REKLAMApluszak
REKLAMAUsługi koparką
wydrukuj podstronę do DRUKUJ11 maja 2022, 13:26 komentarzy 4

(Fot. Archiwum Stowarzyszenia.)

Maik to kolejna - po sobótce - słowiańska tradycja, którą chce przybliżyć wszystkim zainteresowanym Stowarzyszenie W Kręgu.

- Jeśli interesują Cię dawne tradycje, chcesz zobaczyć, jak wyglądały zwyczaje przodków i poznać wiosenne tradycje słowiańskie (a także pruskie), to dołącz do nas w sobotę, 14 maja w Skansenie Pomezania pod Iławą - zaprasza w imieniu Stowarzyszenia jeden z jego członków, Emrys Kosek. - Będzie to okazja do spotkania z historią, ale w naszej tradycyjnej, żywej formie obcowania z duchowością indoeuropejską. Poznając nasze korzenie, poznajemy samych siebie.

f

Maik rozpocznie się od spotkania i wprowadzenia; będzie czas, aby odpocząć i obcować z naturą w pięknym otoczeniu Skansenu. W tym czasie uczestnicy będą mogli poznać obiekt, prowadzone na miejscu lokalne muzeum i nawiązać nowe, inspirujące kontakty. Na maiku będą obecni m.in. artyści, którzy chętnie opowiedzą o swoim rzemiośle.

Następnie przyjdzie czas na warsztaty i działania, które będą symbolicznie nawiązywać do kontaktu z ziemią, naturą - tak, aby całkowicie włączyć się w celebrację pełni wiosny. 

Punktem kulminacyjnym spotkania będzie część obrzędowa nawiązująca do dawnych zwyczajów - spotkanie z tradycją i obyczajami. Nie zabraknie ogniska i zwyczajowego "majenia", o którym organizatorzy opowiedzą w trakcie wydarzenia. Zwieńczeniem spotkania będzie słowiańska biesiada.

Co i jak? 

 • Na wydarzenie obowiązują zgłoszenia, co pozwoli przygotować odpowiednią ilość miejsc. Zgłosić można się poprzez e-mail: kontakt@wkregu.pl, fanpage Stowarzyszenia na Facebooku lub numer telefonu 507 796 421.
 • Składka organizacyjna wynosi 15 zł i w całości zostanie przekazana na organizację wydarzenia oraz wsparcie regionalnego muzeum, które jest dostępne w Skansenie.
 • Tradycyjnie po obrzędach odbędzie się wspólna i wesoła słowiańska biesiada, na którą organizator prosi, aby przynieść jedzenie i picie, z drobnym naddatkiem na wspólny stół.

v

Więcej informacji i kolejne aktualności także na stronie wydarzenia na Facebooku:
https://fb.me/e/2pmJMC3r6 

REKLAMANAJLAK

4Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Tubylec 4 miesiąc temuocena: 21% 

  ..do hipokryty-Słowiańskie czy Pruskie jednym słowem pogańskie,i bez wycieczek osobistych..,możesz tam sam posiedzieć na zielonej trawie,powyć do księżyca,obejmować drzewa i kłaniać się drewnianym figurkom-ja modlę się w kościele..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tubylec 3 miesiąc temuocena: 26% 

  ..do obcowania z duchowością zapraszam do kościoła,i przestrzegam przed taką formą pogańskich praktyk..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Tubylec 2 miesiąc temuocena: 72% 

  Jakie pogańskie? Co ty bredzisz chłopie. Chrześcijaństwo zostało narzucone siłą. Słowiaństwo to nasze korzenie czy ci się to podoba czy nie, . Wpierw może się dokształć a później coś pisz o pogaństwie katolicki hipokrtyo.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krystyna 1 miesiąc temuocena: 15% 

  Że też proboszcz dobrodziej się takimi nie zajmie! Tosz to sodomia z gomoriom!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAWypożyczalnia Sprzętu Budowlanego I Ogrodniczego Józek (Iława)
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMANamioty
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.759 sekundy