REKLAMAZielona aleja 2
REKLAMASKOK
wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 maja 2022, 11:48 komentarzy 2

(Zdjęcia: Nadleśnictwo Iława.)

Prawdziwy ornitologiczny unikat zaobserwowano w iławskich lasach!

Pojawił się tutaj nur czarnoszyi - święty ptak ludów Europy Północnej i Syberii. Ponoć w jego ciele żyją duchy przodków.

Osobnika bardzo rzadkiego w Polsce gatunku nura czarnoszyjego znaleziono w lasach iławskich, na terenie leśnictwa Smolniki. 

- Ptak perfekcyjnie piękny, którego głos znamy głównie z horrorów. Bardzo rzadko zalatujący do Polski - podaje Leszek Woźnica, z Nadleśnictwa Iława. - Ponieważ znaleziono go z dala od zbiorników wodnych, przewieziony został do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt przy Parku Krajobrazowym w Jerzwałdzie, celem obserwacji. Zdrowy, dorosły osobnik, po wchłonięciu sporej ilości ryb, został wypuszczony na wolność - dodaje.

W załączniku plik audio - posłuchajcie, jak brzmi głos nura czarnoszyjego. To przeciągłe zawodzenie, niczym wycie wilka - porównuje Stanisław Łubieński, autor książki "Dwanaście srok za ogon" i bloga o ptakach dzikaochota.wordpress.com. 

- To nawet nie dźwięk, to jakaś nieziemska wibracja. Wibracja, która głęboko rezonuje w ludzkiej duszy. Stworzenie, które woła tak przejmująco, nie może być do końca z naszego świata. Nur był więc przewodnikiem szamanów - czytamy w artykule miłośnika ornitologii na tygodnikpowszechny.pl.

Tak natomiast zachwyca się nurem czarnoszyim autor bloga "Ptaki w Polsce":

Ptak zjawisko! Jego widok przyprawia o dreszcze i pozostaje pod powiekami na tygodnie i miesiące. Burzy krew i budzi najbardziej pierwotne instynkty. Jego wołanie przyprawia o dreszcze. Mocne. Magnetyczne. Różne od wszystkiego, co do tej pory słyszeliśmy. Niesie się szerokim echem po wodzie i przyciąga niczym mityczny śpiew syren.

Z przywołanych źródeł dowiadujemy się też, że nur nie chodzi, za to świetnie czuje się w wodzie. "Świetny nurek, dobry lotnik i żaden piechur", podsumowuje Stanisław Łubieński. A blog "Ptaki w Polsce" z żalem odnotowuje, że mitycznego ptaka w Polsce właściwie już nie ma: w nurkowaniu przeszkadzają mu rybackie sieci, a w zakładaniu gniazd na brzegu - coraz mniej spokoju na polskich jeziorach. Dlatego w naszym kraju zwykle można go zaobserwować jedynie podczas przelotów, za to żyje na Litwie i Białorusi.

Na podstawie informacji Nadleśnictwa Iława/red. kontakt@infoilawa.pl.
Zdjęcia: Nadleśnictwo Iława.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

REKLAMATom-bet

2Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

  • ~ornitolog 2 7 dni temuocena: 100% 

    ptaki przemieszczają się z obszarów objętych działaniami wojennymi - w okolicy lipowego dworu można było ostatnio zaobserwować rybołowa

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
  • ~Iława 1 7 dni temuocena: 100% 

    Cudo zjawiskowo piękny okaz.

    odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
Artykuł załadowany: 0.8358 sekundy