 3 miesiące temuocena: 14% 

  Śmieszne jest, że te autobusy w większości i tak zawracają w Nowej Wsi. Rachunek ekonomiczny aż brzuch pęka.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~OO7 17 3 miesiące temuocena: 88% 

  Proszę zlikwidować autobusy ranny spacer na zdrowie się obróci. Są rowery hulajnogi zwykłe, elektryczne, i ruszać się biegusiem hop. Pozdrawiam

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dartanian 16 3 miesiące temuocena: 45% 

  Skoro jest taka bieda że nie można kilku kursów zrobić dla mieszkańców to może lepiej zlikwidować to ZKM i dopłacać do wożenia prywaciarzom? A przy następnych wyborach warto wybrać takich, którzy mają jakiś pomysł na wyjście Iławy z biedy i zacofania.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gościu 15 3 miesiące temuocena: 29% 

  Nie zlikwidować ZKM, tylko przyłączyć Nową Wieś do Iławy i wtedy wszystko będzie należało do miasta i nie będzie wojenek między samorządami. Urbanizacja to naturalny proces, miasta od zawsze się rozrastały i nie należy tego sztucznie powstrzymywać granicami administracyjnymi. Moim zdaniem Nowa Wieś powinna stać się dzielnicą Iławy i powinna powstać nowa stacja na linii kolejowej do Ostródy. Miasto powinno się rozwijać a nie zwijać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tygrys 14 3 miesiące temuocena: 33% 

  JUŻ ZA CHWILĘ KOPACZEWSKI MA PAŚĆ I ZWINĄĆ SIĘ JAK PRZYPALONA LISZKA OGRODOWA. TAKIE SĄ PRZEPOWIEDNIE I WIADOMO KTO MU ZAGRAŻA: TEN DRUGI PO BOGU CZŁOWIEK W RADZIE. NIE WYKLUCZONE, ZE OBAJ PADNĄ, BOWIEM SZYKUJE SIĘ SKRYCIE TRZECIA SIŁA, KTÓRA JAK SZTYLET WBIJE SIĘ POMIĘDZY ICH DWOJGA . MÓWIĄ O TYM TRZECIM, ZE ON NIE ROLI ANI Z SOLI, ALE Z TEGO CO IŁAWIAN BOLI.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Magda 13 3 miesiące temuocena: 62% 

  jest proste rozwiazanie włączyć Nową Wieś do Iławy

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~. 12 3 miesiące temuocena: 85% 

  Kolego! Radni posiłkują się mecenesami w takich sprawach. A w ogóle ta sprawa jest pokrętna, bowiem schował się za plecy radnych wójt g. Harmacinski Radni odrzucili skargę., nich Wójt się wysili

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jaa 11 3 miesiące temuocena: 30% 

  Lepij zrobić więcej kursów na cmentarz, gdzie w większości emeryci jeżdżą za darmo lub półdarmo, niż do Nowej Wsi dla osób pracujących i płacących za bilety. :(

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jan 10 3 miesiące temuocena: 79% 

  Zobaczymy zatem jak jutro rada zagłosuje, zwłaszcza ta radna która chciała u wójta pracować i pewien radny co chce burmistrzem zostać a wiadomo że z jednego towarzystwa jest...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawe 9 3 miesiące temu

  Już jednej radnej wójt załatwił posadę gminnej spółce wodnej Za 4000 zł na początek

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Endrju 8 3 miesiące temuocena: 94% 

  Wójt niech jeszcze jedna Perłę czy też inna nagrodę sobie załatwi, oczywiście BEZPŁATNIE.....bo niby czemu ma za komunikację płacić, niech ludzie piechotą chodzą....to będzie gwoźdz tej kadencji i kariery...nie odpuścimy mu tu w Nowej Wsi. I niech sołtysowa w końcu powie kto te kursy zlikwidował? Miało być spotkanie w tej sprawie i co? Nic.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ciekawe 7 3 miesiące temuocena: 88% 

  Przecież sołtysowa i od razu pani radna z nowej wsi jest sołtysem roku za coś to dostała czy znowu wójt załatwił jak pani sołtys woli Kamińskiej Radni bezradni Nie wójt napiszę ile miesięcznie bierze pieniędzy za kilometrówkę za to że jeździ swoim samochodem a nie służbowym

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jarek 6 3 miesiące temuocena: 74% 

  Boże ...widzisz a nie grzmisz. Kto teraz płaci za kursy do Nowej Wsi? Odpowiem: Wójt, to niby czemu ma to załatwić i jeszcze za to płacić? burmistrz? Co za żenada...ludzie piechotą idą do Nowej Wsi bo wójtowi nie chce się paru groszy dołożyć....odejdź już człowieku.....

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~xxx 5 3 miesiące temuocena: 89% 

  Z Iławy do Nowej Wsi jest do przejścia 200 - 300 metrów, czy to tak daleko... Niech wójt rozwiąże problem, bo to on go stworzył! Trzeba głosować na niego jeszcze przez 30 lat...:-( W Wikielcu ludzie zadowoleni...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Itepe 4 3 miesiące temuocena: 100% 

  Bo tak to jest jak się z ZKM zrezygnowało i postawiło na auta PKS...oj wójta kolejna wtopa ....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Xyz 3 3 miesiące temuocena: 94% 

  Trochę wątpię że ludzie w Wikielcu zadowoleni. Ja wolałam jak jeździły ZKM. Wtedy rozkład był jasny i czytelny a teraz? Co chwilę się zmienia

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nestor 2 3 miesiące temuocena: 33% 

  No cóż burmistrz na obiecywał i słowa nie dotrzymał miały być takty co 30min i jak zwykle jedno wielkie gówno

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Twój nick 1 3 miesiące temuocena: 89% 

  Pewnie taktów nie ma bo to za drogo by miasto wyszło. Przy taktach musi być sporo autobusów i kursow, a to kosztuje.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAeltel
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
Legia
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.5872 sekundy