REKLAMAZDZ
REKLAMAIbo
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 kwietnia 2022, 10:23 komentarzy 10
Miasto Iława opowiedziało się za wariantem pierwszym przebiegu S5, nakreślonym najbliżej naszego miasta, zaznaczonym kolorem fioletowym.

Miasto Iława opowiedziało się za wariantem pierwszym przebiegu S5, nakreślonym najbliżej naszego miasta, zaznaczonym kolorem fioletowym.

Z trzech wariantów przebiegu przez nasz region nowego odcinka drogi ekspresowej S5, zaproponowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, Miasto Iława opowiada się za wariantem pierwszym, właśnie ten przebieg, na załączonej mapie zaznaczony kolorem fioletowym, uznając za najkorzystniejszy.

W połowie kwietnia prezentowaliśmy na infoilawa.pl trzy aktualne warianty przebiegu S5 przez nasze okolice, wraz ze wskazaniem węzłów drogowych.

Wybór wariantu ma nastąpić do roku 2024, zaś sama budowa jest kwestią dekady.

- W 2019 roku mówiliśmy o roku 2050. Obecnie, słyszeliśmy te deklaracje, mówimy już o roku 2032 jako o roku ukończenia całego przebiegu tej drogi, czyli 90-kilometrowego odcinka między S7 a A1 - przypomniał na ostatniej sesji Michał Młotek, przewodniczący iławskiej rady.

Warianty są obecnie konsultowane z przedstawicielami poszczególnych gmin. Spotkanie, podczas którego przedstawiciele GDDKiA zaprezentowali samorządowcom z terenu powiatu iławskiego już nie korytarze o szerokości kilku kilometrów każdy, lecz trzy dość szczegółowe warianty przebiegu drogi ekspresowej nr 5 m.in. przez tutejsze gminy, odbyło się pod koniec marca. 

- Przedstawiono nam trzy warianty, dwa z nich przebiegają w bliskim sąsiedztwie Iławy, jeden 8-9 kilometrów od Iławy. Z tych dwóch przebiegów, które są koło Iławy, jeden jest bardzo korzystny. Do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad trafiło już wskazanie tego wariantu razem z całym zakresem uwag. Wariant, który jest najkorzystniejszy dla Iławy, jest to wariant, który zbliża się do drogi krajowej nr 16, do Iławy od wschodu. Opina Iławę od południa i przebiega dalej blisko "szesnastki", w kierunku zachodnim. Ten drugi przebieg wygląda podobnie, przy czym odbija on w kierunku południowym, w kierunku Biskupca. Dość jasno jako samorząd iławski opowiedzieliśmy się za wariantem pierwszym. Mam nadzieję, że te uwagi zostaną uwzględnione - komentował M. Młotek.

Następnym - po zebraniu uwag samorządowców - etapem konsultacji w sprawie przebiegu drogi ekspresowej nr 5, będą spotkania z mieszkańcami. Mają, zgodnie z informacją udzieloną portalowi www.infoilawa.pl przez olsztyński oddział GDDKiA, odbyć się jeszcze w tym roku.

Spotkali się też w sprawie S5, we własnym gronie i na zaproszenie starosty Bartosza Bielawskiego, samorządowcy z terenu powiatu iławskiego. Efektem było przekazanie Generalnej Dyrekcji uwag zebranych od samorządów, a w ramach nich - wspomnianego stanowiska miasta Iławy. Obecni byli na tym zebraniu przedstawiciele wszystkich lokalnych samorządów, z wyjątkiem Miasta Lubawa. Tutejszy samorząd podał, że opowiada się za wariantem drugim - zielonym. Argumentował to głównie względami gospodarczymi i większym ruchem na DK15, w porównaniu do DK16. 

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMAJeziorak

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~aszdxc 10 2 miesiące temuocena: 33% 

  wiadomo że wybiorą ten wariant gdzie mają najwięcej "swoich" terenów za który wpadnie im dobra kasa przy wykupie pod drogę xD

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Maruha 9 2 miesiące temuocena: 28% 

  Najpierw namawiają mieszkańców do sprzątania lasu przy os. Podleśnym, a teraz chcą go wycinać i wstawić nam autostradę.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kalkulacje, ćwoki! 8 2 miesiące temuocena: 19% 

  A te ćwoki, zwane samorządowcami potrafią liczyć? Gdzie są przedstawione porządne kalkulacje zysków i strat dla Iławy? Bo jak dotąd wydali z siebie jakieś kilka akapitów z tezami wyssanymi z palca albo zasłyszanymi od Pani Zosi w trakcie pogawędki partyjnej.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~135 7 2 miesiące temuocena: 33% 

  Na pewno ul. Lubawska będzie w końcu odkorkowana przy tak zaprojektowanych przez GDDKiA wariantach ;-)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Heniek 6 2 miesiące temuocena: 38% 

  hehehe akurat jak burmistrz nie jest z partii rządzącej to wezmą to pod uwagę :D , raczej zrobią na przekór...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Las 5 2 miesiące temuocena: 23% 

  Zielony najkorzystniejszy, jakieś 10 kod Iławy .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~malowazny 4 2 miesiące temuocena: 27% 

  A może konsultacje Szanowny Panie Włodarzu, na czele z Panem Młotkiem. Bo tak gadać każdy może, a tak naprawdę w tej Iławie nic nie robicie żeby było lepiej...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gwóźdź 3 2 miesiące temuocena: 28% 

  Po tej budowie nadal będzie najbliżej do cywilizowanej drogi jechać przez Ostródę. Żadne opinie lokalnych garniturów nie obalą wariantu zielonego.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~12 2 2 miesiące temuocena: 100% 

  ~Michal - żadne. Lubawska mania wyższości

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Michal 1 2 miesiące temuocena: 100% 

  Jakie argumenty przemawiają za wariantem zielonym (2) ?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMANamioty
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.9751 sekundy