REKLAMASenator Orzechowska
REKLAMApluszak
wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 maja 2022, 11:12 komentarzy 10

(Fot. nadesłane/kontakt@infoilawa.pl.)

Pamiętacie artykuł: „Arab” na Starym Mieście, opublikowany na infoilawa.pl w połowie maja? Wywołał niemałe poruszenie! Wówczas jeszcze nie do końca było jasne, kim była tajemnicza postać, ubrana w arabską kandurę, która pojawiła się na Placu Bandurskiego w Iławie. Dziś można już odkryć karty - była to... część happeningu, przygotowanego przez uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie pod opieką pani Agnieszki Prass.

W kwietniu uczniowie klas VII iławskiej Jedynki podczas zajęć plastycznych z panią Prass omawiali formy sztuki współczesnej: happening, performance i flash mob. Są to różnorodne działania artystów, podejmowane przy współudziale widza, o chwilowym charakterze, często po to, by zwrócić uwagę na problem społeczny, polityczny lub kulturowy i skłonić do refleksji.

Podsumowaniem cyklu lekcji było wykonanie zadania metodą projektu pod nazwą “Happening i performance w Iławie”.

Projekt edukacyjno-społeczny polegał na zorganizowaniu w szkole lub przestrzeni publicznej Iławy działania artystycznego ukazującego wybrany problem.

Dlatego w piątkowy wieczór na ulicach Iławy można było spotkać spacerującego mężczyznę ubranego w arabską kandurę. W ramach projektu uczniowie przygotowali happening, który miał zwrócić uwagę na zjawisko tolerancji w naszym mieście. 

Projekt zakończył się sukcesem, ponieważ wywołał poruszenie wśród mieszkańców miasta i sprowokował do wielu reakcji w mediach społecznościowych.

Z jakimi reakcjami spotkali się uczniowie, jakie wyciągnęli wnioski? Komentarz uczestników projektu, którzy chcą pozostać anonimowi, publikujemy poniżej.

“Reakcje były bardzo skrajne, ale przeważały te negatywne. Był to piątkowy wieczór, więc na ulicach miasta znajdowało się dużo młodych ludzi. Reakcje młodzieży były najbardziej nieprzyjemne: głośne i wulgarne komentarze, przeklinanie, obelgi słowne. Starsi robili zdjęcia lub nagrywali filmiki, otwierając szyby samochodu. Znaleźliśmy się też w sytuacji, w której baliśmy się, że zostaniemy pobici. Z najbardziej neutralną reakcją spotkaliśmy się, stojąc pod kościołem.

Strój arabski wzbudzał duże zainteresowanie wśród ludzi, ale najbardziej negatywne reakcje przedstawiała młodzież. W tym morzu nienawiści znalazło się kilka pozytywnych reakcji, najczęściej były to młodsze dzieci, które prosiły o wspólne zdjęcie. 

Z perspektywy osoby pochodzącej z jakiegokolwiek kraju arabskiego, odradzalibyśmy podróż do naszego kraju. Przed nami jeszcze bardzo długa droga do dojrzałego zachodniego społeczeństwa.”

Inne projekty edukacyjno-społeczne uczniów były równie ciekawe, bo także prowokowały mieszkańców do reakcji i włączały do działania.

Uczennice klasy VII a - Zofia, Oliwia, Sofija i Zofia w niedzielne popołudnie w restauracji Przystań Sobie zaśpiewały utwór Paolo Nutini "Iron Sky". Roznosiły także wśród gości i czytały list - manifest Charliego Chaplina z filmu "Dyktator". Dziewczęta zwróciły uwagę odbiorców na tolerancję, szacunek i wolność.

Uczniowie klasy VII c Ksawery, Wiktor, Wojciech i Piotr chcieli sprawdzić uczciwość przechodniów, gdy upuszczą 10 złotych przy wyjmowaniu telefonu z kieszeni. Reakcje były różne, ale często ludzie nie chcieli oddać znalezionych pieniędzy, a nawet doszło do kradzieży.

Alicja, Basia, Martyna, Kasia i Julka z VII c pytały przechodniów: Czy pingwiny mają kolana? Czy pingwiny mają łaskotki i potrafią się śmiać? 

Natomiast Antonina, Dominika, Anna, Lena, Aniela poznały opinie mieszkańców Iławy nt. palenia papierosów. 

Z okazji Dnia Czekolady Anna, Maja i Maya pytały mieszkańców naszego miasta o ich preferencje czekoladowe i częstowały kostkami czekolady.

Uczennice klasy VII b - Zuzanna, Oktawia, Wiktoria, Emilia, Aleksandra na boisku szkolnym przy koszu na śmieci umieściły pustą butelkę i 10 zł. Okazało się, że często podnoszono tylko pieniądze, a śmieci pozostawały niezauważone. Dziewczyny zwróciły uwagę uczniów na potrzebę dbania o środowisko. 

Uczciwość uczniów zbadały uczennice klasy VII d, które podczas przerwy w szkole sprawdzały reakcje uczniów, gdy osobie wypadną pieniądze. Uczniowie zawsze szukali właściciela zgubionych pieniędzy. 

Wśród projektów znalazły się też flash moby - uczniowie zatańczyli belgijkę i makarenę na boisku na osiedlu Ostródzkim i zachęcali przechodniów do wspólnej zabawy. 

Podczas omawiania efektów projektów młodzież była zadowolona ze swych działań, bo wymagały one dużo odwagi i wiary w siebie. Uczniowie zrozumieli, że sztuka współczesna jest nieoczywista. Liczy się pomysł i zaskoczenie widza - uczestnika zdarzenia. 

Agnieszka Prass komentuje:

“Metoda projektu jest jedną z moich ulubionych praktycznych metod nauczania, ponieważ polega na samodzielnej realizacji zadań przez uczniów. Motywuje uczniów do współpracy, dzięki czemu ćwiczą oni swoje umiejętności interpersonalne. Praca w grupie projektowej wymaga zaangażowania, ale jest bardzo atrakcyjna dla młodzieży, zwłaszcza jeśli samodzielnie mogą decydować o wyborze tematu. Powstają wtedy inicjatywy wykraczające poza ramy tradycyjnej edukacji. 

To działania, które realizuję w myśl mojej zasady: Daj uczniom przestrzeń do działania, a na pewno cię zaskoczą.

I tak było! Oddanie sprawstwa w ręce młodych ludzi, to był strzał w dziesiątkę. Uczniowie wykonali świetne prace, wykazując się niesamowitą odwagą, pomysłowością i kreatywnością. Nauczyli się także czegoś o sobie - że potrafią przełamać nieśmiałość, rozpocząć i podtrzymać rozmowę, dać komuś uśmiech.”

„Arab” na Starym Mieście. Uczniowie, bogatsi o to doświadczenie, uważają, że wciąż wiele pracy przed nami, jeśli chodzi o tolerancję. - Z perspektywy osoby pochodzącej z jakiegokolwiek kraju arabskiego, odradzalibyśmy podróż do naszego kraju - podsumowali.
 

REKLAMAprofi
REKLAMAżuchowski

10Komentarze

dodaj komentarz

Portal infoilawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

 • ~Seregiet Party 10 ponad rok temuocena: 17% 

  I na co ten 'happening' z niedoszłym arabem zwrócił uwagę? To że nikt gościa nie pobił ani nie obraził jeszcze nic nie znaczy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~Seregiet Party 9 ponad rok temuocena: 100% 

  Ale przeczytałeś artykuł? Jest tam wyjaśnione , czytanie ze zrozumieniem, to jak dobrze pamiętam druga klasa szkoły podstawowej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~z drugiej strony... 8 ponad rok temuocena: 27% 

  Niech performerka przejdzie się z różańcem w ręku, lub w stroju zakonnicy po Dubaju. Zobaczymy ile minut przeżyje :)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~bez przesady 7 ponad rok temuocena: 83% 

  Strój zakonnicy w Dubaju prawdopodobnie nie wzbudziłby żadnej sensacji. Tam wiele kobiet chodzi w bardzo podobnych strojach. Z przymusu. U nas niektórzy także chcieliby z kobiet uczynić istoty niepełnowartościowe. Właśnie ci, którzy byliby bardzo oburzeni obecnością choćby jednego Araba w naszym mieście.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zds 6 ponad rok temuocena: 17% 

  Jakto po co? Po to samo co tutaj - żeby sprawdzić poziom tolerancji tam. Zwykły symetryzm. Taki happening przecież, no nie?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do ~z drugiej strony... 5 ponad rok temuocena: 100% 

  Tylko po co w Dubaju ma chodzić w stroju zakonnicy? Tam ludzie mają inne zajęcia, z drugiej strony ty możesz się przebrać za dziewczynę i arabów iść podrywać.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~hłe 4 ponad rok temuocena: 60% 

  Ale ustawka :)))

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pedagog 3 ponad rok temuocena: 89% 

  gratuluję ciekawego pomysłu! dobry przykład dla innych nauczycieli - lekcje nie muszą być nudne, a nauczyciel nie zawsze musi powtarzać "ja nic nie mogę"

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paweł 2 ponad rok temuocena: 91% 

  Drogie dzieci , jeszcze wiele w dorosłym życiu was zaskoczy....negatywnie niestety.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAmodera
tel. 500 530 427 lub napisz kontakt@infoilawa.pl
REKLAMALuxbud
REKLAMAOrzechowska
REKLAMAKORIM
Artykuł załadowany: 0.4997 sekundy