REKLAMAUM Iława
REKLAMAOlszta
wydrukuj podstronę do DRUKUJ27 kwietnia 2022, 13:14 komentarzy 16

(Fot. materiały prasowe.)

Problemy miejskiej inwestycji polegającej na budowie na ulicy 1 Maja w Iławie nowego miejskiego żłobka. Oferty, które wpłynęły w dwóch przetargach, ponad trzykrotnie (!) przewyższają wysokość zarezerwowanych na ten cel środków.

Te zarezerwowane środki - przypomnijmy - opiewają na 5 milionów złotych. Dotacja właśnie w takiej wysokości została Iławie przyznana w ramach pierwszego naboru wniosków do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Rządzący zgodzili się wówczas wesprzeć tylko jeden z trzech wniosków złożonych przez miasto Iławę - ten dotyczący budowy drugiego miejskiego żłobka na działce po byłej siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej. 

Niestety - przetargi przynoszą niedobre wieści dla miejscowego samorządu i tych mieszkańców, którzy liczą na jak najszybszą realizację tej inwestycji. Już dwa razy te postępowania były unieważniane z tego samego powodu - wielokrotnego przekroczenia w złożonych ofertach środków zarezerwowanych na ten cel. 

W przetargu pierwszym, unieważnionym 30 marca, jedyna oferta, złożona przez łomżyńską spółkę JL, opiewała na 18,2 mln zł, zaś w drugim, unieważnionym 27 kwietnia, gdzie o realizację zamówienia starał się ponownie tylko jeden oferent, tym razem Lubawskie Przedsiębiorstwo Budowlane, oferta opiewała na prawie 15,9 mln zł. To ponad trzykrotnie więcej niż zarezerwowane 5 mln, a - jak czytamy w dokumentacji - zamawiający nie może zwiększyć kwoty na realizację zamówienia. Czy w związku z tym w ogóle dojdzie do realizacji tej inwestycji? Do tematu będziemy wracać.

Red. kontakt@infoilawa.pl.

REKLAMANAJLAK
REKLAMABetiko

16Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~* 16 ponad rok temuocena: 100% 

  Festiwal Soundlake jest teraz ważniejszy , a nie inwestycje. Ktoś kiedyś słusznie ocenił , że z burmistrza to super kolega jest do pogadania , ale nie głowa miasta. Przerosły go obowiązki na tym stanowisku.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~LP 15 ponad rok temuocena: 100% 

  Pomylić się o 20-30% gdzie "wyskoczyła" wojna na Ukrainie i inflacja ok, jestem w stanie zrozumieć, ale "machnąć" się o 300% z KST Inwestorskim ??? Chciałbym wiedzieć kto ten kosztorys wklepał bo nie policzył ?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PK 14 ponad rok temuocena: 100% 

  Wniosek nie był składany 2/3 lata temu, tylko kilka miesięcy wstecz. Od tego czasu ceny nie poszły tak wysoko w górę, one rosną już conajmniej od 2 lat. Ani burmistrz ani wic nie potrafią nic zaplanować. Ceny wzrosły nie tylko dla Iławy. Inni budują.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~@ 13 ponad rok temuocena: 100% 

  Wniosek był składany kilka miesięcy temu. Ewidentnie ktoś źle rachuje w ratuszu .

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~post 12 ponad rok temuocena: 75% 

  Ceny wzrosły kilkukrotnie w ciągu ostatnich 2-3 lat, i rosną nadal. Podobno Covid, wojna, itd. itp - ale prawda jest taka, że drukowanie pieniędzy w celu rozdawnictwa zawsze kończy się inflacją

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~GRZ 11 ponad rok temuocena: 89% 

  MAM PYTANIE KTO TWORZYŁ WNIOSEK O DOFINANSOWANIE 5 MLN I NA JAKIEJ PODSTAWIE ON POWSTAŁ, ROZUMIEM WZROST CEN MATERIAŁÓW ALE NIE JSET ON O 300 %. WIEC JEŻELI TE KOSZTORYSY SĄ MAŁOWIELE POPRAWNE, TO KTOS KTO WYLICZYŁ 5 MLN SIE DO TEGO NIE NADAJE I ZNOWU W NASZE MIASTO TRACI PRZEZ NIEKOMPETENCJE WŁODA ŻY MIASTA I ICH PODWŁADNYCH.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PK 10 ponad rok temuocena: 100% 

  Nie ja jestem od dokładania, a i tak dokładam w podatkach.Ktoś kto źle zaplanował lub zaprojektował nich dołoży. Albo zly kosztorys inwestorski albo projekt nieodpowiedni do złożonego wniosku o dofinansowanie. Sąsiedzi wykorzystują dotacje i budują, tylko u nas „zły” rzuca kłody pod nogi burmistrza. Burmistrz Albo nie potrafi pozyskać dotacji, a jak już dostanie to nie umie jej właściwie wydać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~PK 9 ponad rok temuocena: 67% 

  Kopaczewski będzie jedyny który odda pieniądze do budżetu, oczywiście winny PiS bo dał 5 mln zł

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aga 8 ponad rok temuocena: 29% 

  Dołóż różnicę to będzie żłobek.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ilawianin 7 ponad rok temuocena: 100% 

  Zgadzam sie z rozmowca polski wal tzn lad 95%wyklada wykonawca tzn zarabia bank trzeba to uwzglednic fv na koncu calego zadania. Materialy poszyly 30%hahhah prosze sprawdzic np rury fi 200koszt 26zl rok ubiegly roka w dniu dzisiejszym 78zl wiec prosze sprawdzic ceny jezeli ktos sie wypowiada na temat materialow bud . Takie sa realia wszedzie . przetargi na karzdym polu uniewazniaja drogi wszystkie wokol powiaty

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Piętro 6 ponad rok temu

  Pisze się KAŻDYM

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jacapraca 5 ponad rok temuocena: 71% 

  Wcale mnie to nie dziwi. Ceny materiałów poszły tak w górę od ostatniego roku, że to jest zrozumiałe. A niektóre materiały poszły w górę nawet x2, x3

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~czytelnik 4 ponad rok temuocena: 100% 

  Człowieku przejedź się po okolicznych budowach i zapytaj inwestorów lub wykonawców. O ile jeszcze nie zatrzymali swoich budów.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Człowiek 3 ponad rok temuocena: 67% 

  Mnie dziwi skąd ten wzrost cen materiałów budowlanych? Rozumiem 20-30 % co i tak jest horrendalną podwyżka, ale nie 200 -300 %.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~BF 2 ponad rok temuocena: 50% 

  Szanowny Panie Karolu. Proszę mieć na uwadze, że wnioski do Programu RZĄDOWY FUNDUSZ POLSKI ŁAD: PROGRAM INWESTYCJI STRATEGICZNYCH (dalej PIS) - (czyżby przypadek?) były składane zgodnie z jego wymaganiami w zeszłym roku. Nikt nie brał wówczas pod uwagę faktu, iż w lutym bieżącego roku wybuchnie wojna powodująca zamieszanie na rynku paliw energetycznych i materiałów budowlanych. Zanim zacznie Pan krytykę proszę najpierw zerknąć na warunki programu, gdzie nie ma dopuszczonych płatności częściowych np miesięcznych dla nas Wykonawców. W kilku przetargach na terenie województwa pytaliśmy o zmianę warunków płatności nie można ich zmienić bo takie warunki narzuca program. . Polecam lekturę promes, które otrzymali zamawiający na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Karol 1 ponad rok temuocena: 75% 

  To kto i jak to wycenił składając wniosek o dotacje do Ładu? Przecież to nie było tak dawno, rozumiem gdyby ta cena wzrosła o 2-3 mln bo wojna i inflacja ale trzykrotnie????!!!! Coś tu nie gra chyba

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.418 sekundy